Minut kutsuttiin oikeuteen tammikuussa 2018, mutta en mennyt sinne. Olin liiallisen juopottelun takia niin huonossa kunnossa, että en jaksanut mennä. Eli tuskin on hyväksyttävä syy.
Minut oli kuitenkin velvoitettu menemään, siinä paperissa luki jotain tyyliin ''300 euron uhkasakon uhalla, tai jos oikeudessa oloanne edelleen pidetään välttämättäömänä, voidaan määrätä korkeampi uhkasakko ja/tai teidät tuotavaksi oikeuden istuntoon. ''
Mitä tämä nyt käytännössä tarkoittaisi? Mitä järkeä olisi maksaa uhkasakkoja, jos kuitenkin viedään oikeuteen poliisin toimesta? Ja vielä jos joutuu monta päivää istumaan putkassa odottamassa oikeudenkäyntiä? Ja jos ei maksa uhkasakkoja, niin raukeaako ne oikeudenkäynnin päätyttyä, vai joutuuko maksamattomien uhkasakkojen takia vielä erikseen vankilaan?
Olin siis asianomistajana. Vastaajaa syytettiin muistakin rikoksista kyseisessä oikeudenkäynnissä minuun kohdistuneen pahoinpitelyn ja ryöstön lisäksi.
Soitin seuraavana päivänä käräjäoikeuteen, ja he sanoivat, että asia on saatu käsiteltyä minun läsnäolemattomuudesta huolimatta ja minulle ei ole tulossa siitä mitään seuraamuksia.
Mutta silti asia jäi vaivaamaan minua.
Eniten mietityttää tuo, että jos saa uhkasakon ja joutuu oikeuteen joka tapauksessa, niin muutetaanko se uhkasakko vankeudeksi, vaikka oikeudenkäynti saataisiinkin hoidettua? Vaikkka tämä nyt tod. näk. ei minua enää koskekaan, niin on ärsyttävää, kun ei ymmärrä jotain asiaa. Jos joku selittäisi tämän niin että kaltaisenikin puupää ymmärtäisi.
Asianomistajan saapumatta jättäminen oikeuteen?
2
460
Vastaukset
- jurrrrristi
300 euron uhkasakko tarkoittaa sitä, että jollei sitä saada perityksi, niin se muunnetaan 10 vrk:n vankeudeksi, vaikka asianomistaja olisi myöhemmin tuotu oikeuteen.
Tuomioistuimella on oikeus jättää haasteessa mainittu uhkasakko määräämättä. Ilmeisesti läsnäoloasi ei ole sittenkään pidetty välttämättömänä kuten sinulle on seuraavana päivänä käräjäoikeudesta kerrottu. Syyn tietävät vain oikeudessa läsnä olleet. Niin vähän ajattelinkin. Kiitos vastauksesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1372425Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3461880- 401557
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii311383Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua281310Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941183- 541153
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul327897Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles104850Annan meille mahdollisuuden
Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil53752