kysymys

Minkälainen on teidän koirien "päivän ruokalista"?? -Kiitos-
10543
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

aamulla syö herätessään raksuja ja vettä, päivällä sitä samaa mitä mekin tehdään ruoaksi. illalla annan joka koiranmakkaraa tai sitten se ottaa vielä raksuja, joskus saatan antaa myös illalla jonkin kaupasta ostetun herkkuruoan... vettä ja raksuja on aina tarjolla, ja niistä se kyllä tykkääkin..:)

Äänestä

aamulla ja illalla molemmille kuivanappuloita veden seassa (pentu syö myös ainakin yhden lisäaterian päivällä) ja lisäksi vaihtelevasti jotain näistä: raejuustoa, piimää, viiliä, lihaa, rypsiöljyä tai lasten ruokien tähteitä. isompi syö mustin ja mirrin kana ja riisi ruokaa ja pentu syö pro pacia. sekin kanaa ja riisiä ja myös vähän siinä seassa tota aikuisten ruokaa. välipaloina rustoja. (vaihdoin lehmän luista rustoihin, koska aikuinen koirani meni luista kovalle ja oksenteli.)

Äänestä
  • Kiitos teille hyvistä ja nopeista vastauksista!! :)
    Lisää vastauksia?

    Äänestä

  • unohdin kananmunan keltuaisen joukosta jota annan kerran viikossa

    Äänestä

pää ateria syödään illalla ja silloin muonaa, naudanmahaa ja jämiä meidän omasta ruuasta. Aamulla meillä syödään viiliä. Kerran viikossa on kalapäivä eli laitan silakat jotka olen pyörittänyt ruisjauhossa uuniin ja ne syödään muonan kera. Pennuilla tietysti päivä ruokailu.

Olemme siitä syystä lähteneet tähän ilta ruokailuun, koska silloin maistuu meillä ainakin parhaiten.Vaikka meillä on monta koirulia niin silti joukkoon on aina mahtunut noita nirsoilijoita ja silloin niillä on jo niin nälkä, että emännän tarjoama sapuska kelpaa.

Äänestä

Aamulla Nutron kana-riisiä pieni ateria. Sekaan kermaviiliä/piimää/jugurttia. Illalla pääateria; Yrjölää, jotakin raakaa lihaa/mahaa/sydäntä/kalaa/maksaa ja vihannesta eri muodoissa. Raejuustoa ja kanamunia säännöllisesti pari-kolme kertaa viikossa. Jotakin öljyä joka päivä. Luuateria, siis pelkkä rustoluu iltaateriaksi pari kertaa viikossa. Hiukan ravinnelisää säännööllisen epäsäännöllisesti kotiruokaa täydentämään.
Hyvinvoipia koiria, turkit kiiltää ja kakka kulkee.

Äänestä

Meillä syödään ( 4,5 kk cavalieri) kasvattajan ohjeen mukaan aamulla Bento Kronen nappuloita turvotettuna kermaviiliä, päivällä nappulat naudanjauheliha rypsiöljyä loraus ja sitten vielä illalla uudelleen nappulat kermaviili.

Äänestä

Minun maksavikainen pappani(10 v./55 kg)saa neljä kertaa päivässä aterian. Aamulla Yrjölän puuroa, jossa on seassa keitettyä porkkanaa - keittojuureksia - purjoa. Sen lisäksi kolme juusto ruisleipäpalasta. Noin klo 11 - 12 raejuustomunakasta (3 kananmunaa, 1/2 purkkia raejuustoa), jossa on seassa porkkana - keittojuureksia - purjoa / porkkanalettuja / perunaa / ruismakaroonia / kolmenviljan makaroonia.

N. klo 16.00 Yrjölän puuroa, ja jotain noista edellä mainituista (useimmiten porkkana - keittojuureksia - purjoa). Iltapalalla noin klo 20.00 viiliä ja 3-4 juusto ruisleipäpalasta.

Koska ei saa syödä ollenkaan lihaa, annan päivittäin ihmisten B-vitamiinia (ei tarvitse antaa kuin yksi tabletti, koirien omia vitamiineja pitäisi antaa monta tbl:ttia - ja ovat myöskin kalliimpia).

Pappa voi uskomattoman hyvin - on tullut entistä leikkisämmäksi, vaikka aina onkin ollut kova touhuamaan. Tosin paino laski 66 kg:sta, mutta se johtui akuutista sairastelusta, ennen kuin todettiin mikä pappaa vaivasi. Ei sen puoleen, ne kilot oli ihan pelkkää läskiä - oli tuota elintasovatsaa kasvanut elämän aikana.

Äänestä

Meillä aamuisella pissi lenkin jälkeen frank's pro gold nappuloita(ruokaöljyä seassa), joskus höysteenä piimää, viiliä, jauhelihaa (mutta vain vähän).
illalla n. 19 taas nappuloita.

Silloin tällöin saatan ostaa hyvälaatuista purkkiruokaa ja lisätä nappuloiden sekaan.

Joskus taas koiruus saa korkeintaan parina päivänä peräkkäin aamunappuloiden sijaan.
riisi,kaurahiutale,porkkanaraaste ja koiran palaliha mössöä pehmeäksi keitettynä.

Äänestä
  • Kiitos kaikille! Vielä voi toki laittaa vastauksia!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


johanna... kirjoitti:

Minkälainen on teidän koirien "päivän ruokalista"?? -Kiitos-

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu