Voiko homo olla alfauros? Ja yleensäkin minkälainen teidän mielestä on alfamies.?
Tunnelko Alfoja
9
452
Vastaukset
- Tummatkunditsytyttää
Joskus 15-kesäisenä kun etelänmatkalla rannalla tuli luokseni komea ja maskuliininen mies ja huomasin homoseksuaalisuuteni -jonka tosin tuon tilanteen takia torjuin pitkään - oli tuo mies juuri sellainen mitä ymmärrän sanalla alfauros eli raamikas, vahva ja kaikki ulkoiset, maskuliiniset kutsumerkit. Mielestäni homo voi olla alfauros koska uskon että aika usein toinen puolisko homopareista on maskuliinisempi ja toinen feminiinisempi vaikka molemmat ovay miehiä. Ainakin itse pidän testosteronia tihkuvista kavereista koska itse en ole alfauros vaan se feminiinisempi puolisko (jos seurustelisin). Näin itse asian näen mutta aika tuo ei toki päde.
- antialfa
Sinä luettelet positiivisia ominaisuuksia, jotka voivat esiintyä alfoilla, mutta eikös alfoihin liitetä iso kasa kielteisiä piisreitä. Jopa siinä määrin, että harva haluaa luokiteltavan itsensa alfaksi.
- Tummatkunditsytyttää
Varmasti negatiivisia piirteitäkin alfoissa on kuten kaikissa mies- tai naistyypeissä tai yleensä ihmistyypeissä. Jos negatiiviset piirteet liittyvät enemmänkin ihmisen persoonaan (oli hän sitten alfauros tai muu) niin jos alfauros olisi muuten mukava mies ja negatiivisia piirteitä ei olisi niin kyllä ainakin minua alfat sytyttävät. Eli toki alfojen kohdalla tapauskohtaisesti mennään mutta lähinnä tuossa yllä luettelin itseäni sytyttäviä ulkoisia piirteitä alfoissa. Toki sisäiset positiiviset piirteet myös sytyttävät mutta raamikas ja maskuliininen mies saa minut kiinnostumaan. Erityisesti jos edellä mainittujen raamien ja maskuliinisuuden lisäksi on tumma niin siinä on oikein unelmaurokseni.
- Fgkkk
Miksei vois. Jos ajatellaan että heteroissa alfaurous, miehisyys on mainstreamiä niin homoudessa ne ovat vähemmistössä. Toki on karhuja ja muita mutta usein feminiinisyys, pehmeät arvot näkyy homoissa. Tänäpäivänä heterokin voi olla todrlla feminiininen että nää on sekoittunu aika kivasti tänä päivänä.
- bear.is.still.the.best
Teen aina alfa-testin.
1) ajaako Alfa Romeolla ja onko se punainen?
2) katsooko hän ennemmin Alfa-tv:tä vai Avaruusasema Alfaa?
3) näyttääkö edes ulkoisesti mieheltä
Sitten voimmekin siirtyä beta-testiin
1) tarvitseeko beta-salpaajia?
2) oliko Star Trek Next Generationissa Beta vai Data?
3) tietääkö mitä eroa on betamaxilla ja vhs:llä?
ja c-testi sitten tarvittaessa - ValdiVladimirovits
Alfat ovat niitä tyyppejä sateenkaaripiireissä, kenellä se homous ei näy ulospäin "negatiivisesti". Alfa ei ole myöskään feikki tai koita mahtua mihinkään typeriin ylhäältä kopioituihin homouden muotteihin; että hinttinä pitäisi sitten joko blobdata tukka, puhua kanamaisesti honottaen tai sössöttää, kävellä persettään korostaen, heiluttaa käsiään saadakseen puhuessaan huomiota tai muuta hyvin teennäistä potaskaa - mihin niin moni "kaapista tullut" feikki lankeaa. Homous ei ole mikään kulttuurinen trendi, vaan nuo e.m. ovat haitallisia stereotypioita.
Alfan homous ei siis turhaan näy hänen hahmostaan, paitsi kun alfa pussaa toista miestä. Eikä ala mitään seksuaalisuudessaan häpeile. Alfa ei vain ymmärrä, miksi esim. karhuus eli tavallinen ylipaino olisi muka joku saatanan lokero taas ja malli, minkä mukaan toimia.
Lähtökohtaisesti alfa on myös herrasmies ja kunnioittaa kumppaniaan sekä puolustaa tarvittaessa omaa tai kultansa kunniaa, ja on on vähän tavallista kynää terävempi kaveri. Alfan kasvoilla paistaa myös itsevarmuus ja hän on karismaattinen hahmo. - Wanhahomo
Minusta taas alfuus on luontaista johtajuutta, jota muut (ei-alfat) alkavat automaattisesti kunnioittaa. Tiedä sitten miten tuollainen tila henkilölle muodostuu.
- dotwogsg
En ole kiinnostunut johtamaan ketään enkä halua ottaa tilannetta tai joukkoa "haltuuni". Eli tuskin olen minä alfa. Mutta enpä kyllä kunnioita niitä "johtajiakaan" jotka näin kovasti yrittävät. Voisi sanoa varmaan että olen yksinäinen susi. En ole koskaan harrastanut joukkuelajeja ja kaveruussuhteet kahdenkeskisiä läpi elämän. Työssä yhden hengen yrittäjä (freelancer) joten minua ei johdeta enkä minä johda. Kotona kumppanin kanssa pyritään olemaan tasa-arvoisia.
Tietysti joskus on ollut tilaisuuksia, joissa olen tuollaista Alfa-hommaa todistanut. Sivusta seuraten huomannut saman kuin sinäkin, jotkut alkavat mukautua ja mielistellä "johtajaa" yllättävän nopeasti. Jokunen sen johtajuuden ehkä ansaitsee, yleensä kyseessä on lähinnä se eniten omaa ääntään rakastava tyyppi, joka ei anna muille suunvuoroa. Niissä tapauksissa minä ainakin siirryn seuraavaan paikkaan ja jätän alfan pyörittämään hoviaan.
- rtyhjkm
Porukan johtaja on usein hupipelle suunsoittaja, tosipaikan tullen porukkaa alkaa johtamaan joku aivan muu kuin se päällepäsmäri.
Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille
Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest1137097Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä
Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden4945251Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1463230Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?
Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed2152621Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t362302Pituuden mittaaminen
Ihmisen pituuden mittaaminen ja puolikkaat senttimetrit. Kuuluuko ne puolikkaatkin sentit tai millit teistä ilmoittaa m431272En tiedä enää
Pitäiskö mun koittaa vältellä sua vai mitä? Oon välillä ollut hieman mustasukkainen, myönnän. En ymmärrä miksi en saa su771232Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu111159Varsinainen vetonaula tämä Pyhäjärven keskustelupalsta
Lisää kummasti muuttohaluja, kun lukee tätä foorumia. Tosin väärään suuntaan. Marraskuuhun mennessä tämä vähäinenkin vä681138- 1111133