Öljyn ja bensan suhde

Jos tuoreöljyvoitelulla varustetussa skootterimopossa (kaksitahtinen 50 kuutiosenttimeriä) hajoaa öljypumppu, millaista seossuhdetta kannattaa käyttää, jos sekoittaa öljyn suoraan tankkiin? Entä vaihteleeko seossuhde kierrosten mukaan, kun öljypumppu syöttää öljyn bensiinin?
Ja vielä, jos öljypumppu hajoaa, syttyykö silloin öljyn loppumisen merkkivalo? Eli millä tavalla öljyn määrää valvotaan? Onko öljysäiliössä anturi, vai miten? Jos noin on, silloin ei voi ajaessa tietää, jos öljypumppu hajoaa ennen kuin hajoaa muutakin.
6375
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

1 dl (Desilitra) öljyä 1L (litra) bensaa- 1/10 on suhde.
Öljyn merkkivaloa ohjaa anturi öljysäiliössä.
Normaalisti 1000km/1litra, joten öljyn pitäisi jotenkin alkaa häviämään säiliöstä.

menee vähän aikaa että alkaa tekemään tuhoja,
-mannän renkaat häviää(sulaa)
-kampi laakarit alkaa nirkumaan.
-sylinteri leikkaa kiinni.. siis lopussa..

ennen kun menee ihan solmuun moottori, tulee kierrosten nousu ja kulkee hemmetin hyvin... liiankin hyvin.. sitten loppuu meno kun kanan lento.


voit korvata pumpun laittamalla suoraan putken öljysäiliöstä moottorille ja laimentaa tietysti öljyä 10/1 (10öljyä ja 1bensaa).. niin saa moottori sopivasti öljyä... mutta laita sulkuventiili siihen putkeen ettei tulvi pysähdyksissä ollessa öljyä männän päälle ...

Äänestä
  • Siis+itse+olen+aina+käyttänyt+noin+2%+seosta+2t+vermeissä+ja+se+on+se+miten+kannattaa+toimia.Jos+huomaa+että+kone+ei+saa+öljyä+niin+heti+kaikki+seis+ja+konetta+ei+missään+tapauksessa+tule+käynnistää+ennen+kuin+vika+on+korjattu.Toureöljyvoitelun+voi+ottaa+pois+käytöstä+mutta+se+ei+kannata,+paitsi+ehkä+jos+vermeessä+on+joku+tyyppivika+ja+riski+hajoamiseen+on+suuri.

    Äänestä

  • Joo 1dl öljyä 1l bensaan on aivan liikaa. Oikea määrä on 0.2-0.3dl.
    Mopolla ei kannata kuitenkaan stressata lorahtaako sinne tarkalleen oikea määrä.

    Äänestä

  • ajatko+siis+10%+seoksella,+vai+mitä+yrität+kertoa?1dl+/5+litraa,+saadaan+sopiva+n+2%+seos

    Äänestä

  • niin+joo..+1dl+öljyä+/+5litraa+bensaa..+meni+vanhasta+muistista+väärin++:Dsiis+50dl+(0,5L)+bensaa+ja+1desi+öljyä.++5%++seos10L+bensaa+ja+1dl+öljyä+on.+1%+seos.+++20L+bensaa+ja+1+dl+öljyä+on.+0,50%+seos.40L+bensaa+ja+1dl+öljyä+on.+0,25%+seos.Kannattaa+olla+matematiikan+tunnilla+hereillä+:DD

    Äänestä

Elikkäs.+Tuorevoitelu+antaa+öljyä+kaasun+asennon+mukaan.+Joka+kaasun+asennossa+öljypumppu+antaa+öljyä+sylinteriin+noin+1-3%+bensan+määrästä+mitä+sinne+menee.+Ja+kyllä.+Luultavasti+öljyvalo+palaa+jos+se+on+mennyt+rikki+ja+ei+ole+öljyä+sisällä.+Tästä+lähtien+laita+öljyä+1d+-->+4+litraan+bensaa.+Joka+meinaa+2.5%+seoksia.+Se+on+täydellinen+öljyn+määrä.+Sitä+olen+itse+käyttänyt.+Joskus+ajoin+jopa+1%+seoksilla+eikä+leiponut.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


ysikasiajaöljyä kirjoitti:

Jos tuoreöljyvoitelulla varustetussa skootterimopossa (kaksitahtinen 50 kuutiosenttimeriä) hajoaa öljypumppu, millaista seossuhdetta kannattaa käyttää, jos sekoittaa öljyn suoraan tankkiin? Entä vaihteleeko seossuhde kierrosten mukaan, kun öljypumppu syöttää öljyn bensiinin?
Ja vielä, jos öljypumppu hajoaa, syttyykö silloin öljyn loppumisen merkkivalo? Eli millä tavalla öljyn määrää valvotaan? Onko öljysäiliössä anturi, vai miten? Jos noin on, silloin ei voi ajaessa tietää, jos öljypumppu hajoaa ennen kuin hajoaa muutakin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu