Päättivät lopettaa yksipuolisesti Saunalahdelta 3g halvemman liittymän. Nostivat hinnan 1.10 ensin vuodeksi 14,90 €:sta 17,90€ ja sitten 21,90€. Miten on, onko muilla tarjouksia vielä noista halvemmista liittymistä. Tuohon 4g:n pitäisi laittaa uusi laite, ei toimi 3g tikulla. On aika hullua maksattaa yksin pc:n käyttäjää saman verran, kuin niiltä jotka käyttävät monia laitteita, jakamalla koko talouteen.
Miksi ei oteta huomioon yksinkäyttäjää hinnoissa ja liittymissä enää? Tuo 3g toimi ihan riittävän hyvin, ja hintakin oli vielä aika kohdallaan.
Jos joku tietää halvimman vaihtoehdon liittymissä, voi laittaa hintatietoja.
Miksi ei oteta huomioon yksinkäyttäjää hinnoissa ja liittymissä enää? Tuo 3g toimi ihan riittävän hyvin, ja hintakin oli vielä aika kohdallaan.
Jos joku tietää halvimman vaihtoehdon liittymissä, voi laittaa hintatietoja.
Vastaukset 10
Vanhimmat
4G toimii 3G laitteessa siinä missä 3G liittymä 4G laitteessa. Moi operaattorilla rajaton 4G 100 mbit/s maksaa 18 euroa/kk https://www.moi.fi/
Niin siis liittymä. Tietenkään 3G laitteella ei päästä 4G verkkoon mutta tällöin 4G liittymä käyttää 3G yhteyttä.
4G-laitteella saat suuremman nopeuden uudesta 4G-liittymästäsi
Käytettyjä 4G-vekottimia kannattaa etsiä vaikkapa huutonetistä. Itse olen ostanut niitä purkupaikoista euron parin hinnalla, joku on ollut oikeasti rikkikin ja toimimaton, mutta useimmat olleet täysin kunnossa. Ylimääräiset olen myynyt kohtuuhintaan, mutta siltikin olen jäänyt noissa kaupoissa selvästi voitolle.
Jos on puhelin missä on jo nettiliittymä ja android niin voit jakaa netin siitä usbilla tai wifillä tai bluetooth. Eli et tarvitse tikkua. Suosittelen Moi 18e/kk rajaton 4g, jos et soittele paljoa.
Osta joku älypuhelin ja usb johto mikä siirtää dataa nin pääset helpolla. Ei tarvii maksaa kehdesta liittymästä.
Niin näyttää olevan, että tuo Saunalahden liittymä on vielä tässä vaiheessa kilpailukykyinen muihin verrattuna. Siksi ne kai nostivat, kun muilla ei ollut enää noita havempia liittymiä lainkaan. Tarjouksessa oli joku Huawei 4g nettiboksi E5785a, ja hinta 105€. Mutta taidan pysytellä 3g nettitikussa, kun tuo boksi näytäisi olevan hankala asentaa, ja akulla toimiva laite. Kyllä ne vielä keksii kaikenlaisia hankaluuksia, kun yrittävät nostaa voittojaan jokaisesta käyttäjästä.
Kysyntä nostaa hintoja.
Mokkulat ei ole enää vuosiin edes olleet operaattorilukittuja niin käytettynä uskaltaa hyvin ostaa vaikka toisen operaattorin logolla varustetun.
Hintaa kauhisteltiin. Ja olen samaa mieltä. 4G-kin toimii paremmin kun ihan koko kansa ei ryysää sinne, joten edulliselle 3G liittymälle on edelleen kysyntää.
En ole myöskään hätähousu enkä ole kokenut 3G yhteyttä "liian" hitaana. Vähäisellä käytöllä se on muutenkin. Siihen nähden yli 20 €/kk pelkästä olemassaolosta on liikaa.
Alkaa tulla se kynnys vastaan kun miettii kannattaako pitääkään. Ehkä operaattorillekin on enemmän hyötyä jos joku maksaa 14 € kuin ettei ollenkaan siksi, että hintaa nostetaan liikaa.
"4G-kin toimii paremmin kun ihan koko kansa ei ryysää sinne, joten edulliselle 3G liittymälle on edelleen kysyntää."
Eiköhän taajuuksia siirretä uuden tekniikan käyttöön sitä mukaa kun se valtaa alaa. Ei tuommoisen takia kannata takertua muinaisiin tekniikoihin, vaan päin vastoin radiospektristä saadaan paremmin hyöty irti modernimman tekniikan kanssa.
Mikäli halutaan tarjota halpoja liittymiä, on siirtonopeus- tai tiedonsiirtorajojen asettaminen huomattavasti järkevämpi vaihtoehto.
Miksi ei edellytetä edullisia liittymiä kun asioiden hoito siirtynyt nettiin pääasiassa , ei joku mummo välttämättä tartte nettiä muuhun surffailuun , valtio voisi perustaa oman voittoa tavoittelemattoman operaattoritoimintansa. Nää kotimaan päivittäis asiat ei tunnu kansanedustajia kiinnostavan.