Uusi viisumisääntö

Hei
Matkustus Valko-Venäjälle helpottuu, viisumivapaus nyt 30 päivälle, ennen 5 pv
Thirty-day visa-free travel to Belarus

Citizens of dozens of countries can take advantage of the 30-day visa-free travel to Belarus (to see the full list of countries, please click here).

4

424

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Belarus

      Juu, tuohan koskee vain niitä, jotka saapuvat lentäen Minskiin ja poistuvat sen kautta lentäen. Ei koske Venäjältä tulevia tai Venäjälle lähteviä matkustajia vaikka heillä olisikin tuo viisumivapaus.

    • Totta kirjoittelet. Niin täällä taitaa useampi lukija olla suomalaisia ja lentää Suomesta Minskiin, niin kuin minäkin kohta (alle 5 pv reissussa).

    • Anonyymi

      Menossa Liettuasta junalla. Alkaako viisumin 30 päivän kesto siitä hetkestä kun se on lähetystössä leimattu vai kun ylittää rajan?

      • Anonyymi

        Viisumin voimassaolo alkaa siitä päivästä, mikä siihen on lähetystössä merkitty. Rajanylityspäivä ei ole kuukauden turistiviisumissa tai vierailuviisumissa merkitsevä asia. Turistiviisumi on voimassa enintään 30 päivää. Pituus riippuu kutsusta, joka viisumia varten tarvitaan. Toinen mahdollisuus on vierailuviisumi, jota varten tarvitaan vastaanottajan nimi ja osoite, sekä puhelinnumero. Lähetystö saattaa soittaa tälle henkilölle, joten hänen täytyy olla todellinen henkilö, ja tietää, että olet tulossa. Monikertaviisumien saaminen maahan on vaikeaa, ja edellyttää yleensä lähisukulaisia. tai muita kiinteitä siteitä maahan. Venäjän tapaan monikertaviisumeita "kulttuurivaihdon" perusteella matkailijoille ei myönnetä.

        Syksyn mittaan on ollut liikkeellä huhuja, että Venäjän viisumilla pääsisi tulevaisuudessa matkustamaan Valko-Venäjällä, ja toisin päin. Toistaiseksi asiasta ei ole virallista tietoa. Venäjän vastaisen rajan avaaminen näyttää olevan tämän, Venäjän haluaman järjestelyn takana. Nykyäänhän vain Venäjän ja Valko-Venäjän kansalaiset voivat ylittää maiden välisen maarajan. Painotan vielä, että kysymys on huhupuheista, eikä asioista ole luotettavaa tietoa.

        Vilnasta kannattaa harkita lentoa, joka maksaa tavallisesti 96€ edestakaisin. Junalippu maksaa halvimmillaan 32€ meno-paluu Vilna-Minsk. Yksiyisviisumi maksaa viiden päivän odotusajalla 40€, ja pikana 65€, (Vilnassa) ja edellyttää kutsujaa maassa. Turistiviisumi vaatii kutsun, joka vaatii joko hotellin maksamista etukäteen, ja kutsua sieltä (max 10 vrk), tai jonkun turistifirman paketin ostoa. Turistiviisumi kutsulla on myös suomalaisen hankittava Helsingistä tai Tallinnasta, koska Vilnan lähetystö niitä ei myönnä. Mitään kutsuja ei tarvita lentoasemalla viisumittomaan maahantuloon.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut = far-right Finns Party?

      Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M
      Maailman menoa
      83
      7490
    2. Opettaja teki pornoa sivubisneksenä

      Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn
      Maailman menoa
      79
      4810
    3. Demarilesbo synnytti lapsen

      Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art
      Maailman menoa
      205
      4806
    4. HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!

      "Sdp:n uusi talous­ääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen
      Maailman menoa
      81
      4201
    5. Ei me olla sielunkumppaneita

      jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v
      Ikävä
      58
      4170
    6. Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon

      Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu
      Maailman menoa
      34
      3660
    7. Porno-ope?

      Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e
      Maailman menoa
      62
      3162
    8. Sovitteko ulkonäöllisesti

      Oletteko kaivattunne kanssa sopivan näköinen pari? Semmoinen, suurinpiirtein yhtä hyvän näköisiä? Samanlainen olemus, ty
      Ikävä
      71
      2856
    9. Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?

      Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj
      Pori
      40
      1990
    10. Kaiken järjen ja logiikan voimalla

      Voin todeta nainen, että halusit vain sitä.
      Ikävä
      47
      1715
    Aihe