Uusi viisumisääntö

Hei
Matkustus Valko-Venäjälle helpottuu, viisumivapaus nyt 30 päivälle, ennen 5 pv
Thirty-day visa-free travel to Belarus

Citizens of dozens of countries can take advantage of the 30-day visa-free travel to Belarus (to see the full list of countries, please click here).

4

518

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Belarus

      Juu, tuohan koskee vain niitä, jotka saapuvat lentäen Minskiin ja poistuvat sen kautta lentäen. Ei koske Venäjältä tulevia tai Venäjälle lähteviä matkustajia vaikka heillä olisikin tuo viisumivapaus.

    • Totta kirjoittelet. Niin täällä taitaa useampi lukija olla suomalaisia ja lentää Suomesta Minskiin, niin kuin minäkin kohta (alle 5 pv reissussa).

    • Anonyymi

      Menossa Liettuasta junalla. Alkaako viisumin 30 päivän kesto siitä hetkestä kun se on lähetystössä leimattu vai kun ylittää rajan?

      • Anonyymi

        Viisumin voimassaolo alkaa siitä päivästä, mikä siihen on lähetystössä merkitty. Rajanylityspäivä ei ole kuukauden turistiviisumissa tai vierailuviisumissa merkitsevä asia. Turistiviisumi on voimassa enintään 30 päivää. Pituus riippuu kutsusta, joka viisumia varten tarvitaan. Toinen mahdollisuus on vierailuviisumi, jota varten tarvitaan vastaanottajan nimi ja osoite, sekä puhelinnumero. Lähetystö saattaa soittaa tälle henkilölle, joten hänen täytyy olla todellinen henkilö, ja tietää, että olet tulossa. Monikertaviisumien saaminen maahan on vaikeaa, ja edellyttää yleensä lähisukulaisia. tai muita kiinteitä siteitä maahan. Venäjän tapaan monikertaviisumeita "kulttuurivaihdon" perusteella matkailijoille ei myönnetä.

        Syksyn mittaan on ollut liikkeellä huhuja, että Venäjän viisumilla pääsisi tulevaisuudessa matkustamaan Valko-Venäjällä, ja toisin päin. Toistaiseksi asiasta ei ole virallista tietoa. Venäjän vastaisen rajan avaaminen näyttää olevan tämän, Venäjän haluaman järjestelyn takana. Nykyäänhän vain Venäjän ja Valko-Venäjän kansalaiset voivat ylittää maiden välisen maarajan. Painotan vielä, että kysymys on huhupuheista, eikä asioista ole luotettavaa tietoa.

        Vilnasta kannattaa harkita lentoa, joka maksaa tavallisesti 96€ edestakaisin. Junalippu maksaa halvimmillaan 32€ meno-paluu Vilna-Minsk. Yksiyisviisumi maksaa viiden päivän odotusajalla 40€, ja pikana 65€, (Vilnassa) ja edellyttää kutsujaa maassa. Turistiviisumi vaatii kutsun, joka vaatii joko hotellin maksamista etukäteen, ja kutsua sieltä (max 10 vrk), tai jonkun turistifirman paketin ostoa. Turistiviisumi kutsulla on myös suomalaisen hankittava Helsingistä tai Tallinnasta, koska Vilnan lähetystö niitä ei myönnä. Mitään kutsuja ei tarvita lentoasemalla viisumittomaan maahantuloon.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      155
      2540
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2377
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      102
      1062
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      891
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      65
      819
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      274
      717
    7. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      700
    8. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      697
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      203
      680
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      648
    Aihe