Pontikkapitäjä Pihtipudas

Pihtipudas on kuuluisa, kun täällä joskus 60-luvulla joka toinen ukko keitti pontikkaa, miten on nykyään? Kylän kirkkaan alkoholin myynti on varmaan Suomen huippuluokkaa, eihän täällä ole kuin 4200 asukasta ja alle kymmenen vuotta vanha Alkon myymälä.

Minähän olen ollut puolitoista viikkoa selvinpäin ja aion pysyä linjalla.

21

746

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Olen jyrkästi vastaan humalassa kyrvän kasvattelua ja olen käyttänyt kannabista.

      • Menee elämästä rytmi ilman viikkopulloa ja sitä kuin mielisairas ilman sitä.


      • Alkoholinkäyttö lisää väkivaltaa, altistaa kuolettavalle annostukselle, tekee rohkeaksi mitä katuu myöhemmin.


      • Kuivattaa elimistön, mikä näkyy kohonneena verenpaineena, leposykkeenä, kuivana ihona jne. Korkea verenpaine johtaa kauan jatkuneena dementiaan ja tai aivoverenvuotoon.


      • Verisuonet supistuu ja suonissa virtaa sama nestemäärä.


      • Alkoholia ja suolaa voisi verrata toisiinsa, miten niiden käyttö vaikuttaa elimistöön.


      • Siinähän haukutte minun ymmärrystä.


      • OletAivotonJätkä
        Samiviinik kirjoitti:

        Siinähän haukutte minun ymmärrystä.

        ei voi haukkua sitä mitä ei ole olemassa, eli sinun ymmärrystä


      • Tarkoitit varmaan vaimoasi?


      • kumpuliainen
        Samiviinik kirjoitti:

        Tarkoitit varmaan vaimoasi?

        mitä pyromaani? poltit kotipaikkasi, mitä seuraavaksi?


      • Eipä sillä maatilalla ilman traktoria paljoa tee.


      • Alkoholi varmaan osaltaan luo riippuvuutta tällä verisuonten supistumisesta johtuvalla tajun alentumisella, kuten tupakka. Veren happipitoisuus laskee, kun ne ilmat otetaan pois siitä nesteestä ja aivot vaurioituu hapen puutteesta, lopulta on dementia. Miksi on tutkimuksia että jopa tupakointi heikentää muistitoimintoa ja tai saunominen suojaa dementialta. Miksi tallainen allekirjoittanut alkoholistin lapsi on lapsena hengitellyt huvikseen muovipussia, koska se veren happipitoisuuden alentumisen mukanaan tuleva tajunnantilan alentuminen koukuttaa. Tupakoinnissahan tämä on selvä asia, mutta se voi myös osaltaan alkoholissa olla riippuvuutta aiheuttava tekijä.

        Onnen päivä, napsahti selkä kipäksi ylös noustessa, eikä tiedä mitä tekisi.


      • Kannabis on alkoholia turvallisempi huume.


      • Jos alkoholi on suurempi muistisairausriski, mitä tupakka, niin se on näin. Juomisen mukana tuleva veren happipitoisuuden alentuminen osaltaan on koukuttamassa.


      • Jopa kehitysvammaisilla on oikeus seksielämään, mutta kehitysvammaisen lapselta seksielämä estetään <3


      • Tallainen liikesalaisuus, kuten miksi ostan jalopenoa leivän päälle illalla, tallaiset tuliset chilipaprikat tjsp nopeuttaa aineenvaihduntaa.


      • Ei parane kiittää.


    • KonjakkiaKahvilla

      "Korpikuusen kyyneleitä" liruttelevia on aina vainottu suomessa. Pienienkin määrien keittely on ollut vakavaan rankaistukseen johtava rikos. Alko ei siedä kilpailijoita. Johtoportaissa Fat-Cats vetävät
      konjamiiniä huuleen, niinkuin tekevät Haikon Kartanon huorapesässä.

    • Kaappijuoppoja

      Ilo ilman viinaa on teskentelyä, on ennen sanottu? Pieni määrä viiniä ei luulisi olevan vahingollista kropalle, kunhan ei tule tavaksi. Raamatun ajoilta asti kansat ovat kultivoineet viinitarhojaan, eikä ainoastaan syömämarjoiksi. Monet raittius-intoilijat eivät ole mitään muuta kuin "kaappijuoppoja".

    • Nyt se kunnanjohtaja on tekemässä rikosilmoitusta itsestään <3 <3 <3

      • Munaton pentu elättää harhassa.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      27
      3385
    2. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      12
      2509
    3. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

      Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
      Puolanka
      96
      2444
    4. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      107
      2134
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      76
      1683
    6. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      48
      1584
    7. Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"

      Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta
      Suomalaiset julkkikset
      26
      1496
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      400
      1305
    9. Jos saisit antaa yhden neuvon

      jälkikasvullesi elämää varten, niin minkä antaisit?
      Sinkut
      133
      1241
    10. Tulipalo viimeyönä

      Olipa ikävä kuulla tämä tulipalo, nyt on jatkuvasti asuinpaloja.Grillikausi alkanut.Grillit pois parvekkeilta ja asuntoj
      Jämsä
      15
      1136
    Aihe