Osaisiko joku kertoa jotakin Canon BJ Notebook BN 100 C:stä? Se oli mun eka kannettava, jonka ostin käytettynä joskus 1990-luvun puolivälissä. Maksoin muistaakseni 4500 mk. Siinä on itessään tulostin ja kaikki, joille olen kertonut siitä, eivät ole uskoneet ennenkuin ovat nähneet. Onko se oikeasti jotenkin harvinainen kapine?
vanha värkki
Kilkkendaali
295
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Olihan se erikoinen kapistus tulostin- ja laskintehtaalta (kamerat erikseen).
IBM:llä oli samanlainen, mitä hypistelin messuilla joskus 90-luvun puolivälissä. Se maksoi pikkuauton verran, jotain runsaat 40 000 mk.
Se piirtää jolla on liitua. Tai tulostaa läppärillä...
Ei taida Canonisi olla niin erikoinen, että se erikoisesti maksaisi, mutta ehkä joltain keräilijältä puuttuu juuri tuollainen, jolloin siitä ehkä jonkun kympin saisikin.
Eiköhän kaikki 90-luvun puolivälin koneet ala olla jo jollainlailla harvinaisia, suuri osa varmaan kannettu jo SER-jätekierrätykseen. Kannattaa säilyttää jos vaan mahdollista.
Kannattaa myös tarkkailla emolevyn ja virtalähteen konkkien kuntoa. Joskus vanha kone on mennyt pilalle tai hankalasti korjattavaan kuntoon kun konkat on oksentaneet elektrolyytit emolevylle joka syövyttää sen pilalle.
Kovin vanhaa konetta ei enää kannata valvomatta jättää päälle ja saattaa olla viisasta käyttää virtakytkimellä varustettua jatkoroikkaa vanhan koneen käytössä, tällöin virrat saa tapettua poikki kauempana koneesta jos vaikka käyttösavut karkaavat. Vikavirtasuoja voisi myös olla hyvä idea.
Sinänsä elektroniikka näyttää olevan pitkäikäistä mutta vanhat virtalähteet / muuntajat ovat hieman epäilyttäviä. Tosin, itsellä hajosi aikoinaan Commodore 64:n muuntaja jo n. vuoden vanhana. Siitä ei tullut savuja kun se oli täytetty jollain hartsilla tms., se vaan poltti muuntajan kylkeen asennetun sulakkeen.