Bordercollie vai portugalinvesikoira?

Koirakuumeinen

Koirakuume iski ja olemme miettimässä pennun hankkimista. Haluamme energisen koiran, jolle voimme opetella temppuja. Tietenkin, meillä on kysymyksiä:
- kumpi olisi rauhallisempi kaupunginpuiston lenkillä? Pyöräilijät, jänikset, oravat...
- mikä on minimilenkki, mitä voi arkipäivinä tehdä? Aiomme tietenkin käydä pitkään metsässä viikonloppuisin, ja muuten lapset leikkivät koiran kanssa. Mutta pitää tietää minimikuormituksesta kuitenkin.
- liikumme jonkin verran kanootilla/veneellä, mitenkäs bordercolliet suhtautuvat? Miten oikeasti vesikoirat ovat vedessä?

2

242

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Bordercollie on työkoira. En suosittele sitä teille. Tylsistynyt bc alkaa helposti jahtaamaan ja paimentamaan tuijottamalla epätoivottuja kohteita.

      Kyse ei niinkään ole lenkkeilyn ja leikin määrästä vaan hyvin aktiivisen ja älykkään koiran kanssa eläminen on elämäntapa.
      Jos tykkäätte paimenkoirista, mutta energiantarve mietityttää, miettikää myös tavan collieta, joskin se voi olla jo liian rauhallinen, jos lenkkeily tarkoittaa kovatahtista juoksua tai harjoittelua maratonille. Kun listalla on myös portugeesi, voisi ehdottaa turkin puolestaa myös schapendoesia ja partacollieta.

      Koira käy pihalla kolme kertaa päivässä. Itse vien yhdellä noista pitemmälle lenkille. Vähän elää vielä tää tilanne mulla, kun työt on hakusessa ja koirakin keskenkasvuinen (aktiivista rotua). Töissäkäydessä joutunee tyytymään tuntiin ja sitten pitää ostaa enemmän puruluita ja treenailla uusia temppuja. Mieluiten veisin parin tunnin lenkille useammin kuin vain viikonloppuisin ja/tai saisi olla vaihtelevia lenkkejä eli joskus ainakin vapaana, eri reittejä, kesällä uimapaikan kautta. Toisaalta harrastuskoirankin, jollainen mulla on, pitää osata rauhoittua myös niinä päivinä, kun mitään jännää ei tapahdu.

      Portugeesistä mulla ei ole kokemusta, mutta tuntemani lagotto ja espanjanvesikoirasekoitus viihtyvät vedessä. Ne rakastavat uimista. Saa ne varmaan veneessäkin pysymään, jos semmoisessa tarvisi kuljettaa.

    • Kkfkfgkkgkggkkg

      Vesikoirat on melkein kaikki luonnevikaisia räksyttäjiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      141
      3918
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      356
      3041
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      13
      1967
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1675
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1119
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      964
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      39
      884
    8. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      23
      831
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      70
      808
    10. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      794
    Aihe