Etanapostiystäviä hakusessa

Olen 30-vee nainen maalta, hiukan tulevan "hullun kissamummon" vikaa koska kissoja mulle juuri tulossa viides kappale. :D Sinkkuihminen oon, mutta en ole etsimässä muuta kuin ystäviä kirjeenvaihtoon joten sillä tuskin on sen enempää merkitystä, ellet sitten itse ole hakemassa nimenomaan perheellistä kirjekaveria.

Paitsi kissoista ja eläimistä noin ylipäätään, tykkään myös puutarhanhoidosta (huonekasvejakin löytyy liuta), luonnossa liikkumisesta, lukemisesta, leffoista (etenkin scifi, supersankarileffat, seikkailu ja kauhu), ruuanlaitosta ja tietenkin perinteisestä kirjeenvaihdosta. Lisäksi yleisesti kiinnostaa mm. historia, psykologia, avaruus, mytologia sekä vieraat kulttuurit.

Kirjekaverilta sinällään en odota mitään ihmeitä, kunhan osaat pitää keskustelua jokseenkin yllä ja olet mukava, toiset huomioonottava ihminen. :) Rasisteja tai muilla tavoin ahdasmielisiä tuttavuuksia en hae. Sukupuolella ei ole merkitystä eikä juuri iälläkään, se on kumminkin vain numero.

Mulle voit pistää viestiä ihan tänne suomi24:n s-postiin eli siis [email protected]. Esittele itsesi (useammalla kuin parilla lauseella, jookos) ja katsotaan sitä osoitteiden vaihtoa sitten. :)

7

438

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ville_katolla

      Olipa mielenkiintoinen ajatus tuo etanapostikirjeenvaihto. Mistä moinen mieleesi tuli?

      Kun tarkemmin asiaa ajattelee niin onhaan se hienoa saada oikea käsin kirjoitettu kirje. Valitettavasti useimpien käsiala on rappeutunut käytän puutteessa. Omakin on sellaista ettei selvää saa sitten kun on unohtanut mitä kirjoitti.

      Toinen asia on tietysti nopeus. Sähköpostin ja pikaviestimien aikakaudella vastauksen saamiseen kuluu aivan käsittämättömän pitkä aika. Toisaalta siinä voi olla oma viehätyksensä kun sitten jonain päivänä postilaatikosta löytyy kauan odotettu kirje.

    • PostiOnAivanLiianHidas

      Siinäpä se onkin, nuo kauan odotetut on liian kaun tulevia lappusia. Siinä menee jo mielenkiinto koko asiaan, tässä kohta viikko sitten laitoin paperikirjeen ja ajattelin, jos vaikka ensikuussa saan palautetta. Siihen voi mennäkin, kun ei sitä kuulu ei näy parhaalla tahdollakaan. Sitten kun vielä hirmu hintavaa, on todella kallista touhua ei siksikään kiehdo. Sehän maksaa enemmän kk kuin nettiyhteys. Eipä tosiaan kiehdo ja tuo nopeus on omaaluokkaansa sähköisesti, kunhan ensin operaattorit lukee ne ja hurrien rajavalvonta. Jos sitä kautta posti menee niin lukevat kaiken.

      • Ville_Katolla

        Jos onkin niin että etanapostin viehätys onkin juuri siinä ettei se ole niin nopeaa kuin pikaviesti tai sähköposti. Tarvitseeko kaiken olla aina niin kiihkeärytmistä? Kymmenen pikaviestiä päivässä? Eihän niiden välissä ole ehtinyt tapahtumaan mitään kertomisen arvoista. Viikon päästä on jo jotain kerrottavaakin.

        Kynällä ja paperilla kirjoittaessa kaiken pitää miettiä etukäteen paljon tarkemmin kuin koneella, jolla on helppo muutella tekstiä.

        Sitten vielä siitä yksityisyydestä. Myös pikaviestit saa suojattua kun käyttää sopivaa viestintä. Signal on aivan kelpo viestin yksityisyyttä haluavalle. Sähköpostin taas saa suojattua PGP:llä. Mikäli sähköpostiohjelmassa on salausmahdollisuus niin homma tapahtuu automaattisesti kun asetukset on ensin saatu kuntoon. Tiedä sitten mitä tapahtuu etanapostin kirjesalaisuudelle kun massaurkintalaki tulee voimaan.


    • Iteenlöytäny

      Ootko löytänyt etanaposti ystävän?

    • MNykanen

      Ootko valmiina?, laitan etana nyt menemään sinne päin, arvioitu saapumisaika 2055 tammikuussa!.

      Kirje tulossa.

      M.Nykänen

    • YritinYmmärtää

      Nykypostikirje on ensinnäkin hirveän hintava, merkki, paperi ja kuori plus aika joka menee raapustaessa jotain. Taannoin kirjoitin erään knssa, hän suuttui koska en halunnut tavata ja lopetti. Mitään puhetta siitä ei ollut alkujaankaan, kyllä naiset on outoja.

    • röllimörko

      Itse olen melkee 20v tätä ketjun alkajaa vanhempi mies, enkä tiedä alkaisinkókaan.

      Kokemusta on. Hyviä ja huonoja. Pitkä kaveruus joka sammui ja sitten ne lyhyet. Mutta kaiken voi alkaa pitkällä sähköpostinvaihdolla. Sinäänsä tämä paikka on täynnä mörköjä, enkä siksikään jatka pidempään

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mieleni harhailee sinussa

      Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei
      Tunteet
      21
      5394
    2. Taposta murhaksi

      Mitä tästä tapauksesta tiedetään?
      Kajaani
      50
      1411
    3. Grilli lopettaa?

      Pitääkö huhu paikkaansa että grilli lopettaa lähiaikoina?
      Suomussalmi
      11
      827
    4. Olet nuorempi nainen aivan ihana

      Tykkään susta ihan valtavasti ❤️❤️
      Ikävä
      47
      809
    5. Missä olitte kun oli teidän tähän saakka kaunein yhteinen hetki?

      Me olimme rannalla erään kiven päällä❤️
      Ikävä
      58
      798
    6. Mitä teet nainen

      Jos saat tietää että mies on elänyt yksinäistä ja rauhallista elämää sinua kaivaten, ei ole ollut muiden naisten kanssa,
      Ikävä
      52
      787
    7. Pitääkö luovuttaa?

      Sano nyt edes jotain 👾
      Ikävä
      46
      782
    8. Mitä vastaisit

      Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle
      Ikävä
      49
      766
    9. Joko Martinalla uusi aviomies hakusessa

      Onko jo Raya sovellukseen laitettu uusi vetoomus vetämään... ja mistähän maasta mahtaa olla seuraava sulhasehdokas. Suom
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      755
    10. Onko oikein? Kaikki naiset "jäivät rannalle" Maajussille morsian -pääsarjasta - He ovat mukana!

      JES, Maajussille morsian starttaa ja tiedossa on tuttuun tyyliin kaksi eri ohjelmaa: Maajussille morsian ja Maajussille
      Maajussille morsian
      8
      744
    Aihe