parantumaton Ruusutulehdus jalassa

Ahkera-Liisa

Minulle Ruusutulehdus ehti olla minulla kauan, emmenkuin hyväksyin sen olevan auto-onnettomuudessa rikkoutuneessa jalassa, jossa oli annettu yliopistollisesssa sairaalassa diagnoosi, että jalkani aine särkyjen ja kipujen oireinen.
vuosia oli kuumetta, väsymystä jakovaa kipuilua onnettomuudessa rikkoutuneessa jalassani, kunnes oli pakko hyväksyä että siihen oli tullut myös Ruusu.
Alkoi jatkuva Tardocillin, tai vastaavan penisilliinin piikitys 2 x kk.
Sen tuomiin tulehdus kipuihin on otettava myös 2xvrk antibiootti 1599mg tabletti. Jotka osin auttavat kipuihin, kuten piikityskin.
Olen jo 72v. olen potenut Ruusua kipeässä jalassani jo vuosia, ja diagnosoitu pysyväksi .
Onkohan kenelläkään muulla vastaavaa?
nimimerkki Ahkera-Liisa

1

558

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uuttera-ulla

      jalkaruusun anatomia
      eli kehkeytyy iän myötä huonosta ääreisverenkierrosta.
      Minä 80v pyörryin keväällä, jalka turpos muodttomaklsi ja lasehtgieszsa ulkosyrjälle kehkeytyi muhghkuroitas. Kunnes 3 kk kuluttuia yks aamu oli nilkan muhkurassa vesikello ja nilkka punersi. Ampasin heti lekurille ja totes ruusu. Antibiootti-kuuri. Ainoa pelastus , vaikka sitä vastustan
      Pieni naarmu ja sitää pöpö sisään.
      Vastustuskykyä lisäämään, päivittäiset lenkit ja illalla merisuola-vaihtokylvyt jaloilla ja mahtava rasvaus. Laitoshoito ja makuuttaminen aoikannan tgyuo tuon riksin.
      http://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_artikkeli=dlk00065
      Tsemppiä !

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2395
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1377
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      74
      1185
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1107
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      835
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      780
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      678
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      82
      660
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      24
      638
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      626
    Aihe