Voisiko seuraavilla keinoilla parantaa edes hieman omaa anonyymiteettiään? Liittymäksi prepaidmokkula, johon sim-kortin ajoittaisten vaihtojen lisäksi lataus aina kaupasta t kioskilta, käteisellä ostettavalla lataussetelillä. Tietokoneesta kaikki omistajaan viittaava tieto pois. Edellinen koskee myös säilytettäviä tiedostoja. Selaimeksi jokin muu kuin Google chrome. Kaipa turvallisempiakin selaimia on? Luotettava VPN käyttöön. Ohjelman hankinta ilman korttimaksua. Lisäksi erillisen käyttäjäprofiilin luonti ilman järjestelmänvalvojan oikeuksia.
Oman anonyymiteetin suojaaminen
8
2180
Vastaukset
- pitääpä_tutkia
No hemmetti! Tuossa on kyllä ideaa. Vaikka en ole asiantuntija, niin tokihan noilla keinoilla ainakin vaikeuttaa jäljitettävyyttä merkittävästi.
- spy_hard
Eri VPN tarjoajia kannattaa tutkia huolella. Niissä on huomattavia eroja. Kaikki eivät ole sitä miltä äkkiseltään näyttävät.
- opsecontärkeää
Tietokoneessasi on aina asetuksia, joista sen yksilöiminen onnistuu. Jos haluat olla anonyymi niin anonyyminä käytät toista konetta toisen nettiyhteyden kautta vpn:n läpi. Tässä alla näet, kuinka paljon tietoa koneesi vuotaa nettiin erilaisista lähteistä:
https://panopticlick.eff.org/
Yleensä jo koneen fontit ja driverit sekä näytön tiedot riittävät identifioimaan henkilön.
Anonyyminä et voi tehdä kovinkaan montaa toimenpidettä netissä, kun olet jo paljastanut identiteettisi. Jos ei OPSEC ole kohdallaan niin mikään tekninen toimenpide ei sinua auta. Ohjeita löytyy lisää osoitteesta urly.fi/12cO- Anonyymi
"Jos haluat olla anonyymi niin anonyyminä käytät toista konetta toisen nettiyhteyden kautta vpn:n läpi."
Mutta ei koskaan missään sellaisessa paikassa jossa on myös jokin anonyymitettiä haluavan tunnistettu verkkolaite, kuten puhelin eikä tietenkään kotona tai kenenkään tutun/ystävän luona. Vaikka älypuhelin on kiinni (Off) niin sen paikka pystytään selvittämään.
En tiedä miten puhelinta joka on sammutettu (Power Off) voidaan paikantaa tai jäljittää, oletan Googlella on jokin jekku siihen. Aika varma tapa pitää älypuhelin kylmänä on ottaa siitä akku irti.
Varmin tapa olisi RF-pussi, olen etsiskellyt, en ole löytänyt pussia enkä sopivaa metallikangasta. Kokeilin paloturvakangasta, siinä on 15 um palsu alumiini lasikuitukudoksen päälle laminoituna, se toimii kunhan siitä saa aikaan pussin joka on RF tiivis, mutta tarvitaan aivan liian monta kerrosta ja tuote ei siedä taivuttelua pitkään, alumiini mureneee.
- Anonyymi
Kone voidaan aina jollain tavalla löytää, mutta sitä näpyttelevää ei, kun käyttää hansikkaita, ettei jätä sormenjälkiä, eikä kirjoita mitään tunnitettavaa.
Huonolla onnella siihen voi kuitenkin tipahtaa vaikka hius näppäinten väliin.- Anonyymi
"eikä kirjoita mitään tunnitettavaa"
Kirjoittaja on hahdollsita tunnistaa (ei varmaankaan vielä päde oikeudessa, mutta sometoimijoille riittää täydellisesti) jopa kirjoitustyylistä ja -rytmistä, sanastosta, kiinnostuksen kohteista yms jotka kaikki tallettuu bigdataan.
- Anonyymi
Ja mitäköhän teillä Mister-nobody peeloilla on salattavaa???
Ei yhtään mitään sanon minä.- Anonyymi
Hahaha, hyvä kysymys!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka892523- 671465
Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww841413EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje131208- 81933
Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi19910Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta105804Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe36800- 54783
- 30716