Oman anonyymiteetin suojaaminen

auttaisiko

Voisiko seuraavilla keinoilla parantaa edes hieman omaa anonyymiteettiään? Liittymäksi prepaidmokkula, johon sim-kortin ajoittaisten vaihtojen lisäksi lataus aina kaupasta t kioskilta, käteisellä ostettavalla lataussetelillä. Tietokoneesta kaikki omistajaan viittaava tieto pois. Edellinen koskee myös säilytettäviä tiedostoja. Selaimeksi jokin muu kuin Google chrome. Kaipa turvallisempiakin selaimia on? Luotettava VPN käyttöön. Ohjelman hankinta ilman korttimaksua. Lisäksi erillisen käyttäjäprofiilin luonti ilman järjestelmänvalvojan oikeuksia.

8

2123

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pitääpä_tutkia

      No hemmetti! Tuossa on kyllä ideaa. Vaikka en ole asiantuntija, niin tokihan noilla keinoilla ainakin vaikeuttaa jäljitettävyyttä merkittävästi.

    • spy_hard

      Eri VPN tarjoajia kannattaa tutkia huolella. Niissä on huomattavia eroja. Kaikki eivät ole sitä miltä äkkiseltään näyttävät.

    • opsecontärkeää

      Tietokoneessasi on aina asetuksia, joista sen yksilöiminen onnistuu. Jos haluat olla anonyymi niin anonyyminä käytät toista konetta toisen nettiyhteyden kautta vpn:n läpi. Tässä alla näet, kuinka paljon tietoa koneesi vuotaa nettiin erilaisista lähteistä:

      https://panopticlick.eff.org/

      Yleensä jo koneen fontit ja driverit sekä näytön tiedot riittävät identifioimaan henkilön.

      Anonyyminä et voi tehdä kovinkaan montaa toimenpidettä netissä, kun olet jo paljastanut identiteettisi. Jos ei OPSEC ole kohdallaan niin mikään tekninen toimenpide ei sinua auta. Ohjeita löytyy lisää osoitteesta urly.fi/12cO

      • Anonyymi

        "Jos haluat olla anonyymi niin anonyyminä käytät toista konetta toisen nettiyhteyden kautta vpn:n läpi."

        Mutta ei koskaan missään sellaisessa paikassa jossa on myös jokin anonyymitettiä haluavan tunnistettu verkkolaite, kuten puhelin eikä tietenkään kotona tai kenenkään tutun/ystävän luona. Vaikka älypuhelin on kiinni (Off) niin sen paikka pystytään selvittämään.

        En tiedä miten puhelinta joka on sammutettu (Power Off) voidaan paikantaa tai jäljittää, oletan Googlella on jokin jekku siihen. Aika varma tapa pitää älypuhelin kylmänä on ottaa siitä akku irti.

        Varmin tapa olisi RF-pussi, olen etsiskellyt, en ole löytänyt pussia enkä sopivaa metallikangasta. Kokeilin paloturvakangasta, siinä on 15 um palsu alumiini lasikuitukudoksen päälle laminoituna, se toimii kunhan siitä saa aikaan pussin joka on RF tiivis, mutta tarvitaan aivan liian monta kerrosta ja tuote ei siedä taivuttelua pitkään, alumiini mureneee.


    • Anonyymi

      Kone voidaan aina jollain tavalla löytää, mutta sitä näpyttelevää ei, kun käyttää hansikkaita, ettei jätä sormenjälkiä, eikä kirjoita mitään tunnitettavaa.
      Huonolla onnella siihen voi kuitenkin tipahtaa vaikka hius näppäinten väliin.

      • Anonyymi

        "eikä kirjoita mitään tunnitettavaa"

        Kirjoittaja on hahdollsita tunnistaa (ei varmaankaan vielä päde oikeudessa, mutta sometoimijoille riittää täydellisesti) jopa kirjoitustyylistä ja -rytmistä, sanastosta, kiinnostuksen kohteista yms jotka kaikki tallettuu bigdataan.


    • Anonyymi

      Ja mitäköhän teillä Mister-nobody peeloilla on salattavaa???
      Ei yhtään mitään sanon minä.

      • Anonyymi

        Hahaha, hyvä kysymys!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6128
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5587
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2639
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2046
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1768
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      121
      1667
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1603
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1177
    10. Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään

      hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä
      Maailman menoa
      188
      998
    Aihe