Olisi tarve kannattimelle millä saisi vaaka palin (115mm leveä) kiinnitettyä saman paksuisen pysypalkin kylkeen niin että kiinntiys on vain alapuolella. Tämä olisi siis eräänlainen hyllyn kannattimen tapainen.
Kiinnitys kyky olisi samaa luokkaa kuin kylkikiinnitykseen tehdyilllä palkikengillä.
En oikein usko että tavallinen n. 100x100x90mm kulmarauta olisi tarpeeksi tukeva.
Ehkä kulmarauta mikä olisi 300x300x100 ja missä olisi 45 asteen vino tuki olisi se paras. Tuki jää näkyville joten 45 asteen vinotuki olisi samalla koriste.
Onkohan tällaisia valmiina?
Kaippa tuollaisne voisi tehdä puustakin ja yhdistää tavalliseen kulmarautaan.
palkille alapuolinen kanatin+
3
194
Vastaukset
- vanhatimpuri
saako pystypalkkiin kiinnittää puisen kannakkeen, esim 100x100x500, jonka kaventaisi kiilaksi alaspäin, ettei ole mikään kloppi palkin kyljessä, vaan siisti kannake. Kantaa kyllä vaikka mitä, kiinnittää voi vaikka pitkillä täkkipulteilla, tai kierretangolla läpi pustypalkin.
- 3344556677
Tuota mietin itsekin, se vaan ei ole vaan kovin kaunis mutta varmasti tukeva.
Toinen keino voisi olla 45 asteen kulmassa oleva tuki ja tietysti perinteinen iso kulmanaulauslvey pitämään vaakapalkin pää paikallaan.
Mitenkähän nykyään näitä tulitaan määräystne perusteella. Onko 100 vuotta sitten kirkkoon tehty palkkikiinnitys vaarallisen hutera ratkaisu?
- vanhatimpuri
kirkoissahan näitä näkee, käsityö taidonnäytteitä, vielä kun samoin kaivertelet, ei voi rumaksikaan sanoo :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1191652
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991478Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy36891Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29849Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?38791Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50766Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56718Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s43718Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37710Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37673