Eli tälläistä kyselen kun en itse löytänyt nopealla googletuksella
Voiko alaikäinen saada aseenrakennusluvan
6
617
Vastaukset
- ammuskelija
15 vuotias voi saada aseen rinnakkaisluvan vanhempien suostumuksella. Eli tulkitsen tätä niin, että jonkun toisen on omistettava ja luvitettava valmistuva ase, johon alaikäinen voi hakea sitten lupaa. Rinnakkaislupaa ei voi olla ennen varsinaista lupaa ja se ei onnistu aseen valmistuksessa.
"Ampuma-aseeseen tai aseen osaan, johon on annettu hallussapitolupa tai aselupa, voidaan luvanhaltijan suostumuksella antaa luonnolliselle henkilölle rinnakkainen oikeus hallussapitoon (rinnakkaislupa).
Huoltajien suostumuksella lupa haulikkoon, kivääriin, pienoiskivääriin tai yhdistelmäaseeseen voidaan kuitenkin antaa metsästyslainsäädännön mukaan sallittua eläinten ampumista taikka ampumaurheilua ja -harrastusta varten myös 15 vuotta vaan ei 18 vuotta täyttäneelle henkilölle, joka muuten täyttää luvan saajaa koskevat edellytykset."- joopasejou
ammuskelijalle kommentoisin että kysymys kuului niin että voiko alaikäinen saada aseen RAKENNUS luvan
- ammuskelija
Et sisäistänyt lukemaasi:
"Eli tulkitsen tätä niin, että jonkun toisen on omistettava ja luvitettava valmistuva ase"
Eli jos asetta ei ole, niin ei voi saada edes valmistuslupaa. Näin minä tulkitsisin asiaa. Alaikäinen voi hakea rinnakkaislupaa, muttei valmistuslupaa. Alaikäiselle pitäisi löytyä kategoria yksityisen valmistuksen rinnakkaislupa.
"Yksityinen valmistamisoikeus voidaan antaa 45 tai 45 a §:ssä säädetyin edellytyksin noudattaen, mitä 43 §:ssä, lukuun ottamatta 43 §:n 1 momentin 8 kohtaa ja 2 momenttia, ja 44 §:ssä säädetään. "- mistänetulevat
Eli kieltää kaikenlaisen aseharrastuksen kaikilta puolustusvoimien henkilöiltä presindeltäkin
?
Mutta mistä ne aseet sitten tulevat kuka niitä tekee kun kukaan ei saa edes suunnitellakaan? - ammuskelija
mistänetulevat kirjoitti:
Eli kieltää kaikenlaisen aseharrastuksen kaikilta puolustusvoimien henkilöiltä presindeltäkin
?
Mutta mistä ne aseet sitten tulevat kuka niitä tekee kun kukaan ei saa edes suunnitellakaan?öh...kuka kieltää ja mitä? En ymmärrä mitä tarkoitat. Käsittääkseni aseharrastus ei ole keneltäkään kiellettyä, mikäli harrastaja täyttää tietyt vaatimukset.
Aseiden suunnittelu ei vaadi minkäänlaista lupaa. Ainoastaan valmistus on luvanvaraista. Periaatteessa mallikappaleen saa valmistaa täysin valmiiksi kunhan jättää esim. patruunapesän kalvamatta ja eikä tee lukkoon iskupohjaa. Jos valmistamasi mallikappale ei ole kopio mistään aseesta, niin se ei ole ampuma-ase ennenkuin em. osat on valmistettu. Kun näin on tehty niin samalla hetkellä mallikappaleen rungosta tulee aseen runko, joka on myös luvanvarainen aseen osa.
Ehkä kuitenkin kannattaisi kouluttautua asesepäksi ennenkuin tekee mitään konkreettista.
- giugf34f
Vaikka saa aseen rakennusluvan niin ei se tarkoita sitä että sitten voi rakennella aseita huvikseen, kyllä kai lienee jonkinlainen valvontakin aseiden rakentelussa, ainakin oli 90 luvulla kun eräs kaverini rakensi pienoispistoolia, joutui käydä näyttämässä asetta poliisin luona.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986128KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495587Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522639Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521042046Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071768- 1211667
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191603Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801267- 731177
Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään
hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä188998