Perusteluja rokotevastaisten ja omia vaihtoehtopillereitään myyvien käärmeöljykauppiaiden väitteille ei tieteestä löydy.
Olen huomannut että antivacciinit ja vaihtoehtopillerikauppiaat ovat usein kovin hukassa rokotteiden toiminnasta elimistössä, joten tässä mahdollisimman tiivisti selitetty asia toistietoisille:
Rokotteet sisältävät teholtaan kuoletettua/heikennettyä taudinaiheuttajaa, johon ihmisen elimistö luo luonnollisen vasta-aineen ja nämä rokotteiden taudinaiheuttajat taas elimistö poistaa itsestään aivan kuten ne tuhoaisivat ja poistaisivat elimistöstä jonkin bakteerin tai viruksen. Rokotteista ei jää elimistöön muuta kuin elimistön itse luomat vasta-aineet.
Rokotteita on tutkittu vuosikymmenten saatossa todella paljon ja näitä rokotevastustajien väittämiä haittoja ei vaan ole havaittu. Aloittaja linkitti paperiin jossa puhutaan ilmeisesti vastustuskyvyn väliaikaisesta alenemisesta rokotuksien jälkeen. Tässä kohtaa on hyvä tiedostaa että myös liikuntasuoritus alentaa väliaikaisesti vastustuskykyä - siis väliaikaisesti - tarkoittaako tämä nyt sitä, että pitäisi jäädä sohvalle makaamaan ja jättää juoksulenkki tai urheileminen väliin - no ei tietenkään, äly hoi!
Mielipide on jokaisella vapaa, mutta rokotteiden hyödyt eivät ole mielipideasia, vaan tosiasia. Kaikenlaista roskaa toistaitoiset hölmöt ovat valmiita kyllä levittämään tietämättömyytensä tuomalla itsevarmuudella, mutta kun pitäisi olla jotain uskottavaa näyttöä, niin sitten esitetään vain jotain hutkimuksia, joille hevosetkin nauraa. Tämä kotikoulutettujen, rokotevastaisten vanhempien mielipidekysely siitä, aiheuttavatko rokotteet tulehdusalttiutta on hyvä esimerkki. Sitä voisi verrata siihen jos historiaa tutkittaisiin kysymällä uusnatseilta, vainottiinko juutalaisia toisen maailmansodan aikana.
Amerikkalaisen tutkimuksen mukaan lääkärit yleensä rokottavat lapsensa, mutta tässä kieroutuneessa maailmassa amerikkalainen pornotähti ja jotkut b-luokan julkkikset ovat joidenkin vanhempien mielestä asiantuntevampia arvioimaan rokotteiden hyötyjä ja haittoja. Saman tutkimuksen mukaan lastenlääkärit rokottavat lapsiaan hieman muita lääkäreitä yleisemmin ja laaja-alaisemmin (siis muitakin kuin yleisen rokotusohjelman rokotteet)
Uutta tietoa rokotteiden turvallisuudesta
BSHunter
2
84
Vastaukset 2
- Kysymyksestä
Entä jos piikki- ja pillerikauppiaalta kysyttäisiin pillerien ja piikkien tarpeellisuudesta? Mikähän olisi vastaus?
- BSHunter
Myyntiedustajat varmasti kehuisivat tuotetta. Siksi esimerkiksi rokotteiden turvallisuutta mittaavatkin yliopistot, terveysvirastot ja muut puolueettomat tahot, jotka eivät ole taloudellisesti riippuvaisia "piikki- ja pillerikauppiaiden" tuotteista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Pyhäjärvi syvällä kusessa
Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha1411583- 1481081
Miten voi sinun
tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät69956Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?
Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi301833- 68743
PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE
...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.56723- 37629
- 62602
Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"
Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi7591Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et33571