Vai onko laivan huoneissa petivaatteet ja pyyhkeet kuten hotelleissa?
Tarviiko laivalle ottaa mukaan makuupussi?
28
528
Vastaukset
- RakastakaaPattayaa
Vähän riippuu millä laivalla Laiffi menet, mutta varsinkin talvella hyvä varoiksi.
- Minna14
Turun laivalla mennään syyslomalla.
- Kyllä-kannattaa
Jos ostat kansipaikan muulloin kun helleaikana, voisi olla hyvä lämmike.
- ostoistasi
saatko sen ostamasi kansipaikan mukaasi matkasi jäljiltä,
vai myytkö takaisin alehinnalla!
itse olen yleensä vain varannut käyttööni noita paikkoja laivoillaikin,
tulee huomattavasti edullisemmaksi kuin ostaminen omakseen pitkässä juoksussa - Se-kans
Ota makuualusta kans mukaan.
- Anonyymi
Se-kans kirjoitti:
Ota makuualusta kans mukaan.
Toimin itse patjana.
-- Minsku
- paskaisetsängyt
niissä sängyissä on kaikki eritteet mitä ihmisestä irtoaa kaljaa jne joten kyllä kannattaa ottaa omat makuualustat ja pussukat
- reppureissaaja
Kannattaa ottaa mukaan niin on jotain lämmikettä määränpään viileneviin öihin. Todennäköisesti ette kännissä löydä maista takaisin laivalle, niin säästääpähän hotellikuluissa kun on omat petivehkeet mukana!
- halpaline
Budjettiristeilyn voi tehdä ilman hyttiä. Pystyttää ulkokannelle teltan ja keittelee trangialla eväät. Myrskylyhty antaa valoa kovemmassakin myrskyssä.
- Ethän_unohda
Vaihtelee mitä olet laskenut matkasi budjetiksi,
rajanahan budjetillasi voi olla yhdestä centistä ylöspäin,
ylärajan itse määritellessäsi
mikähän tuo tragiasi on, laivalla kun on avotulen teko kiellettyä,
sekä omien ruuanlaittolaitteiden käyttökin kiellettyä - ohjeet.ovat
Ethän_unohda kirjoitti:
Vaihtelee mitä olet laskenut matkasi budjetiksi,
rajanahan budjetillasi voi olla yhdestä centistä ylöspäin,
ylärajan itse määritellessäsi
mikähän tuo tragiasi on, laivalla kun on avotulen teko kiellettyä,
sekä omien ruuanlaittolaitteiden käyttökin kiellettyäTrangiaa voi käyttää siellä missä saa tupakoidakin. Etenkin kaasukäyttöistä trangiaa ei oikein avotuleksi edes mielletä. Kipinöimättömällä kaasullahan saa grillata metsäpalovaroituksen aikanakin. Laiva on muutenkin turvallinen tulentekopaikka, koska sammutusainetta on lähellä rajattomasti.
Ulkokannella saa syödä omia eväitä. Vain ravintoloissa niistä ei saa nauttia. Omia tai taxfreen alkoholijuomia ei saa juoda missään. - Minna14
ohjeet.ovat kirjoitti:
Trangiaa voi käyttää siellä missä saa tupakoidakin. Etenkin kaasukäyttöistä trangiaa ei oikein avotuleksi edes mielletä. Kipinöimättömällä kaasullahan saa grillata metsäpalovaroituksen aikanakin. Laiva on muutenkin turvallinen tulentekopaikka, koska sammutusainetta on lähellä rajattomasti.
Ulkokannella saa syödä omia eväitä. Vain ravintoloissa niistä ei saa nauttia. Omia tai taxfreen alkoholijuomia ei saa juoda missään.Onko siis niin, että vain Trangia-retkikeittimiä saa käyttää laivalla, ei muun merkkisiä. En viitsisi laivamatkaa varten toista ostaa.
- Muita-ei-saa-käyttää
Minna14 kirjoitti:
Onko siis niin, että vain Trangia-retkikeittimiä saa käyttää laivalla, ei muun merkkisiä. En viitsisi laivamatkaa varten toista ostaa.
Vain se on testeissä todettu turvavaatimukset täyttäväksi.
- päivän-hauskinko
ohjeet.ovat kirjoitti:
Trangiaa voi käyttää siellä missä saa tupakoidakin. Etenkin kaasukäyttöistä trangiaa ei oikein avotuleksi edes mielletä. Kipinöimättömällä kaasullahan saa grillata metsäpalovaroituksen aikanakin. Laiva on muutenkin turvallinen tulentekopaikka, koska sammutusainetta on lähellä rajattomasti.
Ulkokannella saa syödä omia eväitä. Vain ravintoloissa niistä ei saa nauttia. Omia tai taxfreen alkoholijuomia ei saa juoda missään."Kipinöimättömällä kaasullahan"
et sit parempaan ...
no saapi hymyillä ainakin kipinättömästi koko illan
"Onko siis niin, että vain Trangia-retkikeittimiä saa käyttää laivalla"
jos siinä ei pala liekki tulella ...
,,, ja tietysti, omien ruuanlaitto välineidenhän käyttö on laivalla kiellettyä,
kuten tuolla ylempänä tulikin mainituksi,
se luetun ymmärrys, missäs lienee, hukannut jonnekin? - Kristoffer.Handfree
päivän-hauskinko kirjoitti:
"Kipinöimättömällä kaasullahan"
et sit parempaan ...
no saapi hymyillä ainakin kipinättömästi koko illan
"Onko siis niin, että vain Trangia-retkikeittimiä saa käyttää laivalla"
jos siinä ei pala liekki tulella ...
,,, ja tietysti, omien ruuanlaitto välineidenhän käyttö on laivalla kiellettyä,
kuten tuolla ylempänä tulikin mainituksi,
se luetun ymmärrys, missäs lienee, hukannut jonnekin?Tupakanpoltto on avotulen tekoa. Ei ole mitään omien eväiden syöntikieltoa, kuten tuli jo tuolla ylempänä mainittua.
- varmuudenvuoksi
Sekstantti kannattaa ottaa siltä varalta mukaan että kapteeni eksyy.
- Se-mukaan
Sekä merikortti vaikkapa kapteenille komentosillalle annettavaksi. Ilman sitä laiva ei selviä Kustaanmiekasta. Noin tietää Tallinkin ropakantapäällikkö.
- Anonyymi
Se-mukaan kirjoitti:
Sekä merikortti vaikkapa kapteenille komentosillalle annettavaksi. Ilman sitä laiva ei selviä Kustaanmiekasta. Noin tietää Tallinkin ropakantapäällikkö.
Joo, sa sehän tietää kaiken.
Tosin ei käytännön asioita.
- kansimatkaaja
Ei tarvii! Minulla on yleensä ollut laivamatkoilla vain pieni tyyny mukana, kun matkustan kansimatkustajana ilman hyttiä. Laivalta löytyy aina sopiva paikka nukkua ja pieni tyyny helpottaa nukkumista. Makuupussia harvoin olen raahannut mukana matkoillani, kun se vie tilaa niin paljon. Olen minimoinut matkatavarat jo vuosia sitten matkoilla. Hyttiä en ole myöskään juuri koskaan varannut matkoilleni, ihan turvallisuus kysymys ja maksaa kohtuuttomasti. Minulle laivamatkat eivät ole olleet enään mikään mast-juttu, vaan pakollista liikkumista mahdollisimman edullisesti paikasta A paikkaan B.
Jos jotain matkoilla haluaa mukana kuljettaa, niin pieneen tilaan menevä verkkosänky tai riippumatto on yllättävän kätevä. Sen avulla voi majoittua kätevästi moneen paikkaan. https://www.karkkainen.com/verkkokauppa/king-camp-riippumatto
Oma palovaroitin kannattaa olla myös aina matkassa, sekä kevyet köysitikkaat, niillä selviää jo monesta paikasta hengissä. - jungmannina
Laivamatkasta saa alennusta kun kuuraa kantta merellä mäntysuovalla ja pitkävartisella harjalla, menin Ruotsiin ja kolme tuntia yöllä kuurasin kantta niin sain puolet pois hinnasta ja päälle vielä kuumaa teetä ja korppuja!
- Vsvsjs
Itse otan aina mukaan oman sängyn.
- Anonyymi
Laivalla ei ole huoneita.
- Anonyymi
Eikö sänkyjä.
- Anonyymi
Onko Silja Serenaden merenpuoleinen ikkunahytti kuinka lämmin ja vetoisa näin syysaikaan?
- Anonyymi
Viime aikoina on lämpöä ollut kymmenen celciuksen huitteilla.
Siis makuupussia tarvitaan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Viime aikoina on lämpöä ollut kymmenen celciuksen huitteilla.
Siis makuupussia tarvitaan.Kiitos. Oma pussini soveltuukin sopivasti 5–20 asteen lämpötiloihin.
- Anonyymi
Jos kansipaikka, voi tulla yöllä vilu.
- Anonyymi
Minä olen aina syksy- ja talviaikana rakentanut kannelle laavun. Rakovalkea lämmittää mukavasti ja siinä voi keitellä kunnon nokipannukahvit.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1653080Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3732091- 411881
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii431856Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321431Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931221- 541183
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul329993Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles114973Annan meille mahdollisuuden
Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil53802