uusi sotekeskus

skeptinen

mihin jäi televisiot voudeosastolta loppuiko rahat kesken

5

506

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kävin juuri asioimassa uudessa SOTE-keskuksessa. Käytämme tällähetkellä enimmäkseen labran ja neuvolan palveluja. Esitän tässä muutaman havainnon ja hieman kritiikkiäkin kaiken YLEn uutisissa, LähiPravdassa ja kunnanjohdon toimesta esitetyn Gloorian vastapainoksi.

      SOTE-keskuksen budjetti oli tiukka 5 miljoonaa euroa, jota ei saanut ylittää pennilläkään. Budjetti taisi sittenkin olla liian tiukka ja homma meni kokonaisuutena taas Kokoomuslaisen arvopohjan mukaisesti ankeuttamisen puolelle eli halvalla ei saatu hyvää vaan ainoastaan keskinkertaista.

      1) Onko vähintään 50 000 euron "Minotaurus" maalaus terveysaseman aulassa tarkoituksenmukainen investointi? THLn julisteita olisi saanut seinille ilmaiseksi.

      2)Arkkitehtoonisesti uusi terveysasema muistuttaa vanhaa terveysasemaan. Harjakattoinen tönö, jonka ulkoseinien verhoilu on tehty ohuista vanerilevyistä? Kauankohan ne puulevyt kestää pakkasia? Arvioisin että uuden terveysaseman käyttöikä on maksimissaan 20 vuotta. Tönö pysyy juuri ja juuri pystyssä siihen asti kuin 20-vuoden sopimus Attendon kanssa päättyy. Sen jälkeen taas buldooserit paikalle.

      3) Parkkipaikkoja vaikutti kokonaisuutena olevanpaljonkin, mutta kuitenkin kaikki parkkipaikat olivat täynnä. Parkkeeraako naapurissa olevien vanhainkotien asukkaat ja työntekijät autonsa terveysaseman parkkipaikalle vain onko kyseessä suunnitteluvirhe?

      4) Sisätilojen käytävillä aivan liian vähän istumapaikkoja - tarvitaan aikakin kolminkertainen määrä lisää.

      5) Onko vuodeosaston potilashuoneissa TV ja/tai Internet yhteys. HUSsissa joka sängyn vieressä on oma TV nettiyhteyksineen. Olisiko tähän voinut panostaa "Minotauruksen" sijaan?

      6) Neuvolan ja labran tilat taisi jäädä vähän liian pieniksi. Keski-osassa olevissa työhuoneissa ei ole edes ikkunoita. Aika ankeaa työskennellä koko työuran ajan ikkunattomassa kopissa.

      Arvostan kuitenkin sitä että Sysmässä panostetaan terveydenhoitoon. Mutta haluaisin että panostukset tehdään kiirehtimättä, huolellisesti ja laadukkaasti. Olisiko ollut parempi odottaa pari vuotta että SOTE ja MAKU asiat selkenee ja rakentaa sitten 6 - 10 miljoonalla kunnon SOTE-keskus (mini- sairaala joka houkuttelisi maksavia asiakkaita Sysmään myös ympäröivistä kunnista)?

      Toivottavasti kunta aloittaa nyt panostamaan myös muihinkin kuntalaisten peruspalveluihin yhtä innokkaasti kuin terveydenhoitoon - panostuksia koulutukseen (uusi yhteyskoulu LUKIOINEEN), infraan sekä elinvoimaan/työllisyyteen (lapsiperheiden houkuttelemiseen kuntaan) - nämä peruspalvelut ovat täällä hetkellä surkeassa ja sekavassa ankeuden tilassa.

      Anna uudelle terveyskeskukselle kokonaisarvosanaksi 7,5. Paikallinen Kokoomus lupasi fantastista, mutta keskinkertaista saatiin - taas.

      Hyvä kuitenkin että päästään tarvittaessa Sysmässä lääkäriin, vaikka terveyskeskuksessa työskentelevien reissulääkäreiden motivaatio, asenne ja taidot eivät taidakaan nolla aivan Suomen huipputasoa. Sairaanhoitajien työpanoksessa ei ole mitään moitittavaa - hehän siellä suuremman osan hommista tekee.

      • Nyx

        Ruikun ruikun. Lahjoitan sulle vahvaa köyttä, osaisitkohan mennä metsään ja tehdä solmun. Tai voinhan mä tehdä sen sulle valmiiksi. Pelle.


      • "Kunnanvaltuutettu" Esko Bruun todennäköisesti taas vauhdissa...surkea tapaus "aikuiseksi mieheksi".


      • oletnikkisiveroinen
        PersaukinenPaskanjauhaja kirjoitti:

        "Kunnanvaltuutettu" Esko Bruun todennäköisesti taas vauhdissa...surkea tapaus "aikuiseksi mieheksi".

        onko sulla joku kristallipallo mistä katselet kuka tänne kirjoittaa? Aika moukanhommaa on arvuutella nimellä, varsinkin kun s24 on avoin yli 5 miljoonalle.


    • Huhheijaa

      Nyx, itestäs teit just pellen tolla erittäin viisaalla ja

      aiheeseen liittyvällä kommentilla. Kaikki kotona?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. PropsApp Koodi

      Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset
      2
      3528
    2. Persut yrittävät epätoivon vimmalla

      kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a
      Maailman menoa
      102
      3389
    3. "Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"

      Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin
      Maailman menoa
      74
      2907
    4. IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n

      eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-
      Maailman menoa
      61
      2673
    5. Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen

      Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.
      Maailman menoa
      92
      2485
    6. Taas nuoren kuolema

      Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭
      Lapua
      54
      2271
    7. Jari Sillanpää isossa leikkauksessa - Paljastaa, mitä uralle tapahtuu!

      Palaako Siltsu keikoille? Artisti, ex-tangokuningas Jari Sillanpää on ollut lonkkaleikkauksessa ja kotiinpaluu on edessä
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1387
    8. Kuinka paljon teillä

      on ikäeroa?
      Ikävä
      96
      1308
    9. Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen on selvä

      On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen joten
      Luterilaisuus
      381
      1232
    10. Hämmentävä muutos tv:ssä: Roope Salminen OUT, Sointu Borg IN!

      Roope OUT, Sointu IN! Mitä tykkäät tästä muutoksesta? Suositun Myyrä-seikkailusarjan alusta asti juontohommissa on oll
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1095
    Aihe