Mulla kävi silleen että joku mulkku pölli mun auton ja ajeli sen tuusanpaskaksi huume- ja viinapäissään. Äijä itse selvisi parilla naarmulla. >:(
Nyt kuitenkin tuli syyttäjältä kirje missä tivataan mua kertomaan vaateeni. No, auton arvo (vähäinen) ja vankeutta, mä tuumin. Mutta osaisiko joku neuvoa, riittääkö että kirjoittaa noin?
Nyt kuitenkin tuli syyttäjältä kirje missä tivataan mua kertomaan vaateeni. No, auton arvo (vähäinen) ja vankeutta, mä tuumin. Mutta osaisiko joku neuvoa, riittääkö että kirjoittaa noin?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Autosi pöllijä on vastaaja, sinä olet kantaja eli asianomistaja. Asianomistajan vaatimukset kysytään jo poliisin esitutkinnassa. Jos ei ole kysytty, niin ilmoita syytäjälle , että vaadit syytetylle rangaistusta ja vahingonkorvauksena niin ja niin monta euroa. Ei riitä, että kerrot auton arvon olleen vain vähäisen.
Jep. Tajusin otsikon virheen heti kun olin postannut. :D
Kyllä poliisi silloin aikanaan jotain kysyi, mutta nyt tosiaan ihan kirjallisesti syyttäjä haluaa tiedon. Ja joo, toki summan laitan sille tietoon, aattelin vaan et oliko tossa jotain muuta mitä mun pitäis ottaa huomioon. Mistä mä voin pyytää korvausta, paitsi auton hankintahinnasta?
Joo, jos kuluja tuli, niin teet listan niistä. Auton hankintahinta ei kelpaa, vaan auton sen hetkinen arvo, kun se pöllittiin.