Renault Clio 1,2i-16v 2004 ei starttaa

Tornionlaakso

Olisin kysynyt viisaammilta ....
Mulla tämmönen Clio, vasta 105000 ajettu. Auto lakkasi käynnistymässä vaikka kuinka tarttasi.
Sitten taas ei tartannut vaan napsui kun väänsi avaimesta. Entinen om. sano että siinä on ajonesto päällä, poistimme ajoneston, jolloin elektroniikan/hehkutuksen häiriövalo alkoi palaa. Jäähdytettyämme ohjain laitteen auto käynnistyikin. Hetken päästä kävi epätasaisesti. Kun sammutettiin, niin ei muutakun napsui vaan. Kaikki releet ja johtoliitokset käyty läpi, uusi akku vaihdettu ym....... Mutta ei starttaa, vetämällä käynnistyy heti. Mikä avuksi?

17

5515

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Shopback

      Virtalukon pohjaa sen verran runkattu ehkä jo sen verran jotta simahtanut.

    • Tornionlaakso

      Taas lähti kopista käyntiin kun oli viileämpi ilma, on se ihmeellistä. Ilmeisesti joku arvo muuttuu jossakin tai vastus kun lämpiää....... Ei mulla meän toisessa autossa ole koskaan tämmösiä vikoja ollut.

    • 7-vuotta-samanlaisella

      Ihan alkuun: Laita se rikkomasi ajonestolaite takaisin siihen kuntoon kun se kuuluu ollakin äläkä kajoa siihen enää. Ajonesto saattaa mennä päälle, jos ECU:lta loppuu sähkö kesken starttauksen. Näin käy jos akku tai maadoitus on huonossa kunnossa tai jos kuskilta menee hermot ja autoa yritetään käynnistää sahaamalla on-offia niin nopeasti kuin virtalukkokäsi pystyy.
      Ajoneston saa pois päältä näin, olettaen, että avain ja ajoneston tunnistin ovat ehjät:
      1. Virrat päälle
      2. Odota 30 sekuntia, ÄLÄ yritä käynnistää
      3. Sammuta virrat
      4. Virrat päälle
      5. Ajoneston valon pitäisi sammua muutaman sekunnin kuluttua. Voit käynnistää.

      Mitä se siis tekee nyt silloin kun se ei suostu käynnistymään?
      Naksahtaako startti?
      Pyöriikö startti?
      Naksuuko joku muu rele?
      Jotain muuta, mikä unohtui kertoa?

      Kun yrität käynnistää tuossa kunnossa olevaa autoa, anna sen bootata joka kerta tietokoneitaan niin kauan, että ajoneston valo sammuu itsestään tai jättää sammumatta ja tiedät, pitääkö aloittaa ajoneston nollauksella.

      Jos startti naksahtaa, mutta ei pyöri: Startti saa herätteen joten virtalukon pohja lienee ehjä. Silloin tuo kuullostaa maadoitusvialta ja voit unohtaa modernin elektroniikan, startti ja maadoitus olivat samanlaisia 1930-luvullakin. Starttikin voisi tietysti olla rikki, mutta yleensä startti myös jää rikkinäiseksi eikä toimi satunnaisesti.
      Vaihdoitko maadoitusjohdot akulta moottorille asti, tai puhdistit liitokset?

      Jos startti pyörii ja ajoneston valo palaa: Ota ajonesto pois päältä alussa mainituilla ohjeilla.

      Jos startti pyörii ja ajoneston valo ei pala:
      1. Puhdista kampiakselin asennontunnistimen piuhan liitos. Tämä on todella yleinen vika ja aiheuttaa käynnistymättömyyden. Tuossa autossa ei ole nokka-akselin asennontunnistinta joten kierroslukua ei saa mistään jos kammen asennontunnistin pätkii.
      En kuollaksenikaan muista, herääkö kierroslukumittari pelkän startin voimalla. Jos muistaisi, siitä voisi päätellä pitäisikö kuollut kammen asennontunnistin näkyä mykkänä kierroslukumittarina.

      2. katso jollakin skannerilla, paljonko auto ilmoittaa imuilman lämpötilaksi. Minun vastaavasta autostani irtosi imuilman lämpöanturin piuha ilman mitään järkevää syytä. Valitettavasti se on kaasuläppäkotelo/imusarjayhdistelmän sisällä joten yllättävän paljon joutuu purkamaan yhden piuhan vuoksi.

      Epätasainen käynti johtui luultavasti siitä, että nollille päätynyt ECU haki perusasetuksiaan moottorin lämmetessä. Yleisesti ottaen tuollainen Clio on ihan älyttömän luotettava auto, varsinkin jos sen sielunelämään on tutustunut tarkemmin. Sen lisäksi se on myös älyttömän kylmä, joten onnea vaan Tornionjokilaaksoon. Olisin hurjan iloinen, jos viitsisit vastata, oliko tästä mitään apua.

      • Tornionlaakso

        Kiitos sinulle 👍
        Tuo 30 sek juttu toimii aina kun auto on tarpeeksi kylmä. Kun auto lämpenee niin sekään temppu ei toimi.
        Mikään noista vikakuvauksista ei ole samanlainen. Ajoneston valo vilkkuu nopeasti ja auto ei starttaa.
        Kylmänä toki saa käyntiin tuolla ajoneston ”nollauksella”. Lämpimänä vilkuttaa aina ajoneston valoa nopeasti.
        Jatketaan etsintää


      • Anonyymi

        Viimeisen päälle hyvin tuotettua asiaa, asiaan perehtynyt ilmeisesti kyseessä.
        Kiitos


    • Tornionlaakso

      Kiitos sulle seikkaperäisestä vastauksestasi. Mikään noista vikakuvauksista ei ole samanlainen. Ajoneston valo vilkkuu nopeasti ja auto ei starttaa. Kylmänä toki saa käyntiin tuolla ajoneston ”nollauksella”. Lämpimänä vilkuttaa aina ajoneston valoa nopeasti. Jatketaan etsimistä ....

    • Silloin

      Kosminen säteily vaikuttaa Pohjoisnavalla, vain poron aivot toimivat.

    • DGC

      Nopeasti vilkkuva ajoneston valo viittaa siihen, että auto ei tunnista avainta. Jos sinulla sattuu olemaan toinen avain, kokeile sillä. Ajoneston antenni taitaa olla jossakin virtalukon nurkilla, ehkä olisi hyvä idea tarkastaa piuhaliitokset myös sieltä.
      ECU on kiinni imukotelon takaosassa ja siitä löytyy aika yllättävä jäähdytysratkaisu. ECU:n jäähdytysrivat ovat imukotelon sisällä, sitä jäähdyttää imuilman viima. Kannattaa ehkä kurkata sinnekin, ovatko jäähdytysrivat täysin tukkeessa. Ecun piuhat lähtevät helposti irti, ehkä nekin kannattaa tarkastaa.

      • Tornionlaakso

        Kiitos, tsekataan nekin ☺


      • Anonyymi
        Tornionlaakso kirjoitti:

        Kiitos, tsekataan nekin ☺

        vieläkö niitä piuhoja tsekataan .selviskö mitään


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        vieläkö niitä piuhoja tsekataan .selviskö mitään

        olisi kiva tietää löytyikö vika


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        olisi kiva tietää löytyikö vika

        Löytyi! Viaksi summautui että menin ranskalaisen romun ostamaan. Paalattiin renault ja ostettiin tilalle toyota niin ei ole enää ihmeellisiä vikoja näkynyt!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Löytyi! Viaksi summautui että menin ranskalaisen romun ostamaan. Paalattiin renault ja ostettiin tilalle toyota niin ei ole enää ihmeellisiä vikoja näkynyt!

        "ostettiin tilalle toyota niin ei ole enää ihmeellisiä vikoja näkynyt"

        Tämä tarkoittanee sitä että on vain tavallisia vikoja, ruostetta, välijä palloniveliä ja moottorivikoja. Ihmeelliset viat on poissa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        vieläkö niitä piuhoja tsekataan .selviskö mitään

        vielä tutkitaan


    • Anonyymi

      no nyt on toyotakin paalattu

    • Anonyymi

      Tuollaista risaamista se sitten on, kun köyhillä ei ole varaa viedä autoaan kunnon merkkikorjaamoon.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      139
      7648
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      423
      7091
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      69
      3623
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      138
      3256
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      109
      2784
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      44
      2318
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      126
      1926
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      23
      1793
    9. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      26
      1566
    10. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      1457
    Aihe