Missä tasa-arvo

Nurinkurin

Miksi sakot saa halutessa lusia mutta veroja ei ???

2

139

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yhtre

      Siksi, että verojen ja sakkojen päämäärä on aivan erilainen. Veroilla rahoitetaan yhteiskunnan toimintaa, sakoilla rangaistaan lainvastaisista teoista.

      "Verojen lusimisen" funktio olisi kaksinkertaisesti negatiivinen: verotulot jäisivät saamatta, ja vankilapäivästä aiheutuisi vielä kustannuksia. Punavihreän kriminaalipolitiikan vuoksi kun vangeilta ei voi edellyttää pienintäkään panosta täyden ylöspitonsa vastineeksi.

    • jurrrrristi

      Väärin. Ei sakkojakaan voi halutessa lusia. Kyllä ne menevät ensin ulosottomiehelle perintään. Ulosottomies ottaa sakkosumman palkasta, tai omaisuudesta, jos sellaista on. Esimerkiksi auto.
      Helsingissä aikoinaan eräs henkilö menetti urheiluautonsa maksamattomista sakoista ja pysäköintivirhemaksuista, kun ei yhteiskunnan vastaisena suostunut niitä maksamaan. Kimpaantui siitä ja muutti Kaliforniaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Karhuryhmä

      Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?
      Jämsä
      28
      3426
    2. Mitä sä pelkäät

      Ettei tää etene?
      Ikävä
      97
      3196
    3. Mitä kaikkea sä

      Olisit valmis tekeen mun eteen vielä? Vai oletko mitään?
      Ikävä
      76
      3024
    4. Raisionkaaren koira hyökkäys

      Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim
      Raisio
      71
      2969
    5. "Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"

      Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m
      Maailman menoa
      53
      2891
    6. Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti

      Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.
      Ikävä
      86
      2668
    7. Ei me saada toisiamme

      Ei vaan saada. On vain haaveita ja uunelmia
      Ikävä
      35
      2480
    8. Mikä on luonteesi parhain ominaisuus

      ja mikä huonoin?
      Ikävä
      57
      2341
    9. Satuit vain olemaan

      Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se
      Ikävä
      43
      2215
    10. Vieläkö toivot, että kuulisit

      Minusta? Vai suutuitko kun en pystynyt vastaamaan sinulle?
      Ikävä
      88
      1982
    Aihe