Rangaistus törkeästä rattijuopumuksesta?

lynkattu.juoppo

Syyllistyin 6 vuotta sitten törkeään rattijuopumukseen. Olin tuolloin nuori 2-kymppinen poika joka oli liikkunut epämääräisissä kaveriporukoissa ja sieltä tuli eräältä vanhemmalta kaverilta "opittua" tällainen toimintatapa. Olin ollut siis kännikuskin kyydissä niin usein, että rattijuopumus tavallaan lakkasi näyttämästä minulle rikokselta.

Huomoitavaa on että jos näitä känniajeluita tein, niin ne tapahtuivat yöllä kuten kyseinen tapaus josta jäin kiinni. Tuomion jälkeen useiden viranomaisten taholta minuun ollaan kuitenkin suhtauduttu lähes kuin lapsentappajaan ja yleensä sain kuullakkin että olisin voinut ajaa vaikka lapsen yli.

Tästä on nyt siis 6 vuotta miinus 1 vuosi kun olin kun olin "lusinut" rangaistukseni ehdonalaisessa.

Silti poliisi tuntuu kantavan vielä vuosien jälkeen kaunaa tästä tekemästäni rattijuopumuksesta eri tekosyillä ja tavoin, esimerkiksi rikoksen jälkeen poliisi on systemaattisesti keskeyttänyt rikosilmoituksieni tutkimuksia (laiton uhkaus, vahingonteko, kunnianloukkaus, sairaanhoitajan virkarikos).

Tällainen lainsuojattomuus siis tuntuu lähes rangaistuksen pehmojatkumolta, joka on jatkunut jo 6 vuotta, eli yhtä pitkään kuin olisin voinut saada tuomion taposta. Sama kohtelu on jatkunut paikkakunnan vaihdosta huolimatta ja on lähes Suomen sisäistä ammattilaislynkkausta. Poliisi suhtautuu minuun muutenkin vihamielisesti, esimerkiksi heppoisin perustein viemällä känniputkaan. Minulla on silti vielä sen verran luottamusta poliisiin, että mikäli minut satutaan murhaamaan niin tutkintaa ei poliisin toimesta keskeytetä, eli tunnen henkeni vielä suojatuksi vaikka porukka saa ilman seurauksia uhkailla minua puukolla.

Haluaisin nyt kysyä palstalaisilta, että millainen tuomio on teidän mielestä oikea törkeästä rattijuopumuksesta? Onko kuvailemani toiminta poliisin taholta ansaittua vielä 10 vuoden jälkeen?

2

223

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • äläkeksijuttuja

      Taidat vaan kuvitella, että sua vanhan törkyratin vuoksi "vainottaisi".

      "Poliisi suhtautuu minuun muutenkin vihamielisesti, esimerkiksi heppoisin perustein viemällä känniputkaan"

      Eli sulla on tapana hortoilla kaduilla ympäripäissäs? Jos sen lopetat, et joudu känniputkaan.

      • jurrrrristi

        Niin, juoppoputkassa vierailut ja tehdyn neljän rikosilmoituksen tutkinnan keskeyttäminen kertovat poliisille, ettei aloittajan ongelma ole juridinen vaan lääketieteellinen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      49
      2298
    2. Pysy kaukana musta

      Ja kaikista mun läheisistä. Oon tosissani.
      Ikävä
      26
      2073
    3. Katu täyttyy askelista...

      Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.
      Ikävä
      27
      1495
    4. Näin susta unta

      Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!
      Ikävä
      16
      1434
    5. Kuvaile kaivattusi

      ulkonäköä. 💡
      Ikävä
      121
      1381
    6. Mitä hämminkiä Halkokarilla?

      Poliiseja ja ambulansseja pyörii, laukauksia kuultu.
      Kokkola
      18
      1065
    7. Tiedätkö nainen sen tunteen

      Kun toinen tulee jossain vastaan. Naama leviää hymyyn kuin hangonkeksi. Mulla on susta semmonen,tunne.
      Ikävä
      71
      964
    8. Kauniit ihmiset ei ole sinkkuja, se on karu fakta

      Ihmisessä on lähes poikkeuksetta aina jotain vikaa jos hän pysyy sinkkuna pitkään. Sori kun sanon tän näin suoraan, mut
      Ikävä
      111
      925
    9. Mikset päästä irti ja hae apua

      Mt ongelmiisi. En vaan voi ikinä enää luottaa sinuun, pelkään sinua ja toivon löytäväni jonkun muun. Rahaa sulla on saad
      Ikävä
      78
      886
    10. Kristinusko - epätoivoinen yritys pelastaa ihmiset jumalalta

      Ei ole mitään sellaista, mitä pitää "pelastua". Lukuun ottamatta tietysti ”jumalan” (sen ei jumalan, joka väittää oleva
      Hindulaisuus
      333
      873
    Aihe