Viimeisimmän "uudistuksen" jälkeen eli tänään on robotteja torjuva google capcha vaatinut jopa yli viiden vaihtoehtosivun läpi käymistä eikä sille enää kelpaa edes selvät vaihtoehdot. Vaikka kuvista näkee että paloposteja ei ole kuin valituissa niin siitä huolimatta toteaa että väärin valittu.
Säätäkää captcha riteeriä järkevämmäksi. Nykyisellään tuo rampauttaa muiden kuin rekatulla nimimerkillä kirjoittavien yritykset saada viestejä lävitse.
Google captcha vaatii 5 uutta yritystä??
3
301
Vastaukset
- vaikeeksimennyt
Huomasin saman, ei meinannut millään päästä lähettämään viestiä. Olisi ollut paljon parempi se laskusysteemi. Nuo kuvatkin pienellä puhelimella katsottuna ovat todella epäselviä.
Moi! Toisinaan kuvia tosiaan vaaditaan useampia, jotta varmistus voidaan tehdä.
En ole robotti -ruudun klikkaamisen jälkeen avautuvan reCAPTCHA-ruudun yläreunassa on ohjeet sinisellä pohjalla siihen, mitä kuvasta etsitään. Ruutu myös ilmoittaa alareunassa punaisilla kirjaimilla, jos valinnoissa on puutteita ja mitä puutteita niissä on. ReCAPTCHA-ruudun vasemmassa alareunassa on ympyrän muotoinen nuoli, josta saa esiin uuden kuvan, mikäli juuri sillä hetkellä esillä olevat kuvat ovat epäselviä tai puutteellisia. Samalla rivillä on myös ympyrän sisällä oleva i-kirjain, josta saa esiin lisätietoa.
Voit kokeilla reCAPTCHAn toimintaperiaatteita jossakin keskustelussa ilman, että olet edes aikeissa kirjoittaa vastausta. Jätä nimimerkki- ja viestikentät tyhjiksi, klikkaa "en ole robotti" ja testaile rauhassa, miten reCAPTCHA reagoi toimintaasi.
Terveisin,
Emma
Suomi24-tiimi- Anonyymi
Mitä hyötyä? Tosi botit jyräävät yha!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1041841
Kesän odotuksia hyrynsalmella
Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla151601- 1441589
- 1031549
- 801457
- 1191269
Anne Kukkohovi ei myykkään pikkuhousujaan
Kyseessä oli vain markkinointitempaus. Anne höynäytti hienosti kaikkia ja Onlyfans-tilinsä tilaajamäärä lähti jyrkkään n2811241Voi Rakas siellä
Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o241100- 691081
- 381032