Täällä taas yksi reppana pöytälaatikkokirjailija pohtii, että millainen on hyvä/ huono käsikirjoitus?
Millaisista merkeistä yleensä huomaa, ettei käsikirjoituksesta ole mihinkään?
Mikä on kirjoitusten taso? Lähettääkö oikeasti _huonot_ kirjoittajat tekstejään kustantamoihin ja miten sen tunnistaa huonon kirjoittajan tunnistaa?
Saa muutkin kuin kustannustoimittajat vastata!
Kustannustoimittaja, vastaa kiltti!
4
334
Vastaukset 4
- Molly_Bully
Kustannustoimittaja on kännissä ja joutuu arpomaan.
- UpInTheAirAndFarAway
Koska Suomessa ei ole kirjallisuusagentteja, jotka lähestyvät kustantajaa, on taso joka suunnasta: heikompaa, keskivertoa ja laadukasta. Määrät eri laatuisista käsikirjoituksista voi vain arvata.
Hyvä käsikirjoitus lienee johdonmukainen, mukaansa tempaiseva, jotakin uutta kulmaa avaava ja kielellisesti kiehtova, henkilögallerialtaan omintakeinen. - tunnistatkyllähetken
Hyvän käsikirjoituksen tunnusmerkkejä ovat: on jotain sanottavaa ja oma tapa kertoa se.
Vaikka aihe on yleinen löytää siihen silti jotain uniikkia. Tai päinvastoin, jos aihe on iso ja vaikea, niin tarjoaa sen maailman lukijalle, niin että siihen pääse helposti mukaan.
Jos kyse on proosasta, henkilöhahmot ovat syviä ja ristiriitaisia. Kokonaisia.
Huonon kirjoittajan tunnistaa kielestä, se on kliseistä ja latteaa. Lukemattomuus paistaa läpi.
Hahmot ovat ohuita, puhuvia päitä.
Ei ole löytänyt vielä sitä mistä kirjoittaa, vaikka kieli olisi hienoa. - TehvanLöveeni
Mutta omalla nimellään nykyiset kustannustoimittajat eivät käsikirjoituksen lähettäjälle mitään vastaa.
Tähän tultiin, kun kustannustoimittajat alkoivat olla etupäässä näitä kaupungeissa kasvaneita, akateemisesti koulutettuja naisihmisiä. Ovat niin herkkähipiäisiä, että eivät halua joutua pettyneen kirjailija-alun kanssa väittelyyn.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1121417
- 46935
Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50746Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r145730- 70676
- 67626
- 53607
- 59586
Onko Sofia jälleen jätetty?
Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.118530Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .
EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuusongelmien vuoksi, sanoo alan e109505Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?20500- 55478
Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32478- 5478
- 34477
Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?118466Mitä jos...
Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät142453- 49447
- 52413
- 42410