Onko kukaan tehnyt useamman kaupungin risteilyä Itämerellä.?
Ajatus olisi että kokoajan samassa laivassa.
Ajatus olisi että kokoajan samassa laivassa.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Onhan noita joka kesä useilla laivoilla.
Toimivan matkan voit tehdä yhdistämällä mm. risteilyn ja 2 erillistä reittimatkaa,
vaihtelua piisaa, laivat ja maisemat vaihtuvat, voit itse päättää tekemisistäsi.
reissun voi aloittaa joko Turusta tai Helsingistä Maarianhaminaan, samaan hintaan (vikingillä) saa risteilyn ruotsiin maarianhaminasta, myös bussikyyti tukholmaan mahdollinen liittää matkaan.
lähtö aamulaivalla turusta tai iltalaivalla helsingistä, paluu maarianhaminasta illalla helsinkiin tai iltapäivällä turkuun.
nuo itse "rakennettavat" matkat antavat enemmän tekijälleen kuin valmiit pakettimatkat
Siljalla on mahdollista myös tehdä matkat tukholmasta riikaan. En tiedä minkälaiset maisemat reitillä on mutta olisi ihan mielenkiintoista kokea.
Tänä kesänä oli saksalainen ms europa joka teki pitkän risteilyn itämetellä monessa eri paikassa.
Silja, tyttöystäväsi, vai liikennöitsijä nykyiseltä nimeltään tallink silja, ent. silja line.
varauksetkin ja asiakaspalvelu nykyään tallink siljan toimesta, kuten kaikkinainen tiedoittaminen
päivitä sinä itsesikin ajan hermoille, kuluva vuosi on 2018 (ei 2006)
ps. tukholmasta riikaan liikennöi nykyäänkin tallink, tallink siljan markkinoinnin kautta voit varata matkasi tuollekin reitille, kuten kaikille tallinkin ja tallink siljan liikenteessä oleville laivoille, myös hotelli varaukset ovat mahdollisia tallink siljan järjestestelmää hyväksi käyttäen
Mikä sulla on tarkoitus kun monessa ketjussa hoet tätä samaa ei ole siljaa on tallink ja siljafriikit yms? Oletko katkeroitunut siljalle vai käytät sitä työkaluna palstalla pätemiseen?
Kaikki tietää mistä yrityksestä puhutaan sanoi sitä siljaksi, silja lineksi, tallink siljalsi tai tallink gruppeniksi.
Jep. SItä toi hokee. Ei vaan ole havainnut, että sellainen yritys kuin TallinkSIlja ei myy mitään. On joko Silja (Ruotsiin suuntautuva liikenne) tai Tallink (Tallinnaan). Sitä Tallink Group itse käyttää.
Mutta ainahan omenalaatikkoonkin mahtuu yksi mätä.
Okei, hymyilen lähinnä noille "silja-friikeille" jotka eivät halua katsoa tämän päivän todellisuutta, kuinka hienonenäisiä he ovat,pitävät itseään parempana väkenä kuin taannoin 1970-luvulla.
ei en ole katkeroitunut siljalle, , en edes tunne yhtäkään silj.
on vain niin pirun hupaa astua innokkaan siljafanittajan varpaille, siljafanittajan joka ei halua hyväksyä firman nykynimeä tallink silja.
miksi minä en saisi käyttää silja linesta sen nykyistä nimeä, tallink silja, kaikki tietävät, mutta mikä siinä sinua pännii jotta käytän nykynimeä tallink silja silja linen sijasta, miksi sinä nouset takajaloillesi tuosta.
en käytä pätemiseen työkaluna, käytän sitä koska se on yhtiön nykyinen virallinen nimi,
taho joka liikennöi aluksilla joiden kyljissä lukee silja line ...
tuliko tämä nyt rautalangasta väännettynä selväksi siten jotta sinäkin sen ymmärsit ja uskaltasit todeksi hyväksyä. Käytän jatkossakin kirjoittelussani yhtiöstä nimeä tallink silja, olen pahoillani jos siitä pahoitat mielesi, mutta sinun ei ole pakko lukea kommenttejani ei vastata niihin jos se tuo sinulle noinkin pahan olotilan
Kerrotko tarkempia perusteluja tälle mistä tulee ihminen joka elää menneisyydessä katkeroituneena kun laivayhtiö vaihtaa nimeä kuvitellen olevan parempaa väkeä kuin muut. Itse en usko että tämmöisiä ihmisiä on edes olemassa.
Ei tullut selväksi joten vääntäisitkö vielä syvällisemmin rautalangasta.
Kerro nyt, missä olet nähnyt tuon nimen TallinkSIlja. MItä kun en ole tavannut.
Äläkä anna mitään nettiosoitetta. Ne kun ovat mitä tahansa.
Mitäpä jos menisit ja tekisit matkan Silja Serenadella tai SIlja SYmphonylla. Kuuntelisit laivan tiedotuksia. Montakohan kertaa kuuluu kaiuttimista TallinkSIljan sävelmä tai ylipäätänsä nimi TallinkSilja.
Mutta ethän osaisi mennä edes terminaaliin. Kas kun terminaalin katolla ei lue TallinkSilja.
"Ei vaan ole havainnut, että sellainen yritys kuin TallinkSIlja ei myy mitään."
Ei TallinkSllja mitään myykään, mutta Tallink Silja Oy myy. Yhtiön liikevaihto oli viime vuonna noin 384 miljoonaa euroa.
Ei Citymarket myy mitään. Eikä K-Supermarket. Eikä liioin K-market.
Nuo ovat brändejä ja se on brändi mikä myy.
Silja on yksi Suomen merkittävimmistä brändeistä. Mutta koska olet kateellinen niille, joilla on varaa matkustaa, koetat kynsin hampain tapella heitä vastaan.
palstan kukkiva suola, näsäviisaus, tenaville ja lapsenmielisille ominaista
ei tallink silja tosin myy, vain markkinoi ja liikennöi ....
mitähän olisikaan laivamatkailukeskustelu ilman näitä näsäviisaitamme,
voisi olla ihan asiallista ja rakentavaa keskustelua hyvässä tapauksessa!
näsäviisaus vapaa keskustelu laivamatkailusta, olisiko ideaa, saako kannatusta!
Kerroinhan siljalinen olevan tallinksiljan tuotemerkki
miksi menisin noille kauppakäytäville merellä , voinhan tehdä sen maissakin,
ja tulos on sama,kummastakaan en näe merelle
onko tallink siljalla tai silja linella omakin sävelmä, tietääkseni edes tuo entinen silja linen mainoksissa kuultu sävel ei valitettavasti ole silja linenkään säveltämä, vaan aivan muiden teos,
ei edes silja linelle tehty
Rengas voidaan laivaan laittaa mihin hyvänsä kunhan sopii edes kannelle. Riippuu tietysti renkaan koosta.
Miksi ette osta kesällä Itämeren risteilyä. Laivathan kiertävät Itämerta. Ei tarvita kuin yksi laiva, yksi lippu ja yksi risteily.
Venäläiset laivat kulkevat Helsinki-Pietari-Tallinna-Tukholma-Helsinki. Siinä voi tehdä haluamiaan renkaita. Venäjän viisumia ei tarvita lyhyellä laivavierailulla.
Just äsken oli Länsisatamassa yli 300-metrinen kanootti. Se kiersi Itämerta ja siihen saattoi ostaa risteilylipun - kuten kaikkiin muihinkin kesän risteilyaluksille.
Jeee, renkailla kulkeva laiva!
Upeeta!