Kertokaa ny hetiäkkiä mitä tarkoittaa toi kaikkien viljelevä LOL ?
Mitä tarkoittaa
LOL
8761
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
tätä:
http://www.google.fi/search?hl=fi&q=mitä tarkoittaa lol&btnG=Google-haku&meta=
Tai sitä, että elämä on kaukana siitä mitä teet.
Todennäköisesti molempia.
http://www.google.fi/search?hl=fi&client=firefox-a&rls=org.mozilla:fi-FI:official&q=define: lol&btnG=Hae&meta=
Kiitokset sulle tää selvensi huimasti...
Oishan toi pitäny tajuta...
LOL...
Laughing Out Loud = nauraa ääneen.
Se tarkottaa ääneen nauramista ja tulee englannin sanoista: "Laughing Out Loud".
Kyseessä on samanlainen internetissä käytetty lyhyt tapa ilmasta tunteita, kuin hymiöt eli esim :) ja :(. Tollasia on pitänyt keksiä, koska pelkkä teksti ei varsinaisesti välitä tunteita kovinkaan helposti ja tiiviissä muodossa.
ROTFL on toinen vastaava. Se tarkottaa nauramista aivan kippurassa. Eli "Rolling On Yhe Floor Laughing".
Jotkut LOL:a käyttävät ei vaan edes tunnu tietävän mitä se tarkottaa. Huvittavinta on ollut se, kun kerran näin kun jotkut teinit kirjastossa istu naamakkain ja juteli toisilleen. Sitten toinen sana ääneen kuoleman vakavalla naamalla toiselle: LOL. Sis eh, se tarkottaa nauramista ja miks ihmeessä sitä lollia pitää käyttää sillon kun on jonkun kanssa naamakkain, miksei voi vaan nauraa :)
Hyvä esimerkeistä internetiostä arkikäyttöön levinneistä lyhenteistä on EVVK. Töllössäkin on jopa EVVK niminen ohjelma :) EVVK tarkottaa siis "Ei Vois Vähempää Kiinnostaa"
Etelä-Vyhtään Virtuoosikorkeakoulu
Ainakin Googlen mukaan.
http://66.102.9.104/search?q=cache:zXvvd_NuwhEJ:www.cs.joensuu.fi/pages/karkkainen/jtk-demo3.pdf "mitä tarkoittaa" evvk&hl=fi&lr=lang_fi
Eipä paljon LOL kun kaikkea outoa löytää.
Teoriassa se tarkoittaa "nauraa ääneen", mutta käytännössä se tarkoittaa "olen kliseisillä lyhenteillä kommentoiva idiootti". Jos se on viestin ainoa sisältö kyse on täydellisestä idiootista.
No ei se nyt ihan noin mene kuitenkaan. Itse en pahemmin LOL:a käytä, vaan pitäydyn hymiöissä. Mutta en m,yöskään lähde tuomitsemaan niitä, jotka LOL:loilee.
Toisten tuomitseminen tollasen perusteella se vasta typerää on.