Vaatehuolto Kiinassa

Sipu-mamma

Tietääkö kukaan Kiinalaisten tavoista? Talossamme on vierailulla ollut jo pidempään iäkkäämpi pariskunta. He pesevät kaikki vaatteensa joka pöivä. Pihanarulla ovat kuivumassa aina kun sää sallii. Onko tämä tyypillistä kiinalaista köytöstä vai onko kysymys jostain neuroosista vai sitten siitä että meillä Suomessa vettä riittää?!

2

787

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • chinalaundry

      Kiinalainen "palvelupesula" on ainakin syvältä.... = hyvin kasteltua, mutta erittäin heikosti pestyä pyykkiä. Kanton 2013.

    • valkopesu

      Jos Kantonissa vuonna 2013 oli huonosti pestyt vaatteet niin tottahan toki tämä koskee silloin koko Kiinaa ja pesuloita. Aivan kuten Suomessa sain kerran huonoa palvelua ravintolassa niin onhan se totta että kaikissa suomalaisravintoloissa on tuolloin huono palvelu.

      Ainakin tuntemani kiinalaiset ovat siistejä muttei sekään voi koskea kaikkia kiinalaisia. Riippuen myös ammatista ja maantieteestä kuinka usein pesevät vaatteensa mutta moni päivittäin. Voi myös olla tekemisen puutetta, ahkeria kun ovat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      89
      9299
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      164
      5829
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      147
      5172
    4. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      12
      5013
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      38
      4198
    6. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      86
      3509
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      58
      3444
    8. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      110
      2831
    9. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2811
    10. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      44
      2790
    Aihe