Montako maata/kaupunkia olisi realistista ja muuta

Intoilija88

Hei!

Siinäpä tuo kysymys onkin? Alustava suunnitelmani olisi vierailla kroatia, unkari, saksa, ehkä läheltä vielä slovenia tms. Todennäköisesti aikalailla yksi kapunki/maa, mutta hyvin mahdollista myös että innostuisi käymään muissakin paikoissa.
Reilipasseissa lukee esim. Kolme pysähdystä 15 päivän aikana, tarkoittaako tämä siis käytännössä että voin jäädä juurikin näin monta kertaa pois eri maissa tai kaupungeissa, vai mitä? Minun on jotenkin hankalaa ymmärtää mitä tuolla tarkoitetaan.

Vai olisiko kahteen viikkoon järkevämpää tutustua vaikka vaan yhteen maahan, ja jos kiinnostaa niin mennä busseilla sitten naapurimaihin käymään? Sveitsi kiehtoo, mutta sehän on hurjan kallis asua. Mutta ehkä omalla teltalla pääsisi halvemmalla, tai muita halvempia majoituksia voisi löytyä? Onko joku pystynyt budjettimatkailemaan täällä?

2

105

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • neuvokasta

      Kroatia-Saksa-Unkari-Slovenia tuntuu realistiselta kuukauden aikana.

    • Kjhsdfg

      Tämä voi olla jo vanha täydennys aloittajalle, mutta esim. 5 pv 15 pv aikana tarkoittaa, että niiden kunkin 5 päivän aikana saa matkustaa vaikka 3 kaupunkiin jos ehti. Matkojen/vaihtojen määrällä per päivä ei ole väliä. Itse asiassa matkapäivä voi alkaa jo edellisen illan yöjunalla klo 19 jälkeen, jos kyseesä on pitkänmatkan juna. Matkapäiväsäännöistä lisää vr:n tai interrail.cc:n sivuilta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      206
      11913
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      58
      5569
    3. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      21
      2922
    4. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      48
      2900
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      45
      2518
    6. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      35
      2098
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      47
      1969
    8. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1931
    9. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      38
      1925
    10. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      7
      1807
    Aihe