Kiusaamistako

Oli viikon matkoilla, avasin oven rivitalokaksioni takapihalle. Minua odotti karmea haju, rotan raato täynnä kärpäsiä ja matoja. Eli rotta oli tapettu isolla kivellä ja jätetty siihen. Ehän tämä ensimmäinen kerta ole, kun pihalleni jätetään kuollut orava, citykani tai rotta. Minusta tämä on mennyt kiusaamisen puolelle mutta en halua ketään osoitella. Myös usein ovikelloa soitetaan eikä ketään ole enää ovella, kun pääsen avaamaan sen.
7170
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Ensiksi kannattaa käyttää Lenita Airisto -menetelmää

"Ovessani ei lue nimeäni, eikä minulla ole ovikelloa"

Äänestä

Oletko häiriköiny ja aiheuttanu harmia naapuristollesi,
jos siinä on syy,
on semmosiaki mummoja jotka ovat naapurin ukon kimpussa
ku vaimo on pois kotoa,
jos jonkun naapurin jälkikasvu on huomannu tommosen käytöksen
ja osottaa mieltään haisevilla kuolleilla eläimillä,

onko unohtunu kymmen käskyä lukematta,

Äänestä
  • Niin on se jännä juttu, että syy löytyy peiliin katsomalla. Eipä nuo 30-40 vuotta nuoremmat naapurin miesoletetut kiinosta. Itse olen epäillyt, kun minulla oli kissa parivuotta eläkepäivien rattona, tosin siitäkin on kymmemen vuotta.

    Äänestä

Minulle tulisi jo tuollaisista takapihan raadoista pakokauhu. Hui! Vaihtaisin huushollia - edellyttäen että se olisi mahdollista. Onneksi asun kerrostalossa, eipä ole häiriköity.

1Äänestä

Ei niitä huusholleja niin vaan vaihdeta. Rotan raadon voi aina heittää rroskiin, mutta miten pääset eroon sikamaisista möykkäävistä ihmisistä, jotka asuu sanassa rappukäytävässä.

1Äänestä
  • Voi surku, ja sulla on siellä molempia keljuuksia naapurina eikä niistä pääse eroon?
    Mukavampaakin elämä voisi kotona olla, mutta iästä on sekin hyöty että ei ihan pienistä hätkähdä. Vai?

    Onneksi olkoon rohkeudestasi :)

    1Äänestä

Vaikuttaa koulupoikien kiusanteolta, että ovikelloa soitetaan ja pinkaistaan sitten pakoon. Minulla oli ok-talossa kiusantekoa. Potkivat portin vieressä olevan roskakorin ojaan.
Nämä olivat lukioikäisiä rohkeimmat tulivat näköetäisyydelle huutelemaan.

1Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mummov kirjoitti:

Oli viikon matkoilla, avasin oven rivitalokaksioni takapihalle. Minua odotti karmea haju, rotan raato täynnä kärpäsiä ja matoja. Eli rotta oli tapettu isolla kivellä ja jätetty siihen. Ehän tämä ensimmäinen kerta ole, kun pihalleni jätetään kuollut orava, citykani tai rotta. Minusta tämä on mennyt kiusaamisen puolelle mutta en halua ketään osoitella. Myös usein ovikelloa soitetaan eikä ketään ole enää ovella, kun pääsen avaamaan sen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu