Ette usko sydämessänne!

äitiskä

Puolustaessaan toimintaansa uskovaiset homot vetoavat usein kolmeen asiaan: Jeesuksen rakkauteen, Uuteen Liittoon tai hiljaiseen hyväksyntään. Yritetään väkisin löytää puolustavia argumentteja, otetaan irrallisia lauseita ja tulkitaan niitä oman edun mukaisesti. Vaikka Jeesus arvosteli aikalaistensa asenteita ja julisti anteeksiantamusta, se ei missään nimessä tarkoittanut vanhan lain hylkäämistä ja vapautta jatkaa synnin tekemistä. Se on yhtä harhaoppinen väite kuin sekin, että laki olisi kokonaisuudessaan polttouhreineen kaikkineen voimassa. Jeesus yksiselitteisesti opetti samaa seksuaalietiikkaa kuin vanhassa testamentissa, vaikka ei varsinaisesti homoseksuaalisuutta mainitse. Paavali sen sijaan mainitsi ja Jeesus puhui hänen kauttaan, joten voidaan sanoa, että Jeesuskin kielsi kaikki pyhän avioliiton ulkopuoliset seksisuhteet eikä hiljaisesti hyväksynyt.

Tulee aika, jolloin on liian myöhäistä katua ja pyytää anteeksi, eikä kukaan meistä tiedä etukäteen, milloin se aika kenenkin kohdalle tulee. Se että olet uskossa, ei tarkoita, että voit tehdä syntiä mielin määrin ja saat kaiken automaattisesti anteeksi Jeesuksen rakkauden ja syntiuhrin tähden. Jos teet, sinulla ei silloin ole sydämen uskoa, joka on ainoa tie pelastumiseen (vrt. Room.10:9), vaan olet välinpitämätön ja tietoisesti annat kiusausten johtaa lankeamiseen etkä ymmärrä, miten vakava asia synti on. Jumala tietää ajatuksemme ja siten myös sen, kenen usko on sydämen uskoa. Kenelläkään homolla, joka jatkaa seksin harjoittamista, vaikka olisi uskossa, ei ole sydämen uskoa eikä hän voi pelastua, kun aika tulee.

Oletteko itse lukeneet ajatuksella Raamatun kannesta kanteen, vai lukeneet ainoastaan teologian professoreiden kirjoittamia saivartelevia oppikirjoja, joissa pyritään ottamaan huomioon sen ajan yhteiskunta ja kulttuuri? Tällä "ajat ovat muuttuneet" verukkeella kirkko on hylännyt jo suuren osan Paavalin opetuksia, koska ne muka eivät ole tätä päivää vaan kuuluvat aikansa yhteiskuntaan. Jumala on kuitenkin sama nyt kuin oli silloin, Hän on ajaton ja niin on myös Hänen sanansa. Jos Jumala olisi säätänyt, että vasemmalla kädellä kirjoittaminen on synti, niin silloin se olisi synti, oli aika mikä tahansa. Meidän ihmisten tehtävä ei ole miettiä, miksi Jumala on jotakin säätänyt, saati sitten kyseenalaistaa Hänen tahtonsa, sillä silloin kuuntelemme jo kiusaajaa, paratiisin käärmettä, joka kysyy: "Onko Jumala todellakin sanonut..." Eikä paavali ollut kuka tahansa aikalainen, vaan siinä missä Paavali puhui, siinä puhui Jumalan suu, ja siinä missä Paavali kirjoitti, siinä kirjoitti Jumalan käsi (vrt. Gal.1:11-12).

Nyt joku tietenkin sanoo, että homot pääsevät jo avioliittoon ja silloin seksi ei ole synti. Kyllä te avioliittoon pääsettekin, mutta ette pyhään avioliittoon, jonka Jumala aikojen alussa asetti, kun hän antoi miehelle ja naiselle tehtävän: "olkaa hedelmälliset, lisääntykää ja täyttäkää maa." Seksi on Jumalan antama lahja heille, jotta he ilolla ja nautinnolla toteuttaisivat tätä tehtävää. Mitä tekemistä homojen avioliitolla ja seksillä on tämän alkuperäisen tarkoituksen kanssa? Ei mitään. Paavalin sanoin "ovat kiimoissaan syttyneet toisiinsa ja harjoittaneet riettautta". Jos kirkko vielä tällaisenkin siunaa, se on mitätöinyt koko pyhän kirjansa Raamatun tärkeimmät opetukset.

Olen miettinyt näitä asioita, koska luulen, että minun täytyy jossain vaiheessa puhua tästä poikani kanssa. Hän on kuudentoista vanha ja epäilen, että hänen ja kaverinsa välillä on jokin tällainen salaisuus. Kunpa vain osaisin puhua niin, että hän kuuntelisi ja ymmärtäisi, enkä tällälailla saarnaisi.

3

142

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näinnnn

      Kai hyväksyt myös orjuuden? Se on tosi selkeästi hyväksytty VT:n puolella, mutta myös Paavali sanoo, että orja pysyköön orjana. Älkäämme mukautuko nykyaikaan!

      Eipä sillä, itse olen ateisti, joka eksyi tälle palstalle.

      • T.Homonuoriuskovainen9

        Höh. Uuden Testamentin puolella ihan selvästi kielletään ihmiskauppa, jollaiseksi orjuus voidaan melkeinpä laskea.
        Paavalin kehoitus ihmisiä pysymään sosiaalisissa asemissaan oli tarkoitettu yhteiskuntarauhan säilyttämiseksi. Pikkuhiljaa sitten asiat menee oikeaan suuntaan.
        Näin mä ymmärrän.


      • näinnnn
        T.Homonuoriuskovainen9 kirjoitti:

        Höh. Uuden Testamentin puolella ihan selvästi kielletään ihmiskauppa, jollaiseksi orjuus voidaan melkeinpä laskea.
        Paavalin kehoitus ihmisiä pysymään sosiaalisissa asemissaan oli tarkoitettu yhteiskuntarauhan säilyttämiseksi. Pikkuhiljaa sitten asiat menee oikeaan suuntaan.
        Näin mä ymmärrän.

        No voihan sitä noinkin ajatella. Tosin ihmisen sieppaus on eri asia kuin esim. sotavangista orjan tekeminen. Toisaalts Jeesuskaan ei tullut lakia kumoamaan, joten Jeesus ei kumonnut suoraan Jumalalta saatuja orjan kohtelemisen ohjeita. Ja vaikka Jeesus olis kummonnutkin ne, niin miksi hyvä Jumala olis ikinä ollut tuomitsematta orjuutta jyrkästi? No mut sama kaikkiatietävä Jumala loi ihmisen ja sen jälkeen katui luomistaan ja järjesti vedenpaisumuksen.

        Joka tapauksessa musta on vaan hyvä, ettei Raamattua oteta kirjaimellisesti, koska muuten olis sallittava kuolemantuomiot niin homoseksin harjoittajille (miehille) kuin myös vanhempia vastaan kapinoiville lapsillekin esim. Ja lasta sais lyödä vitsalla. Toisaalta homoja on lyöty henkisesti ihan tarpeeks kirkon toimesta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      87
      1833
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      145
      1298
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      62
      1120
    4. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      64
      988
    5. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      82
      921
    6. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      85
      850
    7. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      29
      836
    8. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      127
      833
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      47
      827
    10. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      810
    Aihe