meillä sysmässä suojellaan rikollisia viikonloppuna varkaat liikkeelä useammassa paikassa vietiin avaimia lääkkeitä auto murtaudittiin useampaan paikkaan täällä ajetaan viritetyillä mopoilla yökaudet huumehörhöt ajelee katsastamattomilla autoilla ympäripäissään eikä kukaan puutu moiseen menoon kunta vuokraa asunnot sossun asiakkaille että saadaan asukkaita muuttotappiokuntaan että näin meillä ! PS eikä edes uutiskynnys ylity ?
sysmä lintukoto
11
932
Vastaukset
Kunnanjohtaja ja kunnahallituksen puheenjohtaja ("Kokoomus Järviset") heti vaihtoon ja uudet ennenaikaiset kunnallisvaalit - kylään tarvitaan paikallisen kuplan ulkopuolelta tullut "Sheriffi" kunnanjohtajaksi tai kunnan johtaminen pitää ulkoistaa Kittilän tapaan Valtiovarainministeriön virkamiehille.
- kiinalainenjuttu
Siekös se oisit hyvä paikallisen kuplan ulkopuolelta tullut seriffi :)))
kovasti kokoomusta moitit, vaan mikä se oisi sitten se oikiapuolue mitä pitäisi äänestää? - aikuinenihminen
kiinalainenjuttu kirjoitti:
Siekös se oisit hyvä paikallisen kuplan ulkopuolelta tullut seriffi :)))
kovasti kokoomusta moitit, vaan mikä se oisi sitten se oikiapuolue mitä pitäisi äänestää?Miksi olet niin äärikriittinen vasemmistopuolueita kohtaan? Älä ainakaan sekoomusta äänestä.
- kiinalainenjuttu
aikuinenihminen kirjoitti:
Miksi olet niin äärikriittinen vasemmistopuolueita kohtaan? Älä ainakaan sekoomusta äänestä.
häh? missä kohdassa äärikriittinen, tai edes kriittinen?
neuvoa vainen kyselin
- Vanhajaviisas
Sysmän demokratia on varsin laaja käsite. Venyy ja paukkuu vaalituloksesta huolimatta. Kaikenlaista on vuosien mittaan nähty. Sysmä on demokratian kiina.
- kuntalainen
Nytkin sysmässä liinkenteessä musta kilvetön farmari volvo ja muita autonromuja iltakaudet torilla ja kylänraitilla että oikein hirvittää !
- Vedäkäteen
Heh, heh. Yritätkö takoituksella hämätä alkuperäsi, minnekäs ne kaikki pisteet ja pilkut unohtuivat? Taidatkin olla itse yksi päättäjistä, tä?
- Tiedänkukaolet
Joo, tämä on todellakin itse pääapina, tai sitten llian viisas muutoin vaan. Tarkoituksella kirjoittaa kaiken väärin ja kieliopin vastaisesti hämärtääksen olevansa itse päättäjä muiden hullujen joukossa.
- kuntalainen
Enhän minä kieliopista puhunutkaan vaan noista auton romuista mitkä kylällä riuvaavat onkohan niistä jo romutus palkkio maksettu !
- Ällytollo
Hieno ja todellakin sivistynyt avaus täydelliseltä tollolta, joka ei ole päässyt käymään edes elämän kiertokoulua väärin päin. Monestiko jäit luokallesi, älykkö?
- kuntalainen
Niin kuka se tollo loppujenlopuksi onkaan jos tosiaan sysmää lintukodoksi luulee tännehän on pesinyt sosiaalipummien lauma ja muita hörhöjä !
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee632112Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."51765Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2331250En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin71930Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.57836Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki20832Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?105741Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin38688- 19686
Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun
mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?93679