Fujin X T3 julkaistiin eilen. Jälleen kävi niin, että mm. DpreView vertaa uutuuden video-ominaisuuksia osittain muiden merkkien FF runkoihin. Pesee muuten mm. Nikonin Z:n videokuvauksessa.
Fujin APS-C runkoa verrataan FF runkoihin
7
2570
Vastaukset
- herääkysymys
Jos nyt ymmärsin oikein, "4 k videokuvaa 60 kuvaa sekunnissa suoraan SD-kortille", "Videossa X-T3: lla on myös neljä kertaa X-T2: n datanopeus ja kahdesti X-H1: n datanopeus, jopa 400 megabittiä sekunnissa 4K: ssa"? Ja tallennusvälineenä SD-kortti? Jotenkin vaan tuntuu, että aika huono yhdistelmä, mistä noin nopea SD-kortti? Nopeimmat SD-kortit taitaa olla luokkaa 300 MB/s ja sekin on teoreettinen max, yleensä toimivat hitaammin? Nopeimmat SD-kortit ovat aika hintavia ja SD ei ole ikinä niin varma kuin XQD.
- 383
60 kuvaa sekunnissa on NTSC-juttuja, 50 kuvaa sekunnissa PAL-juttuja.
- tarkkuutta
Pitäisi olla 300 Mb/s tai 300 Mbps.
- harrastajakuvaaja
Minä olen ymmärtänyt niin että kameran videon tallennuksessa käytetään yksikköä bittiä per sekunti (esim. 28 Mbps eli 28 megabittiä sekunnissa) kun taas muistikortin kirjoitusnopeudesta puhuttaessa käytetään yksikköä tavua per sekunti (esim. 45 MB/s eli 45 megatavua sekunnissa).
Kun taas yksi tavu muodostuu kahdeksasta bitistä niin 400 (Mbps) kun jaetaan kahdeksalla tulee 50 (MB/s). Meneekö järkeilyni oikein?
Esim. Kingston 64 GB SDXC Canvas React UHS-l Speed Class 3 (U3)-muistikortille ilmoitetaan kirjoitusnopeudeksi 80 MB/s ja hintaa noin 55,00 €.
- PeilittömänTodistaja
Fujin uusin on varmasti hyvä sarjassaan mutta ei sitä nyt tietenkään kinokennokoon tulokkaisiin voi verrata. Natiivi ISO on 160. Missä kinokoon kennossa nykyään tarvitaan normiolosuhteissa noin korkeaa isoa? Kun esimerkiksi Sony a7 II tuottaa hienoa kuvaa ihan ISO viidelläkympilläkin. EV - 3, myös kertoo, ei ole oikein sijaa hämärähommissa.
Olen sitä mieltä että sd- kortit on hyviä hintansa puolesta mutta noilla videokuvausnopeuksilla olisi hyvä suosia sitä xqd - nopeutta, tai ainakin kaksi korttipaikkaa olisi hyvä olla olemassa . Taitaa vaan olla niin että Sony pitää XQD - kortilla niin kovaa lisenssimaksua että Fuji ei semmoisesta tykkää. Myös runkovakaajaan puuttuminen hankaloittaa videokuvaamista. Onkohan kosketusnäyttöäkään? Tosin videokuvaus on toissijaista kun puhutaan valokuvauskamerasta.
X-trans 4 CMOS 26.1MB on kovan luokan kenno ja Fujin uusi prosessori saa varmasti siitä kaiken irti mitä otettavissa on. BSI - ominaisuus kertoo taas sylttytehtaan mistä tämäkin kenno on peräisin. Vastaus on tietenkin Sony.
Fujin kehuttu värimaailma varmasti pysyy ja yhäti paranee uuden kameramallin myötä. - Canonisti
Nyt alkaa olka aika hyvin testejä ja esimerkki kuvia sekä videoita netissä. Kevyisiin videotuotantoihin tällä hetkellä ylivoimaisesti paras ratkaisu ja valokuvauksessa lähestytään Fujin tavoitteeksi antamaa Canonn7D mallistoa.
- Canonisti
Videotuotantoihin tuo näyttäisi olevan uusi verrokki, johon muita voi verrata.
https://youtu.be/bZ-SvBfAFtM
Pesee Sonyn mennen tullen, mutta myös Panasonikin.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista
Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden1424427Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi
Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja583367Kokoomus kannatti aiemmin rahoitusmarkkinaveroa - kanta nyt muuttunut
Kokoomuksen linjanmuutos rahoitusmarkkinaveron suhteen on herättänyt kysymyksiä. Vielä aiemmin puolue antoi ymmärtää kan12443Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v251885KÄVELYTREFFIT ?
Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo2311645Mies pelkää mahdollista raskautta
Millaisia ajatuksia seuraava herättää teissä? Olemme tunteneet miehen kanssa vuosikausia, seurustelleetkin jo pitkään j2331237Hevosmies kylän kunnioitettu herra
Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka251227Kiikkustuoli
Sunnuntai aamun hiljaisuutta ja rauhaisaa oloa. Aloitan taas uuden alustan, jospa edellisessä asiat tulee pohdittu ja sa1621136- 691116
- 62838