Fujin APS-C runkoa verrataan FF runkoihin

Canonisti

Fujin X T3 julkaistiin eilen. Jälleen kävi niin, että mm. DpreView vertaa uutuuden video-ominaisuuksia osittain muiden merkkien FF runkoihin. Pesee muuten mm. Nikonin Z:n videokuvauksessa.

7

2639

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • herääkysymys

      Jos nyt ymmärsin oikein, "4 k videokuvaa 60 kuvaa sekunnissa suoraan SD-kortille", "Videossa X-T3: lla on myös neljä kertaa X-T2: n datanopeus ja kahdesti X-H1: n datanopeus, jopa 400 megabittiä sekunnissa 4K: ssa"? Ja tallennusvälineenä SD-kortti? Jotenkin vaan tuntuu, että aika huono yhdistelmä, mistä noin nopea SD-kortti? Nopeimmat SD-kortit taitaa olla luokkaa 300 MB/s ja sekin on teoreettinen max, yleensä toimivat hitaammin? Nopeimmat SD-kortit ovat aika hintavia ja SD ei ole ikinä niin varma kuin XQD.

      • 383

        60 kuvaa sekunnissa on NTSC-juttuja, 50 kuvaa sekunnissa PAL-juttuja.


      • tarkkuutta

        Pitäisi olla 300 Mb/s tai 300 Mbps.


      • harrastajakuvaaja

        Minä olen ymmärtänyt niin että kameran videon tallennuksessa käytetään yksikköä bittiä per sekunti (esim. 28 Mbps eli 28 megabittiä sekunnissa) kun taas muistikortin kirjoitusnopeudesta puhuttaessa käytetään yksikköä tavua per sekunti (esim. 45 MB/s eli 45 megatavua sekunnissa).
        Kun taas yksi tavu muodostuu kahdeksasta bitistä niin 400 (Mbps) kun jaetaan kahdeksalla tulee 50 (MB/s). Meneekö järkeilyni oikein?
        Esim. Kingston 64 GB SDXC Canvas React UHS-l Speed Class 3 (U3)-muistikortille ilmoitetaan kirjoitusnopeudeksi 80 MB/s ja hintaa noin 55,00 €.


    • PeilittömänTodistaja

      Fujin uusin on varmasti hyvä sarjassaan mutta ei sitä nyt tietenkään kinokennokoon tulokkaisiin voi verrata. Natiivi ISO on 160. Missä kinokoon kennossa nykyään tarvitaan normiolosuhteissa noin korkeaa isoa? Kun esimerkiksi Sony a7 II tuottaa hienoa kuvaa ihan ISO viidelläkympilläkin. EV - 3, myös kertoo, ei ole oikein sijaa hämärähommissa.

      Olen sitä mieltä että sd- kortit on hyviä hintansa puolesta mutta noilla videokuvausnopeuksilla olisi hyvä suosia sitä xqd - nopeutta, tai ainakin kaksi korttipaikkaa olisi hyvä olla olemassa . Taitaa vaan olla niin että Sony pitää XQD - kortilla niin kovaa lisenssimaksua että Fuji ei semmoisesta tykkää. Myös runkovakaajaan puuttuminen hankaloittaa videokuvaamista. Onkohan kosketusnäyttöäkään? Tosin videokuvaus on toissijaista kun puhutaan valokuvauskamerasta.

      X-trans 4 CMOS 26.1MB on kovan luokan kenno ja Fujin uusi prosessori saa varmasti siitä kaiken irti mitä otettavissa on. BSI - ominaisuus kertoo taas sylttytehtaan mistä tämäkin kenno on peräisin. Vastaus on tietenkin Sony.

      Fujin kehuttu värimaailma varmasti pysyy ja yhäti paranee uuden kameramallin myötä.

    • Canonisti

      Nyt alkaa olka aika hyvin testejä ja esimerkki kuvia sekä videoita netissä. Kevyisiin videotuotantoihin tällä hetkellä ylivoimaisesti paras ratkaisu ja valokuvauksessa lähestytään Fujin tavoitteeksi antamaa Canonn7D mallistoa.

    • Canonisti

      Videotuotantoihin tuo näyttäisi olevan uusi verrokki, johon muita voi verrata.

      https://youtu.be/bZ-SvBfAFtM

      Pesee Sonyn mennen tullen, mutta myös Panasonikin.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      190
      1643
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      85
      1382
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      104
      1068
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      48
      919
    5. Leski ja Volvomies

      Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..
      Kuhmo
      15
      905
    6. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      43
      821
    7. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      114
      670
    8. Haluatko, että kierrän sinut kauempaa

      Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.
      Ikävä
      83
      666
    9. Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni

      mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä
      Ikävä
      30
      651
    10. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      45
      597
    Aihe