Mannerheim taiteen innoittajana

Tiedonantaja

Kerrotaan, että Mannerheim olisi jatkosodan aikana tehnyt katselmusmatkan erääseen ilmatorjuntapatteristoon, jossa palveli muuan nuori luutnantti Laaksonen. Marskin charmikas hymy ja useimmilta "veljeskunnan" ulkopuolisilta huomaamatta jäänyt silmänisku nuorelle Laaksoselle sai jälkimmäisen omistautumaan univormujen asialle myös sodan jälkeen. Näin syntyi Tom of Finland.

Voidaan sanoa, että Touko Laaksonen löysi väylän rohkeille homoeroottisille fantasioilleen juuri Mannerheimin osoittaman hyväksynnän ja varauksettoman tuen ansiosta. Samalla pukeutumisestaan aina niin tarkka marsalkka löysi nuoresta luutnantti Laaksosesta itselleen hengenheimolaisen. Tälle nuorelle märkäkorvalle "marski" opettikin mielellään upseerielämän salaisuuksia aina sotakiireiden sen salliessa.

Niin. Marski ja Tom of Finland - kuin kaksi marjaa. Usein olivatkin nämä suomalaisen upseerikunnan parhaat miehet syleilemässä toisiaan yön pimetessä. Voimakas homoeroottinen lataus näiden suurmiesten välillä räjähti jatkosodan aikana kauneimpaan kukkaansa useammin kuin kerran tai kaksi.

Koska marski itse oli tuolloin jo ikämies ja kovin perso alkoholille, ei hänen miekkansa useinkaan ollut taistelukunnossa. Onneksi Laaksosen seiväs oli valmiina isänmaan sitä kutsuessa. Torjuntataisteluihin muutenkin tottuneena marski tyytyi itselleen ominaiseen "bottom boyn" rooliin. Touko Laaksonen sai tikata marskia hengästyttävää tahtia. Siinä sai ruotsalaisen aatelisherran ryppyreikä sellaista kyytiä, ettei edes Ruotsin kuninkaan linnassa ole moista nähty.

1

76

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      65
      5350
    2. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      83
      2668
    3. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      270
      2484
    4. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      36
      2389
    5. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      19
      1834
    6. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      231
      1561
    7. Taas joku junan alle

      Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai
      Loimaa
      54
      1171
    8. Jalat alta

      Multa kun veit 😎 👘 🦵🦵🤏
      Ikävä
      88
      1095
    9. Harmittaa...Lampsiinjoen sillat

      Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v
      Imatra
      13
      1093
    10. Joko luovutat

      Mun suhteen?
      Ikävä
      90
      1086
    Aihe