edellä. Heistä osa vapautti kannabiksen, huonopuoli on se, että he myös takavarikoivat ja anastivat sitä kansalaisilta ja laittoivat linnaan, kun huumepoliisit lopettaisivat työnsä huumeongelmasta häviäisi puolet ja kun huumeiden käyttö ja hallussapidosta ei seuraisi rangaistusta häviäisivät pahimmat rikollisliigat ja vankien määrä lähes puolittuisi, sillä huumeet eivät olisi enää järjestäytyneiden rikollisten monobooli, niiden hinnat putoaisivat, joiden arvo ilman kriminaalisointia ei ole juuri mitään. Vankien määrä putoisi 1500 ihmisellä, koska tämä joukko istuu vankeudessa huumerikoksista ja huumausaineiden hankintaan tehdyistä rikoksista.
Jos vankien määrä vähenisi 1500 persoonalla, tekisi se vuorokaudessa valtiolle minimisään säästön joka olisi:
1500 * 200 euroa= 300 000 euroa vuorokausi =>
365*300 000 euroa = 109 500 000 euroa vuosi.
Terveyden huollosta vähenisi kuluja huomattavissa määrin, koska käyttäjät eivät menisi niin huonoon kuntoon likaisten aineiden ja hoidon menon pitkittymisen lisäksi.
Huumerikollisuudessa omaisuusrikokset vähenisivät ja vakavat väkivaltarikolliset myös vähenisivät, koska huumeiden laatu olisi sama, niissä ei olisi jotakin pesuaineita ja muuta huumettakin vaarallisempia aineita. Yliannostukset tipuisivat olemattomiin tasalaatuisen apteekit lääkeaineen johdosta (lääkeaineitahan ne kaikki ovat alun perin olleet) Arvaamattomat synteettiset huumeiden jakelu loppuisi, ei olisi epätoivoisia huumevelallisia ja eläisimme turvallisemmassa yhteiskunnassa.
Aineet jotka on laissa määrätty huumausaineeksi olivat, ennen sitä pieni ongelma ja kun ne kiellettiin niistä tuli pahempi ongelma, kuin sitä ennen romaanien pimeät pullot viinaa, kun ei ollut Alko auki.
Huumepoliisi, Tulli, oikeuslaitos ja muut virkamiehet ovat kuin lähettäisi pyromaanit sammuttamaan tulipaloja. Lain vuoksi huumeiden käyttö kasvaa ja vahingot ovat pahemmat, materiaaliset ja henkilö vahingot ja esim. huumepoliisi on täysin jäävi antamaan kommentteja huumeista, koska siinä ei ole pelkästään kysymys heidän uskostaan vaan myös heidän leivästä ja urastaan. Poliisia tarvitaan jossain muualla.
Huumeiden vastainen sota on vain sotaa sodan itsensä vuoksi ja se tuo näiden aineiden vahingollisuuden maksimaalisen sureksi ja huumeiden vastainen sota, jonka YK ja Presidentti NIXON aloitti on ruokkinut itse itseään. YK kehoitta nykyään luopumassa huumeiden hallussapidon ja käytön kriminaalisoimisesta ja mitä tulee Presidentti Nixoniin, millaiseksi mieheksi hän muutenkin omassa mädännäisyydessään on jäänyt historiaan.
Helsingin huumepoliisit ovat olleet aikaansa
FredPerry
1
171
Vastaukset
- toxispelle
AP on vitsi lol XD.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi675927Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3495749Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä934731Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y122235Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva182048Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu521952Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont431870Martina vuokraa yksiötä
Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.2511211Jokaisella tytöllä on supervoimansa
Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan2031114Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!
Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka641061