Kiitos ilmaisesta työstä

Kaverini soitti - koneensa oli taas kaatunut, virusohjelma herjasi uusista viruksista ja kone tökki. Ajoin hänen luokseen yli 50 km, laiton koneen kuntoon ja poistin virukset, aikaa kului yli puoli päivää. Ei ollut edes ensimmäinen kerta..

Hänen miehensä soitti äskettäin ja haukkui minut, kun oli asentanut ad-awaren poistaakseni roskaa koneesta. Ei kuulemma saa kaiken maailman ohjelmia koneeseen asennella. Hän ei tietokoneista paljoa ymmärrä, itse oli koneensa sekoittanut ja minä täysin vapaaehtoisesti ja ilmaiseksi sen heille korjasin, mutta taisi olla viimeinen kerta. Harmittaa.
7908
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

pakkohan ne ad-awaret yms. on asentaa jos meinaa saada haittaohjelmat pois..

Ettei olis ukkoa vaan keljuttanut jos narahti p0rn0n surffailusta hah hah :D

Äänestä
  • Mies on puolihullu, laitoin kännykän kiinni kun soittelee. Se on jännää, että edellytetään, että on aina käytettävissä, sillä kukapa ammattilaisille rahansa kantaisi. Suosittelen lämpimästi kääntymistä alan yrityksen puoleen ensi kerralla, he tekevät saman työn ja lähettävät asianmukaisen laskun :D

    Äänestä

  • Joo, AdAware kun näyttää parituhatta "sex-trackkeriä" koneella, niin se on paha juttu...

    Ei saa moisia ohjelmia asennella...

    Äänestä

  • Niina kirjoitti:

    Mies on puolihullu, laitoin kännykän kiinni kun soittelee. Se on jännää, että edellytetään, että on aina käytettävissä, sillä kukapa ammattilaisille rahansa kantaisi. Suosittelen lämpimästi kääntymistä alan yrityksen puoleen ensi kerralla, he tekevät saman työn ja lähettävät asianmukaisen laskun :D

    Itsekin saan aina silloin tällöin hätähuutoja tutuilta ja sukulaisilta. Yleensä aina niin kiireisiä juttuja, että omat hommat pitäisi jättää kesken ja lähteä auttamaan. Olen yritänyt ja osittain jo onnistunutkin siinä, että minulla on vain muutama tuttu ja sukulainen kenen koneet hoidan.

    Suurin osa heistä ymmärtää kuinka suuren taloudellisen hyödyn saavan "ilmaisesta avusta" ja muistavat "lahjoin".

    Muutama ihminen on kommenteillaan minut suuttuttanut niin, että en keskustele heidän kanssaan tietokone ongelmiin liittyvistä asioista.

    Äänestä

Joo.mulla taitaa olla kokemusta.Mutta sitten vaan koneen avatessa kysy c asemaa kun ei enää ad-awaren skannuksen jälkeen kone käynnistynyt.Se poisi widowsista jonkin tiedoston.Sain kuulla pari vittuilu sanaa...

Äänestä

Tietokonehommia saisi tehdä ilmaiseksi loputtomasti. Mikä ihme siinä onkin, että ihmiset soittelevat ja kinuavat "katsomaan" koneitansa jatkuvasti? Miksei samalla voisi soittaa autoasentajaa vaihtamaan öljyt ja tekemään moottoriremontin - ilmaiseksi?

Nykyään kieltäydyn heti kättelyssä tai sitten teen hommat kännissä aivan perseelleen, saa ainakin vastaisuudessa olla ilman häiriöitä :D

Äänestä
  • Juupa juu.
    Itse jos pitää lähteä tuttavan tai sukulaisen konetta korjaamaan tietävät jo nyt että tuntitaksa on 40€ tai pullo hyvää punkkua. Myös sikarit, konjakit ja muut kunnolliset lahjukset kelpaavat.

    Jos jollekkin pitää ilmatteeks tehä niin sitten lataan niiden koneen täyteen warea ja ilmiannan!

    (no en sentään nyt niin 33v1l ole.)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Niina kirjoitti:

Kaverini soitti - koneensa oli taas kaatunut, virusohjelma herjasi uusista viruksista ja kone tökki. Ajoin hänen luokseen yli 50 km, laiton koneen kuntoon ja poistin virukset, aikaa kului yli puoli päivää. Ei ollut edes ensimmäinen kerta..

Hänen miehensä soitti äskettäin ja haukkui minut, kun oli asentanut ad-awaren poistaakseni roskaa koneesta. Ei kuulemma saa kaiken maailman ohjelmia koneeseen asennella. Hän ei tietokoneista paljoa ymmärrä, itse oli koneensa sekoittanut ja minä täysin vapaaehtoisesti ja ilmaiseksi sen heille korjasin, mutta taisi olla viimeinen kerta. Harmittaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu