Traktorikortti

Tyyppi246

Eli siis voiko T-korttia saada hyvin perustein jos avun tarve on iso maatilalla

3

211

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tukijullit

      Kepulais nuoret saavat sellasen jo äidinmaidosta.

    • onneamatkaan

      Epämääräinen kysymys. Jos on tarpeeksi ikää, kai sen saa ilman muuta, jos läpäisee muut edellytykset.
      Mutta jos aikoo alaikäisenä saada sen, kannattaa varmaan kysyä vaikka katsastuskonttorilta. Jos eivät tiedä, antavat Trafin numeron tai jotain, josta kysyä. Käytännössähän maatiloilla lapset ajelevat traktorilla jo alle kymmenvuotiaina, jos kiinnostusta riittää. Mutta jos on vieraalla töissä, silloin varmaan kannattaisi kortti olla ihan senkin takia, jos jotain haaveria on sattuakseen.

    • eisaa

      Ei saa alaikäisenä T-korttia nykyään. Jos olet 15 vuotias, niin saat T-kortin kirjallisen kokeen suoritettuasi. Alle 15 vuotiaalle ei myönnetä minkäänlaista ajokorttia edes poikkeustapauksissa.

      Henkilöauton kuljettamiseen oikeuttavia B-kortteja on myönnetty 17 vuotiaille, jos perheen toimeentulo tms. edellyttää henkilöautolla ajamista. Siihenkin pitää olla todella painavat syyt, pelkkiin huviajeluihin ajortteja ei myönnetä. Kaverini sai aikoinaan 17 vuotiaana ajokortin, kun hänen isänsä oli taksimies ja menehtyi äkillisesti, niin perheen toimeentulo oli tuon taksiauton varassa.

      Joskus aikoinaan, kun T-korttiin vaadittiin 16 vuoden ikä, niitä sai 15 vuotiaana em. syiden vuoksi ja usein ajo-oikeutta oli rajoitettu vain oman kunnan alueelle, eli todelliseen tarpeeseen peltotöiden osalta. Opiskelukaverillani oli aikoinaan tälläinen T-kortti 15 vuotiaana, jossa ajo-oikeutta oli rajoitettu VAIN oman kunnan alueelle, missä tilan pellot sijaitsivat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      97
      1968
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      88
      1380
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1153
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      76
      1047
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      121
      1042
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      57
      893
    7. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      811
    8. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      802
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      48
      761
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      713
    Aihe