Sanon taas jotakin

Olen kirjoittanut palstalla pitkään ja paljon. Olen hyvin tietoinen puutteistani. Olen vain epätäydellinen ihminen, vammainenkin.

Järjestyksenpito on ollut minulle tärkeää, olinhan sheriffi. Kirjoitusten sisältöönkin olen pyrkinyt vaikuttamaan viihtyvyyden lisäämiseksi.

Nyt olen jo niin vanha ja parkkiintunut, että kestän mitä vain. Lunta tulee tupaan, mutta sehän vain virkistää Suomen hellekesissä.

Tällä palstalla on aina löytynyt niitä kultjyviä, joiden takia en voi kirjoituksistani luopua. Minunkin luopumisvuoroni tulee, niin myös meidän kaikkien kerran.

Kärsikäämme toisiamme sanoi elefantti.

5

504

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Joo, kärsitään vaan töräytti yks elefantti.

      Muut kysyi: ootteko te liittyneet laulukuoroon ? Ei, miten niin ? No, kun veisaatte viimeisiänne. 😊

      • Loreena

        Odotellaan vielä siinä toivossa, ettei kutsua, VIIMEISEEN ILTAHUUTOON" hetkohta tulisi, Sillä maailma on kaunis, paljon vielä nähtävää, kokemuksiakin odotellaan!

        "Ilo pintaan, vaikk", syvän märkänis, näissä merkeissä kuten entinen puhenainen E-Karjalasta asian ilmaisee!!!!!!!!!!!!!!!!!!.


    • Tosikkona taisi Lorenaa kokea tuon laulukuorovitsini 😊 liian kipeitä tuntoja väistääkseen sitä vitsailee reippaasti mieluimmin.
      Kaipa meidän ikäpolvemme jo tiedostavat elämän voivan päättyä milloin tahansa, vaikka sitä ei koko ajan muistaisikaan!

      Silloin vanhusten kotiavustaja aikanani Sipoossa, meille tähdennettiin geriatrian luennoilla, ihmisellä olevan kuin kehittymässä olevia silmuja loppuun saakka.

      Aukeavathan jotkut ominaisuutemme täyteen kukintaansa vielä, jotkut uinuvat latentteina, mutta olosuhteiden ollessa otolliset , saattavat erikoisemmatkin puhjeta kukkaan. Nuppuinakin ne herättävät, -kaihoa.

    • Olen harrastanut sukututkimusta vuosikausia, nimenomaan harrastanut. Taitavammat olisivat jo päässeet vaikka kuinka pitkälle tutkimuksissaan, kun minä pakerran yhä lähisuvun tiedoissa.
      Eilen menin sukututkimuskurssille pitkästä aikaa. Ihan mukavaa oli kerrata tietolähteitä ja verrata luennoitsijan esimerkkejä omiin kokemuksiin.
      Sukututkimus tuo perspektiiviä elämään, kun saa huomata olevansa yksi lenkki ketjussa, jonka alkupäätä ei historian hämärästä edes näe. Silloin, kun innostukseni oli parhaimmillaan, elin ajatuksissani esipolvieni elämää, etsin tietoja ja juoksin museoissa. Vanhaa suvun esineistöä on kerääntynyt tuskastuttavia määriä. Niillä ei tietenkään ole käyttöä, huonekalut tilaa vieviä, käsityöt haperoita, vaateparret kunnostusta vailla jne. Myötätunnolla ajattelen jälkikasvuani, joka aikanaan joutuvat pesääni perkaamaan. Muu suku on aikojen kuluessa toimittanut minulle kaikenlaista omista yläkomeroistaan, enkä minä ole pystynyt vastustamaan. Toivon, että olen saanut kasvatetuksi jälkipolvistani samanlaisia hamstraajia.
      Mutta sukututkimus tuo harrastajalleen tiedon, että on yksi lenkki ketjussa, ja voin jo nyt nähdä, missä kohdassa sukutauluja nimeni on ja tulee jatkossakin olemaan.

    • Mulla oli ilo saada valmis sukuluettelo 1700 luvulle asti. Viidestoista polvi olen niistä tiedoista, ja olen ihmetellen lukenut otteita sen aikaisista sanomalehdistä, kirkonkirjoista ja kirjeistä. Valokuvat täydentävät sukukirjoja, joissa kaikki jälkipolvenikin on lueteltuna. Valokuvat sukulaisten hautakivistäkin on serkkuni mies tallentanut kirjoihin. Tosi kiitollinen saan olla omasta sukuhistoriastani, johon mielelläni joskus syvennyn.

      Sitä olen hieman ihmetellyt etteivät omat lapseni ole osoittaneet kovin suurta kiinnostusta äitinsä sukuun,..isänsä suomenruotsalaisuusko merkitsee heille enemmän? Tosin minun puoleltani on esi-isäni Johan Barck ruotsinvallan aikainen virkamies, joka vanhimman Margaretha tyttärensä naitti hämäläiseen sukuuni.

      Onhan perinteet hyvinkin mieleniintoisia, kovin paljoa tavaraa en tosin ole säilyttänyt, muistoihin vain tallentanut 😊

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      69
      3090
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      25
      1950
    3. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      272
      1543
    4. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      99
      1515
    5. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

      Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
      Ikävä
      260
      1186
    6. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

      Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
      Tv-sarjat
      26
      1078
    7. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

      Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
      Kaste
      120
      1054
    8. Onko se liikaa pyydetty

      Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
      Ikävä
      79
      1036
    9. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1030
    10. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      98
      1003
    Aihe