Karstulan kunnan kehitysyhtiö

Osakeyhtiölain piiriin kuuluvien kunnallisten yhtiöitten ongelmana on pitkään nähty se, että niitten avulla asiat voidaan piilottaa kulissien taakse, vaikka yhtiö toimii kunnan verorahoilla. Tämän takia Karstulassakin on perustettu kunnan kehitysyhtiö, jonne voidaan piilottaa hankalat asiat veronmaksajilta. Yhtiöhän käyttää verorahoja. Velkaa yhtiölla on enemmän kuin kunnalla. Näistä veloistakin vastaa veronmaksajat, vaikka eivät edes pääse päättämään yhtiön asioista.
14840
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

No sitähän se on, joillekkin saattaa piilopaikat olla tarpeen kunhan kaikki tulee julki.

Äänestä

Niin ja kuten Eräperän originaali sanoisi: " Yrittäjävetoisena" vielä. Ei ennen ainakaan ollut Hiltsun aikoina luottamusmiehiä kuin joku Antti Uljaksen kanssa rahaa jakamassa. Entinen "kovan luokan" yrittäjä hänkin perujauhotehtaan tienoilla karmeja väsäili......kunta sitten korjaili ne hedelmät.

Äänestä

Ei ole kehittämisyhtiöllä eikä Piesalalla mitään hätää. Karstulan luottamushenkilöt ovat täysin lampaita. Nyöristelevät hyväveliverkoston edessä ja katsovat muualle kun veljet käyttää veroeuroja. Esimerkkejä on niin paljon etten jaksa edes luetella. Joka tapauksessa puhutaan viimeisten vuosien aikana miljoonista.

Äänestä

Ja persut jaksavat valittaa!

Äänestä
  • Kyllä, ja asiasta. Ainoat, jotka ymmärtävät ja uskaltavat.

    Äänestä

Mites se lentokoneyhtiö jakselee? Onko kenttä jo valmis miehittämättömille aluksille? Tilinpäätöstietoja kun katselin, niin aika säästeliäästi on homma kehittynyt.

Äänestä

Karstulan kunnan viestintäsuunnitelman mukaan kunnan ja kuntakonsernin asioista ja suunnitelmista tiedotetaan säännöllisesti kuntalaisille. Kehitysyhtiön viestinnästä vastaa AP.
Käytännössä ikävistä asioista ei kerrota etukäteen mitään. Nytkin "valokuitupommi" on jo matkalla mutta siitä ei puhuta mitään ennen kuin jysähtää.

Äänestä
  • Osakehtiössä kerrotaan yhtiön hallitukselle ja osakkaille , ei kuntalaisille.

    Äänestä

Ap:lle koittaa vielä kusiset ajat, ei ennätä taloaan myymään ennen lähtöä.

Äänestä
  • Onko talo myynnissä?

    Äänestä

  • 2 vuotta täytyy asua ennenkuin voi myydä ilman myyntivoittoveroa.

    Äänestä

  • Näinsemännöö kirjoitti:

    2 vuotta täytyy asua ennenkuin voi myydä ilman myyntivoittoveroa.

    Jos Karstulaan rakennuttaa talon ja aikoo myydä sen muutaman vuoden kuluttua niin ei tarvitse miettiä myyntivoittoja vaan sitä kuinka paljon tulee takkiin.

    Äänestä

  • Näinseon kirjoitti:

    Jos Karstulaan rakennuttaa talon ja aikoo myydä sen muutaman vuoden kuluttua niin ei tarvitse miettiä myyntivoittoja vaan sitä kuinka paljon tulee takkiin.

    Niin, eipä ole siitäkään myyntivoiton verotuksesta stressiä.
    Hyviä puolia asioista löytyy kun niitä malttaa etsiä...

    Äänestä

Mihinkä tänäaikana tarvitaan kehittämisyhtiötä? Toisin oli 80-90 luvulla. Nyt saa netistä kaiken tarvittavan tiedon niin yrityksen perustamisesta ja rahoituksesta kuin myös omistajan/omistajien vaihdoksesta. Kannattavuus laskelmatkin voi tehdä netissä. Jos ei näitä tietoja löydä omin avuin kannattaa ehkä vielä harkita onko minusta yrittäjäksi. Ja vielä voiko joku kertoa näistä kehittämisyhtiön hyvistä teoista ja "pöhinästä", jos hyvin perustelee olen valmis kääntämään takkini.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


veropetosko kirjoitti:

Osakeyhtiölain piiriin kuuluvien kunnallisten yhtiöitten ongelmana on pitkään nähty se, että niitten avulla asiat voidaan piilottaa kulissien taakse, vaikka yhtiö toimii kunnan verorahoilla. Tämän takia Karstulassakin on perustettu kunnan kehitysyhtiö, jonne voidaan piilottaa hankalat asiat veronmaksajilta. Yhtiöhän käyttää verorahoja. Velkaa yhtiölla on enemmän kuin kunnalla. Näistä veloistakin vastaa veronmaksajat, vaikka eivät edes pääse päättämään yhtiön asioista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu