Tulossa on - rekkautumispakko

Tässä-osa-mitä-mieltä

Suomi24 mullistaa alustaansa ja on luonut kosolti uusia sääntöjä ja ominaisuuksia:

"Periaate 2: Kuka tahansa voi lukea – rekisteröitymällä voit osallistua.



Käyttäjien turvallisuuden parantamiseksi Suomi24 Keskusteluihin osallistuminen edellyttää rekisteröitymistä. Valitsemasi käyttäjätunnus toimii julkisena nimimerkkinäsi. Tarvittaessa voit piilottaa nimimerkin keskusteluissa.



Älä esiinny toisena keskustelijana, esitä toista tunnistettavaa henkilöä tai anna vääriä tietoja käyttäjätunnuksen tietoihin.



Voit lukea avoimia keskustelualueita rekisteröitymättä.





Periaate: 3 Kunnioita yksityisyyttä – ethän julkaise nimiä tai muita tunnistetietoja.



Älä pyydä tai julkaise Suomi24 Keskusteluissa kenenkään yhteys- tai muita tunnistetietoja. Näitä ovat esimerkiksi osoite, puhelinnumero, nimen sisältävä sähköpostiosoite sekä erilaiset sosiaalisen median tunnukset.



Myynti-ilmoituksissa tai tutkimusaineiston keruuseen liittyvissä viesteissä voit julkaista yhteystietoja. Myös julkisuuden henkilöiden tai julkisten paikkojen nimiä voi jakaa palvelussa, samoin omia nimettömiä sähköposti- tai esim. Kik-tunnuksia. Näissäkin viesteissä täytyy noudattaa lakia ja hyviä tapoja.





Näin toimimme sääntöjen vastaisten viestien suhteen:



1. Tekoäly ja Suomi24-tiimi poistavat Suomen lain ja hyvän tavan vastaiset viestit.

2. Riittävä määrä keskusteluun osallistuvia käyttäjiä voi piilottaa sääntöjen vastaiset viestit.

3. Suomi24-tiimi voi antaa sinulle huomautuksen.

4. Suomi24-tiimi voi poistaa käyttöoikeutesi väliaikaisesti tai pysyvästi.

* merkityt kysymykset ovat pakollisia.
Uudet säännöt ovat mielestäsi hyvät ja toimivat *
Kyllä.
Ei, kerro mitä muuttaisit.
Uusissa säännöissä on erityisen hyvää""

27

747

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • puskapiilo

      mitä hyötyä, kun ei tarvitse sillä rekatullaan kuitenkaan kirjoittaa.

      • piilonikki

        ja aku ja iines ankkojen määrä rekatuissa kasvaa.


      • hohhoijaa

        Sehän tarkoittaa käytännössä, että vanhojen viestien ip-osoitteet saa yhdistettyä siihen rekattuun tunnukseen, jotta niinkuin a) et rekkaudu, b) ostat uuden masiinan, c) vaihdat käyttiksen, d) hoidat homman fiksusti.


    • nytenrekattunakirjoita

      Hyvä. Tosihyvä! Eli pahkamoiset viestittäjät pystytään edes jotenkin 'tunnistamaan' (tätä kyllä hiukan epäilen) tai ainakin pistää ehkä helpommin ns. banniin. Heitä kun on pilvin pimein.

      Jos on rekkautunut,( ja siis rekkautuminen olisi pakko jos jotain kirjoittaa) niin rekkautumistietojen kautta voidaan em. banni toteuttaa - jos aiheellista. Eli käsittääkseni ihan hyvä muutos, jos on tullakseen. Jos joku toinen hämäämismielessä kirjoittaa jonkun toisen rekkaamattomalla (vaki)tunnuksella, niin sehän käy ilmi tässä muutoksessa? Näin uskon ja toivon.

    • VaihdanParempaan

      Tämä se vaikuttaakin käyttäjäkuntaan kivasti, kirjoittajat kuin muutkin käyttäjät poistuvat sivustolta, mikä on vain hyvä. Samoin kävi facelle, yli 300 000 suomalaista poistui sieltä syystä, etteivät halua olla idiootteja. Melkoinen idiootti on oltava myös jos tänne suolen sivustoille eksyy.

      • piilonikki

        Jospa tänne jäävät ne rehelliset idiootit.


      • Mitenkä sinä eksyit tänne, oliko tilapäinen mielenhäiriö?
        Jos tänne eksyy on idiootti, paitsi nimim. "vaihdanParempaan".
        Tämä on vapaa maa ja palsta on avoin, tänne saa eksyä tai olla eksymättä.


    • YxXY

      Tämä pistää miettimään, että viitsiikö. Jos/kun rekkaudun, niin toki olisin vaihtuvilla puskanikeillä edelleenkin.

      • Pah-sanoi-kettu

        Sitä paitti ilman puhelinnumerosi antamista et pääse sivuille ja kirjoittelemaan.
        Seuraava vaihe lienee terveystodistuksen antaminen psykiatrin allekirjoituksella, rikosrekisteriote ja luottokelvollisuus.


    • hyvä.uudistus

      Ei voi syyttää et rekatut menee puskaan kun on itekin rekattu ja puskasta kirjottaa.

      • kysyn.ma

        Mutta onko kaikki sitten niitä rehellisiä rekkautuneita?


      • hyvä.uudistus
        kysyn.ma kirjoitti:

        Mutta onko kaikki sitten niitä rehellisiä rekkautuneita?

        Mistä sen kukaan voi tietää...


      • kysyn.ma
        hyvä.uudistus kirjoitti:

        Mistä sen kukaan voi tietää...

        Aiemmin rekkautuneet ovat sanoneet, että puskanikit ovat epärehellisiä. Ainakin kaksi on sanonut. He varmaan voi tietää.


      • Bengalitikku

        Pyh.


    • pelkkäähuuhaatako

      Laittaisitko ystävällisesti linkin kyseiseen uutiseen?

      • Ihan.on.asiaa

        Kysely oli näkösällä, minäkin vastasin.


    • Vähimmäisvaatimus, nimimerkki ja siinä pysyminen, siis rekisteröityminen.
      Fasebook malliesimerkki vastuullisesta kommentoinnista.

      • Anteeksi nyt kauheesti kun vahingossa tänne kirjuutin. 👵🏻


    • Onneksi.on.porukoita

      Se on sitten näiden lorujen loppu minun osaltani. En tilaa mitään netissä, en syöttele tilinumeroani maksua vartan, en rekisteröidy mihinkään. En myöskään vastannut kyselyyn, mikä ikkuna oli näkysällä kun nyt tulin keskustelemaan. Näin on aina ollut. Milloinkahan tämä uudistus tulee voimaan, kai sen sitten huomaa kun keskustelupalstoja ei enää näy. En ole ollut puskanikeillä siksi että olisin valehdellut ja esittänyt jotain muuta kuin mitä olen. Enkä ole edes muutoksesta harmissani, aikansa kutakin. Sitten puheluita tuttujen kanssa sekä toreilla, busseissa, kaupoissa, junissa jne. pari sanaa vieraamman kanssa. Se riittäköön. Jos muutos tulee yxkax, niin kiitos kaikille kirjoittajille ja heippa.

    • pal1

      ihan sama, minuun ei vaikuta mitenkään

    • Esimerkiksi-näin

      ""2. Riittävä määrä keskusteluun osallistuvia käyttäjiä voi piilottaa sääntöjen vastaiset viestit.""

      Sisäpiiri pääsee ilkeilemään ja bannaamaan viestit joista se ei tykkää. Päättävät, että tuo on v*ttumainen naljailija, piilotetaanpa sen viestit ja vastaukset.

      • Bengalitikku

        Kyllä. Ihan samoin voi tulla kiusaamaan tai harjoittaa sakinhivutusta.
        Taitaa olla niin, että joka aina epäilee muita, on itse epärehellinen.
        Mutta toisen nimimerkin käyttelymahdollisuus poistunee, sehän on samaa kuin nimen väärennös.
        Mutta saas nyt nähdä kiinnostaako enään.
        Pidän anonymiteetistä. En ole niin utelias muista, joten suon sen muillekin.
        Tästä on ollut liian paljon hälinää ja höpinää täällä ketjukaupalla parissa vuodessa. Jos muutos poistaisi sen, niin ne jupinat poistuisivat.
        Mielestäni annan tietoja itsestäni, jos annan, vain tälle yritykselle, mikä palstan tarjoaa - en muille.


    • Vastaamallavoitathäviät
      • gauhistuin

        Pelottava linkki. Hotjar on levittänyt epäsuotavaa aineistoa koneille.


      • Just-piinsa-juu
        gauhistuin kirjoitti:

        Pelottava linkki. Hotjar on levittänyt epäsuotavaa aineistoa koneille.

        Pitää paikkansa. Hotjar on ollut silmätikkuna epäillyttävän aineiston, troijan ja monen muun lähteenä. Siellä mielipidekyselynsä lopuksihan se ohjaa vastaajan kaupallisille ja muille sivuille välittömästi (ja ehkä tunkee jotain mukavaa vastaajan koneelle). Siksipä delekoin koko kyselyn.


    • ö-Öö

      Tuskin toteutuu.

      Vähätkin käyttäjät kaikkoavat. Suoli niinkuin junaillut itsensä liriin. Aikanaan suomen aidostikin suosituin huuhaaportaali menettänyt ällistyttävän paljon käyttäjiä. Noh, kilpailevia foorumeita, face jne. Ja kilpailijoilla rekisteröitymispakot. Suolen ainoa kilpailuvaltti ollut jo pitkään jus, kirjautumispakon puuttuminen. Jos suoli alkaa kilpailemaan suurempiaan vastaan kirjautumispakolla, loppu lähestyy. Muita kilpailukeinoja kun ei ole enää nykyisin.

      Kaikenlaiset ikivanhojen keskusteluketjujen nostot vain ylläpidön tapoja koittaa hämätä mainostilan ostajia, tulee vaikutelma kirjoittajia paljon ja ketjut pitkiä. Totta on, aikanaan esim. ikäryhmäpalstoilla oli ylikin 400 kirjoitusta per palsta päivässä, nykyisin hyvä, jos yhteensä neljäsataa kommenttia koko portaalissa....

      No laittakoon kirjautumispakon, Aku Ankkojen määrä lisääntyy, suuri osa vähistä kirjoittajista häipyy. Sitten on fyrkantulo vähissä ja portaalin lopettaminen osakkeenomistajien kokouksen asialistalla.

      =DW=

    • jäiuupumaan

      Mikä oli periaate 1. ?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      25
      3800
    2. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      542
      2782
    3. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      53
      2300
    4. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      215
      2285
    5. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1829
    6. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      219
      1560
    7. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      53
      1532
    8. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      97
      1419
    9. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      63
      1284
    10. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1224
    Aihe