Outo hämähäkki kotona

Hämistenkaveri

Kotonamme on vilistellyt joitakin hämiksiä jo parin vuoden ajan. Ei siinä mitään omituista, mutta hämähäkin tavat ovat mielestäni erikoisia. Osaisiko joku sanoa, onko kyse kotihämähäkistä, vai jostakin harvinaisesta jos kuvailen hämiksen tapoja ja ulkomuotoa?

1) Hämähäkki on tumma ja ruskeashko. Peräpää on tummempi ja selkä ja jalat ruskeahkot. Kotihämähäkin kokoa suunnilleen. Väritys on kuitenkin mielestäni ihan väärä kotihämikseksi.

2) Se liikkuu eniten öisin, koska havainnot sattuvat aina silloin.

3) Se tekee verkkoja pattereiden alle, kirjahyllyn alimpaan koloon jne. Yleensä aina lattian läheisyydessä. Verkko yleensä on paikassa, jossa saaliseläimet eivät edes lentele.

4) Mielestäni kaikkein erikoisinta on se, että kun seurailin yhtä pesää kuukausien ajan, huomasin sinne kerääntyvän kuolleita hyönteisiä kasakaupalla. Nämä eivät kuitenkaan olleet tarttuneet verkkoon, vaan olivat pesän edessä eräänlaisena "kasana".

Onko Suomessa tällaisia lajeja, jotka toimivat näin? Vai olemmeko tuoneet Etelä-Euroopan matkoiltamme mukanamme jotakin eksoottisempaa?

Jos joku miettii, miksi en ole myrkytellyt niitä, en raaski sitä tehdä. Nämä ovat säyseitä ja näyttävät syövän pikkuötökäitäkin.

0

161

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

        Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
        Ikävä
        116
        2266
      2. 129
        1822
      3. Ikävä on häntä

        Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
        Ikävä
        63
        1216
      4. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

        Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
        Maailman menoa
        84
        1134
      5. En kai koskaan saa sinua

        Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
        Ikävä
        72
        1060
      6. Minkä kultakimpaleen

        Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
        Ikävä
        31
        1050
      7. Tykkäsit nainen

        Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.
        Ikävä
        43
        1003
      8. Kerroppas nyt

        M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉
        Ikävä
        75
        965
      9. HESARI: Kahden Pasin pankki OmaSp

        Toinen entinen työntekijä sanoi, että Turtio oli organisaatiossa “Jumalasta seuraava, ylöspäin” https://www.hs.fi/visio
        Seinäjoki
        23
        945
      10. Helppo selvittää onko oma täällä

        Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse
        Ikävä
        56
        922
      Aihe