Kotonamme on vilistellyt joitakin hämiksiä jo parin vuoden ajan. Ei siinä mitään omituista, mutta hämähäkin tavat ovat mielestäni erikoisia. Osaisiko joku sanoa, onko kyse kotihämähäkistä, vai jostakin harvinaisesta jos kuvailen hämiksen tapoja ja ulkomuotoa?
1) Hämähäkki on tumma ja ruskeashko. Peräpää on tummempi ja selkä ja jalat ruskeahkot. Kotihämähäkin kokoa suunnilleen. Väritys on kuitenkin mielestäni ihan väärä kotihämikseksi.
2) Se liikkuu eniten öisin, koska havainnot sattuvat aina silloin.
3) Se tekee verkkoja pattereiden alle, kirjahyllyn alimpaan koloon jne. Yleensä aina lattian läheisyydessä. Verkko yleensä on paikassa, jossa saaliseläimet eivät edes lentele.
4) Mielestäni kaikkein erikoisinta on se, että kun seurailin yhtä pesää kuukausien ajan, huomasin sinne kerääntyvän kuolleita hyönteisiä kasakaupalla. Nämä eivät kuitenkaan olleet tarttuneet verkkoon, vaan olivat pesän edessä eräänlaisena "kasana".
Onko Suomessa tällaisia lajeja, jotka toimivat näin? Vai olemmeko tuoneet Etelä-Euroopan matkoiltamme mukanamme jotakin eksoottisempaa?
Jos joku miettii, miksi en ole myrkytellyt niitä, en raaski sitä tehdä. Nämä ovat säyseitä ja näyttävät syövän pikkuötökäitäkin.
Outo hämähäkki kotona
Hämistenkaveri
0
188
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.703831Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j883209Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1032483Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.151679Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä
Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m741475- 981354
Varusmiehen kuolema
Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä501296- 551093
Huippu, kaupunki ostaa hotellin
Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä561050Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?11031