Outo hämähäkki kotona

Hämistenkaveri

Kotonamme on vilistellyt joitakin hämiksiä jo parin vuoden ajan. Ei siinä mitään omituista, mutta hämähäkin tavat ovat mielestäni erikoisia. Osaisiko joku sanoa, onko kyse kotihämähäkistä, vai jostakin harvinaisesta jos kuvailen hämiksen tapoja ja ulkomuotoa?

1) Hämähäkki on tumma ja ruskeashko. Peräpää on tummempi ja selkä ja jalat ruskeahkot. Kotihämähäkin kokoa suunnilleen. Väritys on kuitenkin mielestäni ihan väärä kotihämikseksi.

2) Se liikkuu eniten öisin, koska havainnot sattuvat aina silloin.

3) Se tekee verkkoja pattereiden alle, kirjahyllyn alimpaan koloon jne. Yleensä aina lattian läheisyydessä. Verkko yleensä on paikassa, jossa saaliseläimet eivät edes lentele.

4) Mielestäni kaikkein erikoisinta on se, että kun seurailin yhtä pesää kuukausien ajan, huomasin sinne kerääntyvän kuolleita hyönteisiä kasakaupalla. Nämä eivät kuitenkaan olleet tarttuneet verkkoon, vaan olivat pesän edessä eräänlaisena "kasana".

Onko Suomessa tällaisia lajeja, jotka toimivat näin? Vai olemmeko tuoneet Etelä-Euroopan matkoiltamme mukanamme jotakin eksoottisempaa?

Jos joku miettii, miksi en ole myrkytellyt niitä, en raaski sitä tehdä. Nämä ovat säyseitä ja näyttävät syövän pikkuötökäitäkin.

0

212

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mitä mieltä olet?

        Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
        Ikävä
        172
        1869
      2. Muistakaa pojat tämä.

        Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
        Ikävä
        154
        1340
      3. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

        Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
        Ikävä
        221
        985
      4. Oletko päättänyt

        Että luovutat minun suhteeni
        Ikävä
        71
        897
      5. 56
        820
      6. Mikä sua mies vaivaa?

        Siis oikeasti.
        Ikävä
        46
        765
      7. Pahoin pelkään nainen

        että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
        Ikävä
        63
        757
      8. 90
        737
      9. Martina avaa suhdettaan

        IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt
        Kotimaiset julkkisjuorut
        200
        677
      10. Martinan alamäki jatkuu

        Surkeasti menee ... https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/f899cee6-e216-4bd1-be3e-c61f68e67a4c ”Surkeasti kulkee”
        Kotimaiset julkkisjuorut
        151
        636
      Aihe