Kovon formatointi

Koneeni on aivan jumissa;olisinkin nyt kysynyt teiltä, että voinko tehdä kovalevyn formatoinnin vikasietotilassa valitsemalla vikasietotila ja komentorivi ja kirjoittamalla siihen format c:?

Onnistuukohan se sieltä?
Cd-levyltä ei onnistu;koneeni ilmoittaa, että koneella oleva versio on uudempi kuin cd-levyllä eikä asennusta voida jatkaa...pitäisi tehdä uuden asennuksen asetukset, mutta en tiedä miten?

Neuvokaa minua!PLEASE!kiitos jo etukäteen!
4796
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ei onnistu formatointi tuolla systeemillä. Esim XP:ssä formatointi tapahtuu niin että cd sisään ja boottat siltä. Asennuksen edistyessä ohjelma kysyy mihin käyttis asennetaan ja että alustetaanko levy.
Vanhemmissa esim 98 formatointi tapahtuu käynnistyslevykkeeltä kirjoittamalla format c:

Linuxissa formatointi onnistuu myös käynnistyslevykkeellä tai suoraan cd:ltä asennuksen aikana. Asennusohjelma osio formatoinnnin jälkeen kovon swap, home ja usr osioksi automaattisesti (kun antaa luvan) joten muuta ei välttämättä tarvi tietää.

Äänestä

Jos sinulla on 98 käynnistyslevyke niin laita se korppuasemaan ja käynnistä kone uudelleen.
Sen jälkeen kun korppu on lataantunut valitset cd-rom tuen ja siitä eteenpäin varmaan osaatkin jo.
Kun kone on formatoitunut niin ei tarvii nimetä kiintoasemaa.
mikäli käytät xp käyttöjärjestelmää niin asetat biosista cd-rom aseman boottaavaksi ja laita xp koneeseen sammuta ja käynnistä uudelleen....noudata ohjeita.
98 käynnistyslevykkeitä voi ladata jostain jos ei satu olemaan, en muista mistä

Äänestä
  • jos fat niin onnistuu käynnistyslevykkeillä formatointi ntfs muoto ei hyväksy format komentoa, eli sitten XP:n romppu esiin ja boottaus järjestys romputin ekaks. http://www.bootdisk.com tuolta löytyy käynnistyslevykkeet

    Äänestä

  • Einomies Porkkakoski kirjoitti:

    jos fat niin onnistuu käynnistyslevykkeillä formatointi ntfs muoto ei hyväksy format komentoa, eli sitten XP:n romppu esiin ja boottaus järjestys romputin ekaks. http://www.bootdisk.com tuolta löytyy käynnistyslevykkeet

    Tee boottikorppu johon lisäät ohjelman DELPART.EXE löytyy netistä. Tällä saat poistettua osiot oli ne sitten FAT tai NTFS muodossa. Sen jälkeen Fdiskillä osioit uusiksi jonka jälkeen formatointi onnistuu.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


apua tarvitseva kirjoitti:

Koneeni on aivan jumissa;olisinkin nyt kysynyt teiltä, että voinko tehdä kovalevyn formatoinnin vikasietotilassa valitsemalla vikasietotila ja komentorivi ja kirjoittamalla siihen format c:?

Onnistuukohan se sieltä?
Cd-levyltä ei onnistu;koneeni ilmoittaa, että koneella oleva versio on uudempi kuin cd-levyllä eikä asennusta voida jatkaa...pitäisi tehdä uuden asennuksen asetukset, mutta en tiedä miten?

Neuvokaa minua!PLEASE!kiitos jo etukäteen!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu