Venäjän uusi tullilaki. Kiusantekoa

Mitä halavattua sillä on merkitystä että onko kulkuneuvosi osamaksulla vai jo kokonaan oma. Veikkaan ettei tuo laki kauan ole voimassa. Venäjä kusee siinä omille varpailleen.
Jokainen autoilija toisi tuloa venäjän valtion kassaan. Nyt ne käännytetään rajalta.
Arvelen että pientä kauppasota tässä yritetään kostaa turisteja kiusaamalla. Onneksi on vapaampiakin ilmansuuntia ajella.
9166
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Nou hätä. Jätä kumirattaasi parkkiin ja astu laivaan. Vaikka Tallinnaan. Siellä sinua ja eurojasi odotetaan. Jos sinua seikkailu kiinnostaa, lähde laitakaupunginyöhön riittävässä hiivassa hortoilemaan. Älä ota hyvää kännykkää tai rahaa mukaan, ne vaihtaa ekana omistajaa.

1Äänestä

Haluaako Venäjä näin ehkäistä laitonta autokauppaa?

Äänestä
  • Anna esimerkki laittomasta autokaupasta.

    Äänestä

  • wnyrs kirjoitti:

    Anna esimerkki laittomasta autokaupasta.

    Kyllä Suomen tulli nappaa itärajojen ylityspaikoilta arvokkaitakin autoja. Ne on saatettu pölliä mistäpäin maailmaa tahansa.
    Nyt asiallinen pääministeri Medjevev tulee suomeen vierailulle. Toivottavasti tätäkin "kahden omistajan" ongelmaa käsitellään.

    Äänestä

On se vaan kova hinku mennä naapurin puolelle näillä osamaksuautoilla. Bensaa pitää saada puoli-ilmaiseksi saadakseen kuukausilaskunsa autostaan suoritetuksi. Tehkää diili naapurinne vanhan ladan omistajan kanssa, joka hakee ainoan omistamansa auton kanssa tankkinsa täyteen ja sen lisäksi vielä 200 litraa kanistereissa mukaan bensaa. Niin, ja onhan se mukavampaa rehvastella naapurin tullissa velattomalla kulkuneuvollaan, kuin selvitellä monimutkaisia velka-asioitaan osamaksullisesta kulkuvälineestään.

Äänestä

Venäläiset ovat alkaneet proaktiivisiksi ja huolehtivat ettei velkaisia vokkelon romuja tuoda heille ja jätetä heidän riesakseen, kun ne klonksahtaa kuitenkin tuolla reissulla.

Äänestä
  • Onneksi totuus tuli julki.

    Äänestä

Uudemmasta Skodasta ei kuulemma mene takuumaksua, koska rajaviranomaiset ovat havainneet sen aina ontuvan jollakin tapaa, vaikkakin raihnaisesti aina rajantakaisen seikkalun jälkeen aina kotiinpalaavaksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vaalimaan.reissu kirjoitti:

Mitä halavattua sillä on merkitystä että onko kulkuneuvosi osamaksulla vai jo kokonaan oma. Veikkaan ettei tuo laki kauan ole voimassa. Venäjä kusee siinä omille varpailleen.
Jokainen autoilija toisi tuloa venäjän valtion kassaan. Nyt ne käännytetään rajalta.
Arvelen että pientä kauppasota tässä yritetään kostaa turisteja kiusaamalla. Onneksi on vapaampiakin ilmansuuntia ajella.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu