Nyt se on varmaa faktaa 13.4.2036 Linuks 1 % osuus

markkinamieha

Eli tämä hoettu "Linuksin yleistyminen" alkaa tuhoten tuhansia käytöstä poistettuja tietokoneita ja paikka laskettiin olevan SER-kontti, Kerava.

En saanut vielä toistaiseksi tietoa, että onko tappaja Linuks joka hävittää 98% sudottelijoista. 13/4/2036 koittaa melko varmasti sudon päivä jos kerta NSAn tutkijat on todistanu tämän.

17

395

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vähäisenä_pysyy

      Tubutin-liput salkoon heti liehumaan tuon suuremmoisen ilouutisen johdosta!

    • Windows_on_tubutin

      Miksi ihmeessä windows-lippu pitäisi nostaa salkoon? Joko tsiljoonas haittaohjelma on löytynyt?

      • Khrm....... Et sitten lukenut tarkemmin. Siinähän puhuttiin selvästi tubuttimesta.
        Windows on tietokoneen käyttöjärjestelmä!


      • suomentaja
        Windows_Herrasmiehet kirjoitti:

        Khrm....... Et sitten lukenut tarkemmin. Siinähän puhuttiin selvästi tubuttimesta.
        Windows on tietokoneen käyttöjärjestelmä!

        Windows = Tubutin


      • Windows on tietokoneen k ä y t t ö j ä r j e s t e l m ä !

        Yritä nyt edes jotenkin erottaa käyttöjärjestelmät ja tubuttimet toisistaan.


      • tupu-tupu-lammas-tin-tin
        Windows_Herrasmiehet kirjoitti:

        Windows on tietokoneen k ä y t t ö j ä r j e s t e l m ä !

        Yritä nyt edes jotenkin erottaa käyttöjärjestelmät ja tubuttimet toisistaan.

        Se on helppoa koska Windowslinukstubutin on tubutin.
        Microsoft on kylläkin suositellut ettei Windowsia käynnistettäisi ennenkuin ongelmat ovat saatu selvitettyä, arviolta joskus ensi viikon lopulla.


      • Linuks_rienaava

        Eipä näköjään täälläkään ole päästy tuosta linuksin aiheuttamasta herjaamisesta.
        Mikähän ihme se suuri salaisuus on, että kun alkaa käyttämään jotakin tubutinta, alkaa välitön pakkotarve herjaamiseen?


      • windows-linuks-tubutin
        Linuks_rienaava kirjoitti:

        Eipä näköjään täälläkään ole päästy tuosta linuksin aiheuttamasta herjaamisesta.
        Mikähän ihme se suuri salaisuus on, että kun alkaa käyttämään jotakin tubutinta, alkaa välitön pakkotarve herjaamiseen?

        Aoituksesta voi päätellä että ainoa joka aiheuttaa herjaamista on Windows.


    • windows-leleuks

      Vuoteen 2036 mennessä on tuhoutunut joka vuosi vähintään 200 000 000 Windows tietokonetta, tai ehkä se viimeinen tuhoutuu 2037.

      • Windows on kovin suosittu!


      • Vähäpätöinen_tubutin

        Sehän se linukshihhuleita niin kovin harmittaa, kun ei tuota määrää linukseja ole edes olemassa - eipä taida olla edes tuohon vuoteenkaan mennessä.


      • winvei
        Vähäpätöinen_tubutin kirjoitti:

        Sehän se linukshihhuleita niin kovin harmittaa, kun ei tuota määrää linukseja ole edes olemassa - eipä taida olla edes tuohon vuoteenkaan mennessä.

        Mene storeen ja osta WLinux.


    • Tubutinpojat_poraa

      Tuohan se on tubutinpoikien suurin itku ja hammasten kiristys, sillä eihän se linuks koskaan yleisty niin kuin Windows on jo nyt melkein kaikissa tietokoneissa!

      • Että_tällaista

        Keksikää linukshihhulit jotakin parempaa tekemistä - yrittäkää saada vaikka ne riivaajat itsestänne ulos, niin se mielialannekin kohentuu siitä....†

        Te olette kuin riivaajalauma eri palstoilla sitä tubutintanne tubuttamassa, mutta loputulos on edelleenkin 1,57%....säälittävää.....†

        Pitäisiköhän teidän kokeilla jotakin toista menetelmää saada se kammottava kurttauksenne käyttäjäluvut edes hieman nousemaan.....†

        Te kierrätte palstan toisensa jälkeen tehdäksenne edes yhden käännynnäisen ja kun te vihdoin hänet sellaiseksi saatte, teette hänestä oikean helvetin lapsen, kahta vertaa pahemman, kuin mitä itse olette †


    • Tuo prosenttilasku on siitä metkaa puuhaa, että pitäisi muistaa prosentteja luetellessaan, että se prosentti on aina sadastosa (pro centa) JOSTAKIN. Pelkkä numeroiden kirjoittelu ei meinaa yhtään mitään.

      Vain esimerkkinä sanon, että nykyään omissa koneissani ja käyttämissäni servereissä, joita on yhteensä noin 15 kpl, Linuxiin pohjautuvia käyttiksiä on 100 %. Silti en tule tänne todistelemaan prosenteista sen kummempaa.

      Aloittajan ihastelu omaan prosenttilukuunsa ei sellaisenaan ole mitenkään mainitsemisen arvoinen asia. Sitä paitsi, mitä väliä. Itselläni on työkäytössä kokemusta seuraavista alustoista; DOS, VaxVMS, 5 erilaista Windowsia, ja 4 Linuxpohjaista. Linuxit toimivat eleettömän luotettavasti minun kokemukseni mukaan. Toki heti vaihdan, jos parempi ilmaantuu. Tämä kun ei ole tai ainakaan sen ei pitäisi olla mikään tunnekysymys.

    • kepsap

      Tuolloin Linuxin osuus on 99% koska itse Windows on täyttä Linuxia tuolloin. Tuohon suuntaan on hommat menossa muutenkin mikkiksellä

    • Niih

      Mikä on Windowsin osuus palvelimissa?
      Mikä on Windowsin osuus älypuhelimissa?
      Mikä on Windowsin osuus supertietokoneissa?

      Vastaus: aika pieni.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      85
      3554
    2. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      25
      2046
    3. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      195
      1961
    4. PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä

      Toivottavasti on   s  i  n  i  v  u  o  k  k  o    nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w
      Maailman menoa
      343
      1394
    5. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      86
      1393
    6. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      89
      1147
    7. Varoitus kyläläisille Suomussalmella

      Paikkakunnalla on ilmennyt huolestuttavaa toimintaa jossa kaksi aikuista miestä ( Dimitri ja Teemu ) on syyllistynyt nuo
      Suomussalmi
      13
      1004
    8. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      84
      991
    9. Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi

      Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.
      Tunteet
      27
      901
    10. Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen

      Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha
      Ikävä
      62
      823
    Aihe