Ostimme valitettavasti epäilyttävältä myyjältä mäyräkoira/kääpiöpinseri/ jack russel -mix pennun toukokuun lopussa kun pennut olivat 8 viikkoisia. Nyt yllätys yllätys kasvattaja on hävinnyt kuin tuhka tuuleen. Haimme pennun Oulusta, mutta kasvattaja tuli meitä sinne vastaan ja sanoi asuvansa Lapissa. Pentu on kuitenkin reipas ja ainakin toistaiseksi terve ja nyt haluaisin löytää pentueen muut sisarukset. Kasvattajan mukaan pentuja olisi 6 kpl. Onko kenelläkään tietoa tämmöisistä pennuista?
Sisaruksia etsitään mäykky/pinseri/russeli mix
12
3697
Vastaukset
- MuonioKempeleKemi
Olisko tämä? https://m.tori.fi/vi/51692687.htm
Aiemmin samalla suunnalla myyty samanmoisia mixejä eri nimillä mm. " S.S"
Kemissä, sekä Kempeleessä ja jokaisessa ilmoituksessa kuitenkin maininta että pentue on pohjoisessa. Puolenvuoden välein nuita mixejä saatavilla tuolla Muonion perukoilla- voisentään
Liekö sama emä kaikilla?
Kannattas kattoa et näyttääkö emä kärsineeltä ja jatkuvasti pennutetulta.
Ei pidä tukea tehtailua,mutta seropeja ostamalla ei voi tietää mitä touhuavat.
Aina pitäs nähdä elinolot,ja omistajan muutkin koirat,ja kysellä pentueiden määrästä .Ettei tue arveluuttavaa toimintaa.Ei pidä ostaa parkkikselle tuotua pentua,silloin ei elinoloja nää,eikä narttuakaan.
- Hohoo
HOX! Mikäli tiedätte että kyseinen henkilö tehtailee tehkää ilmoitus paikalliselle valvontaeläinlääkärille. Nartun pitäisi saada levätä likemmäs vuosi ennen seuraavia pentuja ja suositus olisi teettää alk. 2v. päättyen 8v. max. 5 pentuetta tällä aikavälillä, joskin näissäkin tahdotaan joustaa, mutta hyvin harvoin koska on havaittu noiden suositusten suojelevan emoa.
https://www.tornio.fi/asuminen-ja-ymparisto/ymparisto/elainlaakinta-ja-elainsuojelu/- Eriasia
Ilmoituksia voi rauhassa tehdä niin paljon kuin haluaa, mutta pennutustahtia ei ole riipusteltu lakiin, joten siihen ei voi kukaan puuttua. Miksi ihmeessä sinä niin virheellisesti luulet, vaikka tietoa on helposti saatavissa? Valvontaeläinlääkäri voi puuttua vain lakipykäliä rikkovaan toimintaan, ei suositusten vastaiseen tai eettisesti väärään puuhasteluun.
- voivoi
Miksi ostitte? Kuka hullu ostaa koiran kuin sian säkissä joltain randomtyypiltä?
Pentu, sen sisarukset ja emä pitäisi nähdä viimeistään luovutushetkellä jotta näkisi millaisissa oloissa ne on kasvatettu. Emän ja isän luonteet ja terveys pitäisi saada selville. Ainakin nämä.
Pennusta täytyisi tehdä kirjallinen kauppasopimus jossa tarkat ehdot.- ostaminenonkannattamista
Luultavammin pennunhimo, halvalla ja nopeasti sokaisee silmät .Vaikka hetken mietittyään hämärähomman huomaisi .Monet huomaa päivän tai viikonpäästä,et tuli tehtyä just niin ku varotellaan tekemästä.
- Anonyymi
Pitkä selkäsi koiria varsinkaan ei pennuteta 2-8v välillä vain korkeintaan 5kert siis esim. Mäykky. Kyllähän kaikkea, saa tehdä jos ei jää kiinni eikä välitä koirasta.
- Anonyymi
Vieläkö etsit sisaruksia?
- Anonyymi
En etsi.vanhahan tämä keskustelu jo onkin.kaikki sisarukset löydetty ja asia selvisi muutenkin ei ollut tarkoituksella kasvattaja hukassa vaan ihan muusta olikin kyse. Kyläiltykin Muoniossa kasvattajalla.suomi24 voi poistaa tämän keskustelun aiheettomana kiitos
- Anonyymi
Minun täytyisi tavoittaa sinut jotenkin. Tarvitsen apuasi! En tiedä,miten onnistuin löytämään tämän ketjun,mutta minun olisi puhuttava sinun kanssasi?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Minun täytyisi tavoittaa sinut jotenkin. Tarvitsen apuasi! En tiedä,miten onnistuin löytämään tämän ketjun,mutta minun olisi puhuttava sinun kanssasi?
Minullakin olisi asiaa, tiedän että muutkin etsivät sinua. Emme saaneet pennun mukana mitään tietoja sinusta eikä koiristasi
Tuli vahingossa anonyymillä edellinen teksti:
En etsi.vanhahan tämä keskustelu jo onkin.kaikki sisarukset löydetty ja asia selvisi muutenkin ei ollut tarkoituksella kasvattaja hukassa vaan ihan muusta olikin kyse. Kyläiltykin Muoniossa kasvattajalla.suomi24 voi poistaa tämän keskustelun aiheettomana kiitos
Ketjusta on poistettu 16 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1272024
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1021835Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?841629Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy611484Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M331172- 1101093
- 761077
Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm511073Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s471056Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet441003