Ihminen on Jumalan kuva ja kaltaisuus eikä maailmassa sen vuoksi pitäisi olla sortoa tai väkivaltaa tai sotia. Mutta eräs Krishna tietoisuuden kirja esittää, että vaikka eläin voi jälleensyntyä ihmiseksi niin sen eläimelliset piirteet osittain ainakin säilyvät. Jos koira syntyy ihmiseksi niin sille jää yhä koiran ominaisuuksia olemukseensa.
Ei maailmassa olisi lainkaan sotia, jos kaikki olisivat aitoja ihmisiä, mutta nykyisin saattaa olla niinkin, että aitoja ihmisiä on vain pieni kourallinen jäljellä.
Samoin Kristittyjen evankeliumi puhuu, että on olemassa sian ja koiran kaltaisia ihmisiä ja jopa käärmeen kaltaisia tai VT:n mukaan jopa härän kaltaisia ihmisiä.
Tätä asiaa ei oteta huomioon kun mietitään sitä minkä vuoksi maailmassa on sotia, jos ihminen on Jumalan kuva ja kaltaisuus. Mutta kyllä ihmisiä on sen verran vähän maailmassa, että VT sanoo: Minä teen ihmiset harvinaisemmiksi kuin Ofiirin kulta.
Jällensyntyminen ei muuta eläintä ihmiseksi
6
226
Vastaukset 6
- paskantava
Istun juuri aamupaskalla. Paras paikka lukea uskontopalstojen hauskoja eläinpohdintoja.
- voipieniä
Minulta tuli heisimatoja, olenko niiden emo.
- j.oo
kun luen noita vastauksia, huomaan että ihminen onkin vaan apinarotu.
- Apinat-fiksumpia
Eipäs solvata apinoita.
(Tämä viesti poistatettiin yläpuolella.)
- Anonyymi
Horoskoopit?
Olen kuullut, että maailmassa on 9 tietoisuuden tasoa:
Sijalla 1 on kivet ja kasvit, sijalla 2 eläimet, ja sijalla 3 ihminen.
Nämä tasot eivät voi sekottua keskenään. - Anonyymi
Al-Ghazali islamin varhainen Mujaddid kertoo että kukin eläinlaji sai Jumalan omaa henkeä pienen erityisen osan , joka kuvastaa jotakin Jumalan 99 kauniista nimestä.
Eli ihminen tehtiin kuvaksi ja kaltaisuudeksi, ruumis ja sielu. Mutta eläin tehtiin hengelliseksi, Jumalan omaa henkeä annettiin.
Jumalan henki on moninainen juttu eikä kuningas leijona tai Kotka kuvasta raamatun käsitystä lempeästä hengestä vaan uljaasta. Rohkeasta yms.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1111348
- 45911
Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50736Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r132697- 70666
- 67616
- 53607
- 55555
Onko Sofia jälleen jätetty?
Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.94485Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?20480Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32468- 34467
Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .
EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuusongelmien vuoksi, sanoo alan e94457Mitä jos...
Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät142453Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?115453- 5448
- 49447
- 51445
- 42410
- 52403