Onko hyviä neuvoja B-junan kuljettajilta kyseiseen yhdistelmään.
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Pysy kaukana B-junista, on vaaralisia rakkineita.
Mikä niissä on niin vaarallista. oon vaan sivusta nähny niiden pituuden ja veikkaan että ahtaisiin paikoihin ei kannata edes yrittää. Mulla kyl alkais 1.10.18. Uudet seikkailut ku menin ostaa kyseisen yhdistelmän perintö rahoilla ja FSN:lle ajoon. Suomi, Ruotsi, ja Norja. Norjassa saa ajaa vaan ne tietyt Baanat. Arvostaisin sinun mielipidettäsi.????
Pysy kaukana B-junista, ne kaatuvat usein tielle!
Miten juna voi kaatua tielle?
Ei ehkä nykyisillä kulunvalvontavehkeillä enää, mutta rapiat 20 vuotta sitten kävi näin: https://yle.fi/aihe/artikkeli/2007/02/01/pikajuna-suistui-raiteilta-jyvaskylassa-maaliskuussa-1998
Missä tuossa onnettomuudessa on juna TIELLE kaatuneena?
Siinähän se vaunu köllöttää Rantaväylälle kaatuneena, ja veturi niisti henkilöautosta nenän tien yli mennessään.
Ja sitten on tietysti se saivartelukortti, jolla karataan täysin aiheesta kun ei muuta osata mutta inttää täytyy silti. Voit jatkaa tästä, minä lopetan tähän.
Ratapiha-aluetta ei lasketa yleiseksi tieksi. Juna ei siis ole kaatuneena tiellä.
Öö okei. En tiedä tarkoitusperiäsi inttämiseen, eikä kiinnostakaan. Asialliseen keskusteluun on aina ilo ottaa kantaa.
Ei tässä mitään inttämistä ole. Sinulle vaan kerrottiin että kuvitelmasi siitä, että juna olisi tiellä makaamassa, on väärä.
En tiennytkään ajaneeni ratapihalla kun Jyväskylästä ajelee Tampereelle päin Rantaväylällä. Mutta ei se mitään, tulinpahan vaan illistelemään inttämistä ja väittelyä.
Miksi kysyt junista kuorma-autopalstalla? Ei kuorma-autopuolella tiedetä mitään junien pituuksista ja painoista. Liikutaan aivan eri pituus-ja painoluokissa. Pelkkä veturi painaa jo sen minkä keskiverto täysperä!
B-junasta kannattaa kysyä enemmin Touko Aallolta.
Meillä hiekkalaatikolla on yksi B-juna meillä on tietoo.
Touko kertoo kauken ja taputteloo lopuksi.
B-juna yhdistelmät kiellettävä yleisessä liikenteessä, sallittu ainastaan hiekkalaatikolla.