Turistikuolemien syyt ovat selvinneet Hurghadasta.

VoiHyväJumalani

Ne aiheuttivat kolibakteeri joka on suomeksi sanottuna paskasta tuleva.

Tämä on järkyttävä tieto. Bekteeri on siis levinnyt kokkien riittämättömän käymälähygienian takia. Se ei liene yllätys niille jotka arabien hygieniakulttuuriin ovat hiemankin tutustuneet.
Myöhemmissä tutkimuksissa on ilmennyt samassa hotellissa olleista matkaajista kolibakteeria, stafylokokkia sekä shigellabakteereita.
Näitä voi kukin Googlailla.

Kehotan vakavasti olemaan menemättä kohteeseen.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/201809122201195625_ul.shtml

4

378

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pötkötutkija

      Nämä olisi voitu välttää käyttämällä käsidesiä ja noudattamalla muutenkin hyvää käsihygieniaa.
      Nuo yllämainitut bakteerit löytyvät nimittäin myöskin omista ulosteista ja ne aiheuttavat merkittävän osan Egyptin vatsasairauksista.

      Miksi niitä esiintyy vain Egyptissä niin se on tutkimusten alla ja niistä ehkä kerrotaan myöhemmin.

    • NytMatkaammeKuolemaan

      Huomioni kiinnitti tuo IL:n uutisen viimeinen lause jossa Aurinkomatkat ilmoitti käynnistäneensä sisäisen tutkimuksen aiheen tiimoilta....D
      Tarkoittaako se että joku opas menee syömään hotelliin ja odottaa pysyykö sisällä?

      Otin itse yhteyttä Aurinkomatkoihin kun uutinen tuli julki pari viikkoa sitten.
      Tällöin ilmoittivat minulle että Aurinkomatkat on poistanut hotellin valikoimistaan.
      Nyt siis ajattelevat että kansa unohtaa...

      Voi helvetti, sanon minä....

    • peltihökkeleitänähnyt

      Egyptin hotelleissa on töissä vain miehiä. Asuvat peltihökkeleissä hotellialueen ulkopuolella. Heidän kotiseutunsa on aivan jossain muualla-tulevat töihin näihin kansainvälisen omistajien hotelleihin. En enää mene Egyptiin koska se on todellista ihmisriistoa. Jo lentokentällä on konepistoolimiehiä ja niitä on sitten kaikkialla. Hotellin on aidattuja ja vartioituja. Länsimaiset turistit menee halvalla polkemaan Egyptin hienoa kulttuuriperintöä ja passauttamaan itseään.

      • magig.muualla

        Kyllä monesti on mietitty lähtemistä egyptiin, mutta siihen se on jäänyt. Katselin nytkin matkoja helmikuulle, lähdetään jonnekin muualle. Nuo vatsataudit niin järkyn pahoja, sekä hyvin todennäköinen saada egyptissä. Muutamat tuttavat käyneet ja seurueesta aina joku saanut pas.. taudin. Onhan järkkyä 5* hotellin hygieniataso sellanen et ihmisiä kuolee kolibakteeriin ....


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      93
      3631
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      29
      2393
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      142
      2049
    4. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      34
      901
    5. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      44
      831
    6. En unohda sua

      En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on
      Ikävä
      30
      810
    7. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      61
      795
    8. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      5
      779
    9. Kullan kemiallinen merkki on au

      Ei välttämättä. Mikä sun kullan merkki on?
      Ikävä
      40
      707
    10. Kyllä nainenkin voi ottaa yhteyttä

      Ja on ihan kiva jos ottaa yhteyttä mieheen. Minä ainakin olisin onnessani jos nainen ottaisi yhteyttä. mies
      Ikävä
      87
      686
    Aihe