APUA VASTATKAA

Sukkafani

Apua tein sims 4 uudet hahmot painamalla kohdasta uusi peli. Kun olin valmis painoin tallenna ja poistu sitten huomasin että kaikki vanhat perheet olivat kadonneet. Haluan ne takasin enkä tiedä miten. Auttaakaa pliis:(

2

3123

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • OutoSim

      "Apua tein sims 4 uudet hahmot painamalla kohdasta uusi peli. Kun olin valmis painoin tallenna ja poistu sitten huomasin että kaikki vanhat perheet olivat kadonneet. Haluan ne takasin enkä tiedä miten. Auttaakaa pliis:("

      Joo. Jos mä nyt vähänkään ymmärsin (mikä ei ole ollenkaan varmaa), niin sä vaan toivot, että sun luoma uusi perhe ilmestyisi peliin vanhojen - jo aiemmin pelaamiesi yms. perheiden lisäksi. Ei ongelma, yleensä.

      Se kävis kai pääpiirteissään esimerkiksi vaikka seuraavasti:
      1) Avaa uusi tallennus (se jossa se uusi perhe on) ja käy tallentamassa ne simit omaan pelikirjastoosi joko simeinä pelkästään tai perheenä ja halutessasi tontteineen, taloineen päivineen. Poistu sitten pelistä päävalikkoon.
      2) Avaa vanha tallennus (se jossa ne kaikki vanhat perheet ovat) ja siirrä sinne uudet simit (jotka löydät nyt omasta kirjastostasi) ihan minne ne vain sopivat, joko simeinä tai vaikka sitten koko jengi taloineen ja tavaroineenkin.
      3) Pelaa ja nauti.

      Jaa ettei muka löydy uusia simejä, kun avaat vanhan tallennuksen? Sitten pitää kirjastoa selatessa hyväksyä käyttäjäsisältö (CC) ja varmistaa et kirjastoa selatessa on hyväksyttynä ne lisärit ja muut mitä sulla on yleensäkin ollut käytössä pelissä. Auttaa 80 prosentissa tapauksista. Ellei auta niin toista edellinen kohta 1 (ja sitten tietty 2 ja 3). Maailmojen hallinnasta löytyy kivoja jekkuja esimerkiksi siitä, miten simejä voi siirrellä ja perheitä yhdistää tai hajottaa asumaan eri paikkoihin jne. Kantsii vaan useimmiten laittaa varoiksi erillinen "turvatallennus" ennen kuin touhuaa jotain tosi radikaalia.

      Ja ettei OLE vanhaa tallennusta? No on, yleensä, mut en vaan muista miten se löytyy pelistä, ellei sitä ole pelaaja tallentanut, jolloin sen löytäminen on normaalisti TOSI helppoa.

      PS. En usko että oli mitään apua. Jos kuitenkin oli, niin kerro ihmeessä.

      • Sukkafani

        Joo oli mutta tajusin sen ittekki pari päivää sitte ilman apua. Eli olin illalla pelailemassa ja yritin luoda simit uusi peli napista jota mun kaveri käyttää (jota en siis itte käytä). Klo 23.00 painike mitä en oo enne käyttäny=Apua mitä tapahtuu. Mutta kiitos kuitenkin vastauksesta:)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      476
      1723
    2. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      378
      1487
    3. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      64
      1338
    4. Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa

      Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H
      Suomalaiset julkkikset
      15
      1299
    5. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      100
      895
    6. JM lukkoliike

      Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran
      Jämsä
      19
      856
    7. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      46
      777
    8. Miten kesäsi meni?

      Oletko tyytyväinen siihen? Oliko kaivattusi mielessäsi? Lähennyitkö vai etäännyitkö hänen kanssaan?
      Ikävä
      65
      736
    9. Helena Ahti-Hallberg uudessa elämäntilanteessa - Paljastaa eläkehaaveestaan Espanjassa: "Mä.."

      Oi, kuulostaa ihanalta eläkepäivillä! Helena Ahti-Hallberg on ostanut kakkoskodin Espanjasta ja hänellä on puolisonsa ka
      Eläke
      7
      722
    10. Pankin avajaiset

      Osuuspankin uuden toimitilan viralliset avajaiset vetävät väkeä. Kyllä oli outo nauhan leikkaus, kun leikkaajat pyllisti
      Kuhmo
      15
      701
    Aihe