Irtisanominen

Hallitus esittää helpotuksia pienyrittäjien oikeuteen irtisanoa työntekijä. Nykyisin irtisanomissuoja on niin tiukka, että yksityisyrittäjä ei uskalla palkata työntekijöitä,
Asiasta käydään nyt keskusteluja hallituksen ja opposition välillä. Jopa työtaistelua on väläytetty.

Mutta - kun joku menee höläyttämään sammakon sopimattomassa paikassa, saa hän potkut seuraavana päivänä! Pöytä puhtaaksi ja ulos, koska meni sanomaan tuollaista ja käytti tuollaista kieltä!
Ei sovi firmamme imagoon.

Miten tässä näin pääsee käymään? Voiko rumasta puheesta saada potkut? Siinäpä takaportti työnantajalle. Provosoidaan työntekijä lausumaan joku sopimaton sana, ja isketään heti! Yllytetään MeToo-tekoon. Saadaan hänet puhumaan mamuista, roskista ja muusta kiperästä. Kyllä sieltä varmaan joku sana putkahtaa, johon iskeä.

Haloo, Rinne!

12

372

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näin.on.näreet

      Toimitusjohtajan paikka on tuulinen paikka etenkin suurissa yrityksissä, joissa firman imago on erittäin tarkka. Osakkeenomistajat pitävät siitä huolen, ettei johdosta löydy sellaista henkilöä, joka toimillaan tai sanoillaan vahingoittaa firman mainetta. Näinollen on helppo potkaista ulos suustaan sammakoita päästellyt toimitusjohtaja, hänenhän pitää olla firman keulakuva ja antaa ulospäin pelkästään hyvää kuvaa, ja täten saada firman tuottamaan voittoa. Elikkä raha taas tässäkin puhuu, osakkeenomistajat vaativat osinkojensa tuottoa, joten se, joka vahingoittaa firman imagoa ( ts. rahan tuloa omistajille) saa helposti ja heppoisin perustein kenkää.

      Näin on aina ollut, ja näin tulee aina olemaan. Raha puhuu. Mitä isompi virka, sitä tarkempi seula. Työntekijä saa yleensä kolme kirjallista varoitusta, ennenkuin voidaan potkia ulos, ja näiden syiden on oltava päteviä erottamiseen. Monta kertaa erittäin hankalaa työntekijää on vaikea erottaa työtehtävästään, hän voi esim. pitkittää sairauslomillaan työsuhdettaan vaikka kuinka kauan kun osaa ne koukerot. Pienelle firmalle tällainen työntekijä voi aiheuttaa toimillaan jopa konkurssin. Tässäkin siis kyse rahasta, mutta rahasta jota ei pikkufirmalla ole.

    • Ent.yrittäjä

      Yrittäjä kantaa aina vastuun, työntekijän tuotettava voittoa yrittäjälle se on työntekijän vastuu ja työantaja maksaa siitä korvauksen kun tämä toimii ei irtisanomisia helpolla sanota.
      Ammattiliitotot eivät ole nykyaikaa, paikallinen sopiminen on kaikkein paras.

    • voi-niitä-aikoja

      Aika hankala on myös eroittaa valtionvirastoista, vaikka olisi kuinka epäkelpo työntekijä ja itse sain sen huomata, kun olin työllistettävänä työntekijänä siellä parivuotta.

      Eräskin henkilö korosti kokoajan, että "minä olen valtionvirkamies" ja jos joku sanoi poikkipuolisen sanan, niin eikös heti tullut muutamanviikon sairasloma tälle "valtion virkamiehelle", kuin manulle illallinen.

      Hänenkin esimies totesi joskus ironisesti, että jos vuori ei tule Muhamedin luokse, niin Muhamed tulee vuoren luokse, mutta sitäkös tämä "valtionvirkamies ymmärsi?

      Toinen ääritapaus oli nuori nainen, joka lojui jalat pöydällä, että meillähän on nyt työntekijä ja niin olikin, siis minä.

    • nyttakoo

      Meneekö moinen kusetus läpi?? Kokoomuksen pitkäajan haave..

    • Nousiu

      Esityksestä lapsiin ryhtymisestä on syy irtisanoutua ajoissa. Kaikissa ajoissa ja sammakonhyppyytyskisoissa.

    • ratkaisu-on-välttämätön

      Irtisanomisen heikentäminen ON kaksipiippuinen asia,

      toisaaltaan välttämätön pien-yrittäjän kannalta,

      toisaaltaan huono työntekkijöitten kannalta katsottuna,
      voi tulla mielivaltaista irtisanomista, pärstäkerroin ei miellytä työnantajaa,

      tilanne on vaikea,

      jostain syystä kannatan irtisanomisen heikentämistä,
      olen aikoinaan nähny tahallista kiusantekoa työntekijöitten taholta,
      aiheuttessa tahallisesti vaikeuksia työnantajalle
      jos asiat ei ole ollu työntekijöitten mieleen,

      OLI PAHA KATSOA itse kuuluin ERI työpotukkaan, kuuluin myös ammatti-liittoon,

      mutta jouduin tapahtumaa katsomaan liian läheltä,

      KUN ammati- liittoon kuulunu ISTUI ja katseli vain,
      kun LIITTOON KUULUMATON teki kaikki työt,

      EN IKINÄ VOINU HYVÄKSYÄ NOIN RAAKAA TOIMINTAA,

      taistelu oikeuksista on veristä monellaki työpaikalla,

      IKÄVÄ KYLLÄ !

    • Tässä on mielestäni menossa se vanha heitto, että karhu nyljetään, ennen kuin se on kaadettu.
      Kukaan ei ole vielä osoittanut, millaisia ehtoja työnantajalle annetaan tässä irtisanomisasiassa. Kuvitellaan oitis, että yksityisyrittäjän palkkaamat ihmiset olisivat täysin työnantajan mielivallan alaisia. Ei kai siihen Sipilä pyri, vaan laskeskelee esim. pitkiä sairaspoissaoloja tai krapulapäiviä, huonoa työmoraalia. jne.
      Mutta toisaalta jos hyvä ja ammattinsa osaava ihminen hakee uutta työpaikkaa, kai hän valitsee sen työnantajan, jota koskee yleisempi ja tiukempi työlainsäädäntö. Yksityiselle pienyrittäjälle jäisi sitten vain se epävarmempi aines. Työnantajalla ei ole varaa maksaa kaikkia työntekijästä aiheutuvia kustannuksia, jos työntekijä ei ole kyllin tuottava firmalle.
      Paljonko uusi irtisanomislaki hyödyttäisi?

    • Paljonko uusi irtisanomislaki hyödyttäisi, kysyi Makriina.

      Kyĺä sehyödyttäis! Normaalitilanteessa työntekijät ovat tuttuja,arvokkaita ja osaavia. Juuri sellaisia kuin toivotaan.

      Pieni yritys on kuin rengas, jokatoimiessän on yhtä vahva kuin sen heikoin rengas.

      Ei ole muuta keinoa kuin heittää pois, eli erottaa tuo em.

      Oikeus erottamisen on aina sen tärkeämpi mitä pitempi yritys on.

      Ajatelkaapa yhden hengen yritystä!

    • suvakkiensyytä

      Tuo matuyliherkkyys on nyt sitten levinnyt muillekkin aloille. Ei uskalleta mistään ongelmaihmisestä tai ihmisryhmästä sanoa totuutta, kun lyödään rasistin leima . Terveysfirma ei ainakaan halua mitään rasismiin eikä syrjintään liittyvää imagoonsa, potkut tulee heti eka epäonnistuneesta sanasta. Se on suvakkien aikaansaannosta.

      • Makriina.ei.kirj

        En usko, että ministeri oli osoittanut irtisanomissäännöksensä ulkomaalaistaustaisiin kohdistuvaksi. Moni turvapaikanhakija tekee kaikkensa saadakseen työtä.
        Työnantaja hakee ammatti-ihmisiä palvelukseensa. Mitä pienempi yritys, sitä suuremmat odotukset työnantajalla on.
        Hyvä työntekijä on kultaakin kalliimpi
        Tuottamaton työntekijä on taakka pienyritykselle.


    • Kokeilkaapas

      Kun palkaat ihmisen se vastaa avioliittoakin vaikeampaa purkutilannetta .

    • Hyvin näyttää Sipilä joukkonsa tuntevan kun luottaa sen saavan luottamuslauséen.

      Rinteellä kasvaa kylmä rinki jos uhka pääministeriydestä säilyy. Demarit ja vasemmistokin ovat innossaan kun hallitus ehkä kaatuu ja tuo "muitten ei meitin" Sotekin saadaan itse hoidettavaksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Asiakkaalle ei myyty energiajuomaa - tuomio tuli syrjinnästä

      Vaikka oli ilmeisesti täysi-ikäinen. Tosin ei lapsiakaan saisi syrjiä, koska oppivat helposti itsekin syrjimään, jos koh
      Maailman menoa
      101
      4562
    2. Jos venäjällä olisi kansan valitsema presidentti, olisiko Ukrainan sotaa?

      Ei varmasti olisi. Sehän on tiedossa, että raskaalla vaalivilpillä putin jatkaa pressana.
      Maailman menoa
      212
      3662
    3. Pakkoruotsista luopumalla kymmenien miljoonien säästöt

      Pakkoruotsin opiskelun kustannuksista ei ole juurikaan tehty kustannusselvityksiä, mutta joidenkin arvioiden mukaan siit
      Maailman menoa
      152
      3478
    4. Riikka jytkytti naftan hinnan jo yli 2,3 euroon

      Sannan aikaan esimerkiksi dieseliä selvästi kalliimpaa bensaakin sai 1,3 eurolla. https://www.is.fi/autot/art-200001188
      Maailman menoa
      51
      2804
    5. Miten Yxäri iskettiin?

      Voisin tässä unta odotellessani kertoa, miten mieheni lähestyi minua. Tunsimme entuudestaan. Hän kyseli minulta aina j
      Sinkut
      230
      2732
    6. Ylen juontaja möläytti suorassa radio-ohjelmassa

      Ylen Radio Suomen juontaja Samuli Aaltonen käytti törkeää kieltä maanantaiaamupäivän Koko Suomen radio -ohjelman lähetyk
      Maailman menoa
      53
      2466
    7. "Kostokakka!" Farmi Suomen pehtoori avaa sanaisen arkkunsa Frederikin haisevasta jäynästä

      Voi hyvänen aika Reetun touhuja! Pehtoori Terho Häkkinen sai ennen näkemätöntä höykytystä heti Farmi Suomi -realityn alk
      Tv-sarjat
      22
      2383
    8. Vasemmiston feministinaiset puolustavat islamia

      mikä on täysin järjenvastaista, mutta eihän femakoilla paljon järkeä olekkaan, leijuvat siellä omassa kuplassaan. Myös
      Maailman menoa
      123
      2319
    9. Ei se halua mitään!!

      Arkailija koko tyyppi!
      Ikävä
      55
      2178
    10. Katsoitko Petolliset, mitä mieltä?

      Vanajanlinnan käytävät ja salongit täyttyvät jälleen kuiskailuista, salaisuuksista ja petoksista. Petollisten uudella
      Tv-sarjat
      11
      2096
    Aihe