Levyn eheytys

Haluaisin saada koneeni (win98) toimimaan vähän nopeammin. Mitähän pitäisi tehdä, jotta levyn eheytys toimisi kunnolla. Nyt se

a) kestää tuhottoman kauan (1 vrk)

b) Jättää lopussa olevaa tilpehöörää pakkaamatta/eheyttämättä (eli levyllä on reunalla tiedosto siellä toinen täällä, ei kauniisti jonossa)
7642
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Kopioi kaikki tärkeät tiedostot talteen ja formatoi koko levy ja asenna kaikki ohjelmat uusiksi, ja osioi levy ainakin kahteen osioon.

Äänestä

- Ensin kato että sulla on levyllä tilaa n. 20 %.
- Sitten suljet näytönsäästäjän (jos on)
- Sitten menet vikasietotilaan (win 98: Käynnistä uudelleen, kun käynnistyy, paina ctrl pohjaan, odota valikkoa)
- Sitten teet sen eheytyksen normaalisti vikasietotilassa.
- Jos ei onnistu, sitten on jossain jotain pahasti vialla.

Äänestä
  • toi ensimmäinen kohta pitää olla että levyllä on *tyhjää* tilaa 20%, jotta se eheytys mahtuu tapahtumaan. (tarkista se: Käynnistä, Ohjelmat, Apuohjelmat, Järjestelmätyökalut, DriveSpace

    Äänestä

Siivoa ensin konettasi. Kaikki TEMP-kansiot tyhjiksi, väliaikaiset Internet-tiedostot tyhjiksi, yleensäkin kaikki tarpeettomat jutut vek, koska se tarvii tilaa toimiakseen ja anna raksuttaa rauhassa. Älä nyvi sitä eheytyksen aikana, se aloittaa muutena aina alusta, eikä pääse puusta pitkään. Pistä illalla töihin ja aamulla sen pitäisi olla hommansa tehnyt.

Äänestä

Sulje virustorjunta eheytyksen ajaksi ja ota verkosta irti. Jotkut virustorjunnat ehättää väliin ja estää koko hommaa.

Äänestä
  • ajaa ennen kuin aloitat eheytyksen; se korjaa virheet levyllä ja eheytys alkaa nopeammin. Netissä ei pidä olla, vaan vikasietotila auttaa asiaa. Kun olet kerran saanut loppun eheytyksen, ovat seuraavat kerrat jo paljon nopeampia.

    Äänestä

Et muistanut kertoa minkä kokoisesta levystä oli kyse ja onko miten täynnä

Äänestä

Kommentoi aloitusta


DooriS kirjoitti:

Haluaisin saada koneeni (win98) toimimaan vähän nopeammin. Mitähän pitäisi tehdä, jotta levyn eheytys toimisi kunnolla. Nyt se

a) kestää tuhottoman kauan (1 vrk)

b) Jättää lopussa olevaa tilpehöörää pakkaamatta/eheyttämättä (eli levyllä on reunalla tiedosto siellä toinen täällä, ei kauniisti jonossa)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu